Aktuálně: 4 591 inzerátů178 058 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Skvělá funkce 15 cm TLumiče u 39x24x11

Tom50
Tom50 (446 příspěvků) 04.05.2024, 21:21:25 xxx.xxx.139.252

Před měsícem (34 dní) jsem spojoval dvě vč. Na nejslabší 24, která ještě nebyla na plném plodišti, bylo to slabé a dokonce jsem tam dnes našel ještě jeden rámek oddělný blinovkou, přišlo nad mřížku celé plodiště 39x30 s osmi rámky. Usmrtil jsem matku u zaostávajícího vč a spojil naostro. Dneska jsem zjistil, že jsem dal špatně mřížku a ta byla o asi 10 a na druhé straně o odhadem asi 15 mm stranou a tak matka mohla nahoru do vysokého prostoru. Protože na 24 (ale už to mělo TLumič) přišlo plodiště 30, logicky by si měla matka vybrat vyšší prostor. Tím spíš, když v něm byl cizí plod. Nestalo se tak. Došla nahoru zaklást trubčák a zase se vrátila dolů. Přesto, že “domácí” vč 24 nebylo na plném počtu rámků, držela se na 24. To mi nedalo a tak jsem vlezl do TL. Tam jsou 4 dělničí rámky ze šesti od loučky k loučce plné dělničího plodu a stejně tak 4 trubčáky. Trubčák (TL dělaný 25.3.) dostaly  jeden hotový a 3 postavily. Pozoruhodné je, že zde nebyl ani náznak rojové náoady ani stavby misek. 

Za celý svůj život do roku asi 2010, kdy jsem přešel plně na metodu Blaník s TL jsem nezažil, že by matka, když mohla zdrhnout do medníku, by do něj nepřestěhovala plodové hnízdo. A aby nevyužila dokonce vyšší nástavek než kde bydlela, tak to už vůbec. Jediné rozumné vysvětlení je, že to způsobil TLumič.

Rámky s medem z neplánovaného celomedníku 30 vytáčet nebudu, v rámcích je určitě dost zimních zásob. Těmito rámky pokrmím oddělky místo dokrmování cukerným roztokem. Plemenáče jsem si dělal sám a vůbec nemají možnost krmení, vždy dostávají medové rámky, protože med dělá včely a teprve včely, ŽIVÉ, KTERÉ NEUHYNOU, můžou dělat med.

Při metodice Blaník s využíváním TL jsem na stanovišti se 13 vč (4 vč 30 a 9 vč 24) u jediného vč 39x30x11 se dvěma medníky 39x15 objevil tři zakladené misky se stojícím vajíčkem. Myslel bych si, že po 10 dnech zimy a mrazů se bude chtít všechno rojit. Nevím jak komu, mě ne. Taky bych si myslel, že se budou chtít víc rojit 24. 

Martin83
Martin83 (27 příspěvků) 08.05.2024, 19:13:17 xxx.xxx.179.2
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 04.05.2024, 21:21:25

Zdravím Vás.

Chtěl bych se vás s dovolením zeptat na jednu věc. Spojené včelstvo, které bylo bez matky si ji samo vychovalo z nouzáků, matka se oplodnila a zhruba týden spětně začala klást. Jelikož včelstvo již z jarní snůšky nepřinese nic (není v takové síle) je teoretická možnost, že by mohlo být v síle když nastane snůška z medovice. Problém je ale v tom, že včelstvo nemá TL. Zajímalo by mě, jestli může mít absence TL vliv na udržení matky ve VN a zdali můžu použít metodu vystrojení prvního medníku bez použití mřížky? Vím k čemu TL slouží i jak mám vystrojit první medníkový nástavek kdyby jste mě náhodou chtěl zdrbat😉, že to tady nečtu a nemám to nastudováno🙂. Děkuji vám za trpělivost i za případnou odpověď.

Přeji hezký večer.

S pozdravem.

Martin 

Tom50
Tom50 (446 příspěvků) 08.05.2024, 21:39:37 xxx.xxx.139.252

Nechápu úplně přesně, nač se ptáte. Ale. Pozapomněl jste na metodiku původního univerzálu s pevným dnem, co měla máma v mém dětství. Úl 39x30x12 se vyráběl sériově. Měl jen nízké medníky 39x14,4x11, dávalo se ale jen 9 nízkých rámků, tedy s většími rozestupy. Tak polopatě, to je první finta aby matka nahoře nekladla. První medník v roce se dával bez mřížky. Protože dole bylo o jeden rámek víc a ten byl stavební a před ním byl ještě jeden stavební, asi půlka plástu, pak mělo vč trubčiny dost a spolu s tím, že se do medníku nedala žádná možnost stavby - to by udělaly trubčinu, matka by tam došla zaklást trubčinu a už by tam kladla i dělničinu - vzpomínáte? (Píšu to snad podesáté!!!!) No a tohle je druhá finta aby matka nekladla v medníku - nesmí se dát volná stavba. Původní univerzál měl pevné dno a tedy nemohl mít a tedy neměl žádný TLumič. Přesto popsané dvě finty fungovaly z asi 90-95%. Ale některé matky to nepochopily a došly zaklást na prostředních polorámkách malé půlměsíčky dělničiny nad dolní loučkou polorámků. Tak 1-3 rámky a to se dalo přežít.

To znamená, že TL není nezbytná podmínka. Ale do dneška jsou vyšlechtěné mnohem výkonnější Kraňky, než ty co přišly v roce 1967 a tak je možné, že vaše vč nahoře trochu dělničiny zaklade. Snad je kvůli tomu nevysíříte, že ne. Když zakladou, pak ty souše půjdou do KK a pak další rok do TL. 

Brzy vám to začne do sebe všechno zapadat, neznám nikoho, kdo by se připravil tak důkladně jako vy. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.