Aktuálně: 4 319 inzerátů190 581 diskuzních příspěvků17 960 uživatelů

Koně na Staroměstském náměstí

Tazz49 (neregistrovaný) 17.05.2024, 08:37:15 xxx.xxx.23.55

Celá desetiletí to šlo a najednou je to týrání, je to obraz změny dnešního světa který se v zadek obrací. Ti koně jsou zvyklí na lidi a jsou spokojeni a péči mají dobrou.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-trpi-kone-ze-staromestskeho-namesti-natocili-jsme-kde-a-v-jakych-podminkach-ziji-40470756#utm_content=ribbonnews&utm_term=kon%C4%9B&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

Buggyra
Buggyra (3788 příspěvků) 17.05.2024, 10:39:19 xxx.xxx.198.226

Mno, reportáž je natočená holt pro laiky, člověk, co tomu rozumí, vidí, že pan Luka pěkně vypráví, něco si i ve videu ověříme (kočár je lehký, koně o něm ani nevědí…), ale zároveň víme, že za obrázky se může leccos schovávat. Kůň v samotě pendlující po padoku velikosti pětikoruny mě úplně nenadchává, ukázané podkování měnící úhel kopyta mě také nepřesvědčilo (já vím, vysoké gumové ozuby, ony se ošlapou…), kůň reagující na tramvaj taky nevypadá úplně salámově a rutinovaně. Kondice toho bílého náručního by mohla být lepší, když už šest hodin maká. Hodina na nakrmení ráno je dost děsivý údaj, tak nějak doufám, že je to skutečně jen tak řečeno pro laiky, a že koně mají přístup k objemovému krmení imrvére a né, že se ráno přijde do vymeteného boxu, a šupne se seno a za čtvrt hoďky kýbl jádra. To nemůžou ti zaměstnanci k těm koním přijít v pět, v šest? Aby se koně stihli v klidu nažrat a začít trávit? Chápu, že přijedou na námko a nikdo si nevezme jízdu hned v osm ráno, ale už jsou “v práci”, to to trávení toho nahltaného jádra asi vypadá… Těch šest hodin jsou bez přísunu objemového krmení? Doufám, že se jim bere aspoň pytlík se sennými granulemi nebo vojtěškou. Voda k dispozici je pěkná (proč dají záběr na to, jak s ní umejvá špínu a né na to, jak dává koním napít…), ale pauza v krmení šest hodin je mocinky moc.

Jinak já teda jsem za zachování koní na Staromáku i jinde (Mariánky apod.). Nicméně na tu welfare bych klidně přitlačila. Není řečeno, kolik dní v týdnu koně pracují, snad mají aspoň den volna, a ták… 🙂

kocoura219
kocoura219 (138 příspěvků) 17.05.2024, 12:10:50 xxx.xxx.104.252
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tazz49 z 17.05.2024, 08:37:15

“Celá desetiletí to šlo”…… no nic, sedim si na rukách. 

Nevím, jestli bych byla vyloženě pro zákaz, ale někdy ti koně, které tam vidím, na mě působí vyloženě smutně, apaticky a v ne příliš dobré kondici. Pak mám z toho opravdu nepříjemné pocity ještě pár dní poté. Ale takových příkladů bych našla bohužel mnohem víc… ☹️

assil
assil (1895 příspěvků) 17.05.2024, 13:11:35 xxx.xxx.121.3

Já jsem ohledně koní laik, ale napadá mě prostě, mají se ti koně tahající kočár v ulicích hůř než koně tahající klády v lese? A není to tak, že vlastně proto ty koně máme, aby něco tahali?

Jako vím, že dneska jsme někde jinde, ale za mého dětství  jsme ještě s koňma sváželi balíky sena z luk s koňma z JZD a ti koně tam taky makali celý den.

Jako co mě vždycky přišlo strašný byli ti poníci na poutích, chodících furt dokola v malém prostoru, ale tahání kočáru ve městě mi pro ně přijde tak nějak přirozený, vždyť to dělají staletí. Jako vím, že dneska jsou ty města jiný, ale stejně jako psi si museli zvyknout, tak koně si jistě jsou schopní na město zvyknout taky.

Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 17.05.2024, 13:20:38 xxx.xxx.213.168
»
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 17.05.2024, 13:11:35

Nebude ve městě hlavní problém to vedro? Přecijen centrum města v létě a les v létě jsou teplotně někde jinde. A možná do toho i ten ruch. Koně a poníci na poutích vozící děti dokolečka mi přijdou úplně mimo. Stačí mi jít jen kolem místa, kde se koná pouť a bolí mě z těch lidí a hluku hlava půl dne…

Já jsem taky laik, u koní jsem pomáhala kdysi dřív ještě na základce a párkrát jsem se i svezla, ale to je tak všechno. Spíš koukám, jak je nepříjemný horko mě, tak jak asi může být tomu koni na rozpáleným náměstí a jak ty zvířata celkově působí…

Kallisto
Kallisto (141 příspěvků) 17.05.2024, 14:03:09 xxx.xxx.217.242

Problém bych viděla v tom, že kdysi byl kůň majetek, něco co vydělávalo na živobytí a hospodář si o něj pečoval, protože kůň stál fůru peněz. Dneska se ty koně vyždímou, když to nedaj, koupí se za pár šupů další. Tím nemyslím všechny koně v tahu ani v lese ani ve městech. A jistě to tak nemají všichni. Ale někteří tak unaveně opravdu vypadají.  Viz tech chudák co teď padnul někde v Polsku.

assil
assil (1895 příspěvků) 17.05.2024, 15:00:31 xxx.xxx.121.3
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 17.05.2024, 13:20:38

Tak píšou v tom článku, že ve větších vedrech nejezdí. Já nevím, podle mě by se měly stanovit nějaké podmínky pro welfare těch koní, ale zakazovat to celkově, to mi prostě přijde už přes čáru.

Ten ruch tam musí snášet i psi a vlastně i divoká zvířata, která si taky v pohodě zvyknou, já teda nevidím důvod, proč by si nezvykli i koně.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (964 příspěvků) 17.05.2024, 21:51:05 xxx.xxx.56.94

Za mně jsou koně na Staromáku přežitek. Ale jako se vším , žvaní do toho strašně moc lidí , kteří ví kulový. Buggyra to vystihla myslím celkem dost dobře.

Tihle koně v obecně vzato netrpí tímto způsobem využití , ale ten život mají hodně těžkej a maj tu stravu a byt fakt vydřený. Každopádně co pro ně může být největší trápení - tvrdý kočí, špatné podkování, nepadnoucí cajky. Ale to je problém napříč koňským spektrem.

Buggyro, já v reportáži z minulosti slyšela , že chodí dva až tři dny , teď nevím, a pak mají volno den. Točí takhle myslím postupně tři v rámci jednoho kočáru, leden až březen jsou na pastvinách. Ten pidivýběh mně taky pobavil.

Ale je to prostě takový skanzen , jak to bylo v dobách minulých. 

Doron
Doron (2200 příspěvků) 18.05.2024, 14:26:03 xxx.xxx.162.116

Jsem z Prahy, v centru jsem dlouho pracovala , vídala koně každý den, zdáli se mi v dobré kondici a nikdy jsem neviděla, že by se k nim někdo choval hrubě .

Přijdou mi  ale ty vyjížďky úplně o ničem. Trasa vede hodně frekventovanými ulicemi, za kočárem často štrůdl aut, naštvaní řidiči, davy turistů, hluk, ten klapot kopyt se v úzkých uličkách tak opravdu nepříjemně rozléhá , do toho ty různé koloběžky a ty pojízdné kolobary ( ty už jsou snad zakázané), prostě cirkus na kolečkách.

Ti kočové a teda hlavně ti koně opravdu musí mít nervy ze železa .

Já bych z takové vyjížďky žádný požitek neměla.

N (neregistrovaný) 25.05.2024, 22:32:55 xxx.xxx.242.38

Noo, nechtěl bych být tím koněm.😐 Těsně než se zřítila ta lávka na Střeleckém ostrově, tak jsem tam byl s jistou slečnou kvůli její iniciativě kolem koní v jezdeckém klubu pro děti. Ale to je vedlejší. Díky tomu jsem ale viděl koně policejní a mají tam ustájení naproti i koně na to náměstí. Bohužel ti policejní nemají ani výběh natož pastvu.😐 Mini plácku jako jízdárna venkovní se nedá říkat výběh. 

Anonymní (neregistrovaný) 26.05.2024, 12:41:11 xxx.xxx.53.34

Dneska mohou koni na Staromáku fandit našim hokejistům bude tam přenos 😀

Horsana
Horsana (718 příspěvků) 26.05.2024, 16:15:44 xxx.xxx.51.17

Nuž, nemyslím si, že kone zo Staromáku sú spokojné, rovnako ako si nemyslím, že sú spokojné kone v Zakopanom, tie čo ťahajú turistov na Morskie oko (odporúčam peší výšľap v lete a aj cestu dole), väčšina lesáckych koní, kone v cirkuse… 

Sú pokojné, to asi áno, ale spokojné? Aký by na to mali dôvod? Raz nám v národnom žrebčíne vysvetlili, že štondy sú pre kone výborné a kone ich milujú, lebo keď im občas niekde od práce ujdú, tak že sa tam vrátia a že tam dostávajú žrať a je to pre nich eňo ňuňo 🤔

Ja mám rada folklór aj tradície, no bez niečoho by sme sa už aj obišli. A iste, pastviny, tak určite, no. Pastviny v horách, ideálne, to znie tak dobre. Asi ako cirkusové kone…kamarátka má jedného u seba…po vyvedení do výbehu s trávou sa z toho zrútil a po troch dňoch nonstop krúženia do kolečka ho radšej zase zavreli do boxu, kde si “spokojne” žerie. Ale tiež si vypočujete, ako mimo sezónu oddychujú na pastvinách a blabla.

-Elvira-
-Elvira- (34 příspěvků) 26.05.2024, 18:25:37 xxx.xxx.16.155

Já koně ze Staromáku znala, na pár jsem i seděla. Je to jako se vším u zvířat. Jsou majitelé, kteří se k nim chovají slušně, a majitelé horší.

Ty, co jsem znala já, měli na pracujícího koně fajn život. Ve volnu výběh, hluboce nastlaný box, dost žrádla, padnoucí výstroj. Do hengru nastupovali a vystupovali na volno jen na vyslání. Sem tam chodili pod sedlo na vyjížďku nebo se i přiježďovali. Mimo sezónu odjížděli na pastviny úplně pryč od civilizace..

Mi
Mi (228 příspěvků) 04.06.2024, 10:08:11 xxx:xxx.82f8:7744

Nelíbí se mi to. Není to pro koně dobré,je to nepřirozené jak z hlediska krmení,tak jejich psychika,to po čem musí chodit taky jejich nohám neprospívá. 

Lenacia
Lenacia (132 příspěvků) 21.06.2024, 22:24:41 xxx.xxx.211.142

Je to jako se vším… chtějí zakázat kočáry? Prosím, a jaké k tomu mají studie?

Aha… žádné. Jen si vycucali ze svého glutea maxima nějaké argumenty… které navíc vycházejí z lživé dezinformační kampaně Kůň není stroj… 

Opravdu se koně v tropických vedrech přehřívají? Vezměme termokameru, veterináře a pojďme to řešit.

Jen mě prostě fascinuje, jak piráti vypracují studii na cyklistiku v Praze, ale veterinární studii na koňské povozy nikdo neudělá… 

Ale tak co na to říct, když jistí politici si třesou rukou s panem Plickou, který úmyslně šíří ony lži a dezinformační kampaně,  a tahá z lidí prachy na pomoc zvířatům z čehož jen platí životní styl svých "zaměstnanců" na zvířata nešla za dohledatelný časový úsek na účtu ani Koruna! 

Horsana
Horsana (718 příspěvků) 03.07.2024, 13:49:47 xxx.xxx.19.166

Edit: cirkusový kôň u kamarátky to nakoniec psychicky zvládol a už je v stáde, na sklonku života si to zslúži.

Včera som bola  pracovne v cirkuse, no, musím povedať, že som bola príjemne prekvapená, asi mali šťastie  aj na dobrý personál, aj zredukovali počet zvierat. 

Horsana
Horsana (718 příspěvků) 03.07.2024, 13:56:36 xxx.xxx.19.166

K životnosti a wellfare koní v Poľsku,  na ceste na Morskie oko  štúdie sú.

Priemerná životnosť bola myslím 2 roky.

Každoročne sú tam kontroly, vopred ohlásené, vtedy samozrejme neklušú a vo voze nesedí dvojnásobok ľudí. 

A počasie je zázračne vždy veľmi príjemné, skôr pod mrakom.

Fraška.

A štúdiu  samozrejme musí povoliť majiteľ a schváliť etická komisia.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.