rád bych, pokud možno, znal Váš názor na jeden problém v mém chovu. Jde o dospělého kohouta faverolky, ročník 2022. Stahoval jsem ho k sobě v srpnu 2024. U zvířete byl od první chvíle problém se sýrovitým výpotkem v hrdle a vnitřku zobáku, a zápachu ze chřtánu. Při převzetí byl i dost pohublý. Zvíře jsem jinak znal dobře, průběžně jsem se na něj v chovu kolegy (přes rok, během návštěv u něj) díval, bral jsem ho k sobě nádavkem na zkoušku. Vysoká plemenná hodnota a kvalitní genetika, proto jsem ho u sebe do oddělené karantény zkusil. U mě dopeřil, nabral kondici. Nakonec jsem ho připustil i ke slepicím. Vitální, velmi aktivní zvíře, často pojímá. Ten problém se sýrovitým výpotkem a zápachem však nikdy zcela nezmizel. Nerozšířil se však ani na žádnou ze slepic. Ani dvě pozdně líhnutá kuřata z jiného chovu, přidaná k hejnu v listopadu, která jsem s ním měl přes zimu (zkušební “kanárci”) nechytla nic z jeho příznaků (z jednoho je teď slibný boční kohout, druhý slabší skončil koncem zimy v polívce).
Znám teoreticky, i z Vašich článků, některé neduhy s těmito příznaky ( “sýrovitý” výpotek ve chřtánu a zápach z hrdla). Celkově mi však neodpovídá zcela nic. Do hejna se to nerozšířilo (a je to už cca 9 měsíců od jeho přidání). Kondici, hmotnost a vitalitu má, navenek je zcela v pořádku a ve vynikající formě. Absolutně žádný výtok z očí či nozder, žádná oteklá hlava či víčka. Pojímá jako divý, plodnost výborná. Ale ten smrádek z něj táhne stále. Při pití polyká pomaleji. A nikdy nekokrhá. Skutečný důvod na jeho vyřazení z chovu zatím nemám. Ale vrtá mi samozřejmě hlavou, čím to může být, a jak s tím zatočit. ATB jsem na něj nezkoušel. Čekal bych teoreticky, že jeho příznaky se rozšíří do hejna, nebo ho přejdou, nebo že se zhorší či padne úplně. Ale ono sakra nic z toho. Tipuju tak něco chronického, co přechodil v mládí, momentálně již v neinfekční formě (popř. natolik silná vitalita zbytku hejna, že jsou bezpříznakoví…) rád bych znal Váš názor, děkuji.
Odpověď na příspěvek uživatele sharingan z 10.04.2025, 19:34:07
PS. Jde mi opravdu jen o názor a brainstorming, nečekám samozřejmě diagnózu, medikaci a řešení; spíš jen, zda jste se s něčím podobným v praxi setkala/nesetkala, řešilo se to tak a tak, s takovým či makovým výsledkem…konzultaci i rád zaplatím, když mi dáte do soukromé zprávy číslo účtu.
v podstatě jsou tři možnosti sýrovitých nálepů: wet pox, trichomonóza a kandidóza. poslední dvě by uměly i chronický průběh a kandida to je stejný jako u lidí, je to sice infekce, ale nepřenáší se snadno z jednoho jedince na druhého, musí tam být nějaká predispozice.
Zdravím. Pro zajímavost popíšu další vývoj. Na tu kandidu by to opravdu sedělo nejvíc. Po týdnu výtěru zobáku genciánem, a do krmení přidaného bílého jogurtu a medvědího česneku se stav zlepšil u kohouta natolik, že se mu vrátil hlas a začal (poprvé za celou tu dobu u mě) kokrhat. Což bohužel hned oslavil “soubojem” přes pletivo s mladším kohoutem (s nímž byl po celou zimu v jednom výběhu, a který začal v březnu pohlavně dospívat = oddělil jsem ho, a od té doby nebyl problém). O pletivo si sám tak během naskakování na soka (o půlku menšího) urazil u báze ostruhu + otevřená zlomenina pátého prstu. I přes ošetření nakonec úhyn po několika dnech na ztrátu krve a sepsi. Takže nakonec také vyřešeno. Kuřata po něm čertvě nalíhnutá mám.