Aktuálně: 4 932 inzerátů174 206 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

boule na pařátech

J.Marková (neregistrovaný) 18.01.2009, 15:39:50 xxx.xxx.105.3
Pravděpodobná příčina:
V půdě nebo na dvorku, kde slepice hrabou, jsou ostré předměty (střepy, rezavé hřebíky, kusy drátů, připínáčky, rezavé plechovky, kusy plechu, staré žiletky, jehly a pod.) a slepice si o ně poraní běháky. Rány jim zhnisají otečou, postupně se z původně tekutého hnisu vytvoří tuhá masa, která způsobí trvalou bouli.
Léčení: Nejlépe veterinář otevře bouli, tekutý hnis nebo tuhý materiál vyškrabe, vydesinfikuje, natře léčivou mastí zaváže, pravděpodobně podá antibiotikum. Někdy dávají i léčivou drenáž, ale s tím nemám dobrou zkušenost. Slepice pak nejméně týden musí chodit v naprostém suchu, aby se jí do zafačované rány nedostala znovu infekce špinavou vodou. (Nedávat napáječku dovnitř, pouze je třeba slepici nechat třeba 5x denně napít z misky a pak misku s vodou dát vždy mimo klec).

Výběh vysbírejte od ostrých předmětů, slepice pusťte do nového, sestřiženou travičkou krásně zatravněného výběhu. Tak je ochráníte před úrazy pařátků.
Marťan
Marťan (669 příspěvků) 19.01.2009, 21:17:46 xxx.xxx.25.252
Dobrý den, měl jsem to také u Lakendfeldek, byly to takové horké měkké boule, veterinářka mi dala antibiotikum do vody, poradila mi abych je dal zvlášť od hejna, neustále měnil podestílku(ne piliny) po nějaké době to zmizelo, už si nevzpomenu jak se ta nemoc jmenuje ale určitě zajeďte k veterináři.
anonymní (neregistrovaný) 19.01.2009, 23:08:04 xxx.xxx.107.53
Dobrý den, moje slepičky mají výběh kde je jenom písek a v létě travička takže to nemůže být ta první možnost. Boule nejsou horké a ani měkké, jsou růžové a tvdé. Chci se zeptat k jakému můžu veterináři jestli k tomu samému co se chodí s pejsky nebo jsou nějaký speciální.
Obrázek
J.Marková (neregistrovaný) 20.01.2009, 08:32:01 xxx.xxx.105.3
Krásný obrázek se Vám povedl. Jestli ty boule už měly kuřice na běhácích, když jste je kupovala, tak byste mohla u prodávajícího reklamovat jejich zdravotní stav, nebo se ho alespoň zeptat, jak to léčí on. Odkud je přivežený písek na dvorku? Nejsou v něm nějaké drobné trny, osinek, ocelové špony, chemikálie ? (Možná zkuste i ten písek vyměnit za nový čistý).Ještě mne napadá, že by to mohlo být něco jako bradavice.
Jinak by Vám měl poradit každý veterinář, i ten, ke kterému se chodí s pejsky; nebo Vám poradí svého kolegu, který má třeba s důbeží více zkušeností. Způsobují ty boule slepičkám kulhání ? Mají ty boule citlivé a bolí je, když se jich dotknete ? Mají boule ještě jinde na těle pod peřím ? Jinak jsou slepice zdravé, dobře žerou i snáší vejce ?
rebecka
rebecka (70 příspěvků) 20.01.2009, 17:13:30 xxx.xxx.86.203
Písek je původní máme písčitou zem a tak jsme jí od nikud nevozili. Postavili jsme si barák na poli a tak je to úplně čistá píščitá zem je to dost daleko od domu tak ani od stavby se tam nic nemohlo dostat. Když jsem je kupovala neměla to ani jedna. Po nějaké době se to udělalo jedné slepičce a já jsem jí to mazala vepřovým sádlem a stratilo se to. Teď to má další, ale bohužel nevím jestli je to ta samá a nechce se to stratit. Boule jí při dotyku nebolí slepička nekulhá na těle boule nejsou.Dobře žerou a i v mrazech snáší vajíčka.
J.Marková (neregistrovaný) 20.01.2009, 18:29:33 xxx.xxx.105.3
Tak to znamená, že nejsou vážně nemocné. Domnívám se v tomto případě, že nějaké "operační zákroky" by byly neúměrně riskantní vzhledem k nízké závažnosti projevu. Zkuste tedy znovu konzervativní léčbu, tedy to osvědčené mazání vepřovým sádlem, nebo máslem (pomáhá na bradavice), nebo heřmánkovou mastí. Ještě existuje v lidovém léčitelství t.zv. "černá mast", odborně se nazývá "ichtyolová mast"; také ji veterináři používají. Jak velké jsou ty bouličky ? Mají uprostřed černou nebo bílou tečku ? Jestli ano, příčinou by bylo poranění. Jestli ne, příčina je jiná.
J.Marková (neregistrovaný) 21.01.2009, 19:38:17 xxx.xxx.105.3
Ještě jsem četla v Encyklopedii, že neštovice je možné potřít jódovou tinkturou (v nové variantě asi jodosolem).

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.