Aktuálně: 4 940 inzerátů174 355 diskuzních příspěvků17 752 uživatelů

Sliepky a Kacice

anonymní (neregistrovaný) 31.01.2009, 09:22:14 xxx.xxx.79.64
Ahojte
Som zacinajuci chovatel. Mam 6 sliepok klasicky hybrid z velkochovu. Od jesene odkedy ich mam mi znasaju v pohode vajicka. Mam ich vo vybehu. Na jar chcem vybeh zvadsit na cca 250m2. Chcem si zaobstarat kacice pizmove 2 samice a 1 kacer. Potrebujem radu ci nemoze nastat problem v tom zeby sa sliepky a kacice medzi sebou napadali? Do buducna uvazujem este o husiach. Mozu taketo rozne druhy spolu nazyvat? Co sa tyka kurnika v hospodarskej budove co mam pri dome som vybural maly otvor kadial slieky vchadzaju von do vybehu. Chcem este preburat vchod do vedlajsej miestnosti kde volakedy boli prasce a tam chcem mat tie kacice a von by chodili cez kurnik.
Vo vybehu chcem vybudovat jazierko aby sa kacicam dobre darilo a boli spokojne.

Vopred dakujem za rady pripadne nejake dobre tipy.
J.Marková (neregistrovaný) 31.01.2009, 14:35:17 xxx.xxx.105.3
V historii existoval společný drobnochov různých druhů drůbeže na jednom dvoře, dokonce tam mezi drůbeží běhali i prasata, kůzlata, psy, kočky a holubi. Určitě takové dvory uvidíte i v současnosti. Jednotlivá zvířata a ptáci si postupem doby vybudují hierarchii ( poperou se a vítězové pak budou "poroučet"), slabší podlehnou infekcím a uhynou, odolnější přežijí. Může to tak fungovat.

Rizika a moderní názor: Čím více druhů na jednom dvoře, čím častější doplňování nových jedinců, čím častější návštěvy cizích lidí, holubů, hlodavců a vrabců, tím větší bude pravděpodobnost zavlečení nemocí a parazitů a nakažení zdravých jedinců od nemocných. Slepice se také mohou utopit v rybníčku. Kachny bývají častěji napadeny salmonelozou, než slepice, které to však od nich mohou dostat. Bývalý chlívek po prasatech pečlivě vyčistěte, vymyjte vařicí vodou, chloraminem, můžete i vyplynovat formaldehydovými parami a pak důkladně vyvětrat.

Sama bych raději chovala každý druh drůbeže samostatně.
anonymní (neregistrovaný) 31.01.2009, 17:19:55 xxx.xxx.79.64
Ja to risknem. Chcem totiz aby sliepky mali ci najvadsi vybeh a nerad by som si celu zahradu rozdelil roznymi volierami ako v ZOO. Verim ze pokial budu mat tie zvieratka dobre podmienky tak budu odolnejsie voci chorobam.
Pocul som nazor ze v spolocnom vybehu by nemali byt morky ze tie su agresivne voci inym druhom a maso z moriek mi ani nejko extra nechuti.
Ako to je vlastne s kacicami? znasaju vajcia ako sliepky aj bez potreby samca? alebo potrebuju kacera aby maly vajcia? Daju sa taketo vajicka jest?
Kittikit (neregistrovaný) 31.01.2009, 18:21:26 xxx.xxx.54.237
Já chovám spolu kačeny, slepice i krůty a nemůžu si stěžovat. Ze začátku si udělají mezi sebou pořádek a poté se již navzájem tolerují. Mám výběh skoro 1/2 hektaru, takže každý si své místo najde. Vejce kačena snáší i bez kačera, ale jsou neoplodněná, takže by stejně nic nevyseděly. Jinak kačení vejce by se neměly z důvodu možné salmonely konzumovat, to mám ale z doslechu i jiných diskuzních fór, osobně jsem je nezkoušel. Raději je nechám na malé kačky :-)
J.Marková (neregistrovaný) 31.01.2009, 19:43:05 xxx.xxx.105.3
Ano, kvůli možnosti infekce salmonelami se konzumace kachních vajec nedoporučuje. Pokud však dodržíte pečlivě hygienu (kachní vejce nebudete neumytá pokládat na jídelní stůl, nebudete je jíst syrová, nebudete je mýt v kuchyni) a vejce dokonale tepelně opracujete, tj. dokonale a dostatečně dlouho uvaříte, usmažíte , nebo upečete v pečivu ( dost dlouho opracujete v mikrovlnce), pak se myslím jejich konzumace nemusíte bát. Zkrátka případné salmonely je třeba ve vejcích vysokou teplotou před konzumací zabít.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.