Aktuálně: 4 929 inzerátů174 535 diskuzních příspěvků17 753 uživatelů

Divné chování krocana

Marťan
Marťan (669 příspěvků) 27.04.2009, 15:47:55 xxx.xxx.25.228
Dobrý den, stala se mi taková divná věc, mam pár krůt a krůta sedla (včera se jí vylíhli krůťata) a po dvou týdnech co se krocan "nudil" sedl na husí vejce, dokonce mu i vypadalo peří na hrudi. Chovatelka od které je mám mi říkala že jí krocan vyseděl kachňata. Je to prosim-vás normální?
J.Marková (neregistrovaný) 28.04.2009, 09:24:34 xxx.xxx.105.3
Neptejte se, zda to je normální (:-). Buďte rád, že máte o "kvočňáka" víc, může být velmi užitečný, pokud vydrží. Ta chovatelka, od které ho máte, asi mluví pravdu. A sedící krocan umožní krůtám v klidu snášet vajíčka.
U "Pštrosových" (:-) to je naprosto normální, že pštros-sameček sedí na vejcích. A dokonce honí samičky ke hnízdu, aby mu do něj snesly co nejvíce vajec. Ještě po něm můžete vyšlechtit specielní plemeno s touto originální vlastností. Já bych se z toho těšila a obětavého krůtího tatínka opečovávala a při jeho inkubačních snahách nerušila (samozřejmě, že ho raději napoprvé vyzkoušejte menším počtem nasazených vajec). Hlavně buďte všichni zdraví a mějte radost ze života !
Marťan
Marťan (669 příspěvků) 28.04.2009, 17:08:17 xxx.xxx.25.228
O pštrosovitých to vím ale u krocana, pořád mi to nejde do hlavy-sedí v bydlení u hus a dokonce je i vyhnal a husy chodí spát ke slepicím :-)
J.Marková (neregistrovaný) 29.04.2009, 23:18:29 xxx.xxx.105.3
No on se asi bojí o ta husí vajíčka, aby mu je husy zase "nevzaly" a nezasedly. Nebylo by možné ho i s těmi husími vejci přestěhovat do nějakého krásného pohodlného "pokojíčku" bez hus, kde by si na těch vejcích mohl v pohodlí a v klidu sedět ? No a vyměnit mu husí vejce za správná krůtí by asi bylo také vhodné. Ale musela by se ta husí vejce dát dolíhnout do líhně.
Ale sám posuďte, co s tím. Já jen tak uvažuji. Sama nechovám ani krůty ani husy.
Marťan
Marťan (669 příspěvků) 03.05.2009, 22:20:35 xxx.xxx.25.228
Takže nic nebude on ty vejce všechny rozšlapal a všechna byla živá, pokaždé když krůta volá na krůtata tak se krocan naježí, hudruje a šlape po vejcích. Ale já jsem si myslel že z toho nic nebude.
J.Marková (neregistrovaný) 04.05.2009, 01:43:32 xxx.xxx.105.3
Tak to je tedy velká škoda. Ten váš krocan zklamal i mne, já jsem mu docela věřila.

Takže to máte jasné:
Vícekrát mu žádná vajíčka n e s v ě ř u j t e, z husího příbytku ho vyhoďte a vyřiďte mu (:-), že toto se nedělá, že to je od něho neseriozní a barbarské.

Třeba si husy ještě nějaká náhradní vajíčka snesou.
J.Marková (neregistrovaný) 06.05.2009, 22:56:06 xxx.xxx.105.3
Přeji úspěch v náhradním líhnutí housat. Bláznivého krocana vůbec k husám už nepouštějte. Do dalšího období líhnutí bych ho zavřela na "samotku", když krůta už krůťata má.

A jestli se pižmovce podaří ta další husí vajíčka vysedět, tak by za to měla dostat metál, nebo alespoň opravdu něžné zacházení a samostatný malý výběh, aby ta housata mohla i vodit a být spokojená, aby ji nikdo nerušil.

S husami nemám žádné zkušenosti, a tedy ani s labutími. Pamatuji si z dětství, že jedné paní na vesnici bílá česká husa seděla na vejcích pečlivě, že skořápka jednoho vajíčka byla naprasklá, že to vajíčko paní přelepila náplastí, a že se i z toho přelepeného ušmudlaného vajíčka nakonec zdravé housátko vylíhlo.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.