Aktuálně: 4 880 inzerátů174 867 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

senegalci - ohrožené mládě?

l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 14.07.2009, 23:08:16 xxx.xxx.5.16
Dobrý večer, prosím o radu - mám pár senegalců, na jaře jsem vyměnila samce, teď mají první mládě (ze 4 vajíček - jedno zmizelo, dvě asi neoplozená pak odstraním), je mu asi 10-14 dnů (nekontroluji každý den, protože je chci rušit co nejméně, tak nevím přesné stáří - ale má čerstvě otevřené oči). Samice sedí jako přibitá a tváří se velmi odhodlaně, najíst se chodí snad jen jednou denně, samec hlídá budku a nejspíš samici dobře krmí, protože mládě vypadá dobře.

Problém je poslední 3-4 dny, kdy se mi zdá, že samec jde znovu do toku - lítá po větvích jako splašený, píská, tančí se svěšenými křídly a otravuje samici, když je tato venku. Taky mám pocit, jako by se snažil samici vyhánět z budky, čemuž se ale ona dost brání (mám před voliérkou kameru a občas je šmíruju ze zahrady oknem). Ráda bych se zeptala, jestli je to tak normální a jestli nemůže ohrozit mládě. Přecejen jsou senegalci pověstní častou agresivitou vůči mladým, a to z tolika různých důvodů, že se divím, že se vůbec něco odchová...

Na základě informací z internetu jsem je chtěla kontrolovat co nejméně (zatím kontroluji budku jednou za tři dny stylem "jukni a zmiz") a první odchov nechat neokroužkovaný, ale teď se bojím, že i tak bych mohla o kuřátko přijít, a to by mi bylo moc líto. Myslíte, že to mám risknout, nechat to na nich a doufat, že prcka zdárně vyvedou až na bidlo, nebo ho mám radši sebrat a dokrmit? Děkuji za Vaše názory, Lucie
Orina (neregistrovaný) 14.07.2009, 23:28:42 xxx.xxx.98.234
Jestli ho vyndáte musíte mít připravenou odchovnu a kaši. Záleží na vás co risknete. U prvního hnízdění je to někdy risk a zachránění mláděte před zabitím vyjde někdy o fous. Záleží jestli chodíte do práce nebo jste doma kvůli krmení mláděte a zároveň kvůli častému sledování dění ve voliéře. Snad se přidá s radou ještě někdo další.
cone
cone (1412 příspěvků) 15.07.2009, 07:51:14 xxx.xxx.85.196
Takové chování samce jsem měl občas u svého prvního chovného páru senegalců. Končilo to u mne občas tím, že samec vynesl mladé z boudy a usmrtil je. Přičítám to dobré stravě při krmení mladého, to ho znovu žene do toku. U mě po usmrcení mladých došlo k páření, ale podruhé již v tom roku nezahnízdili
Uberte dle svého uvážení máčené či klíčené zrní a omezte vaječnou směs- pokud ji vyrábíte z vařeného vejce.
Držím vám palec, ať to dokrmí cone
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 15.07.2009, 15:43:23 xxx.xxx.5.16
Ad Orina: Kaši mám doma od chvíle, kdy začali rodiče lézt do budky (Nutribird i Kaytee), inkubátor si můžu půjčit od kamarádky ze ZOO. Bohužel chodím do práce, ale nebyl by problém domluvit si delší polední pauzu a jezdit krmit místo oběda (doma jsem za 10 minut, pak bych to holt napracovala), takže by mládě jedlo přes den po 4,5 hodinách, odpoledne a v noci už klidně po 3. Stačilo by to?

Ad Cone: Když omezím míchanici (střídám kupovanou a domácí) a máčené a klíčené zrní, čím pak budou toho prcka krmit, natráví mu suché zrní? Zatím mají stále plné 4 misky, a to suché zrní občas s oříšky, občas s piškotem, máčené nebo klíčené zrní, míchanici a směs ovoce a zeleniny. Obsah kontroluji a měním nebo doplňuji 2x denně. Občas jim dávám z louky a zahrádky zelené, ale ani jeden to nežere, leda jemně nasekané do míchanice. Větve mají třešňové, docela rádi na nich pracují. ;-) Jak byste mi doporučil to krmení upravit?

Oběma Vám velice děkuji za rady, Lucie
cone (neregistrovaný) 15.07.2009, 16:06:01 xxx.xxx.85.196
Po těchto zkušenostech při odchovu mladých podávám maximálně zrniny předps noc máčené a osušené na velkém sitku, které je navíc na nějakou hodinu položeno na froé ručníku / vytáhne v kratší době nadbytečnou vodu ze zrní /. Míchanici z vejce bych vypustil úplně - pokud berou tu průmyslovou.
Intervaly mezi jednotlivými krmeními při ručním odchovu by v těch dvou týdnech věku mohly stačit, já v tomto věku krmím co 3 hod a 5 hod pauza v noci.
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 15.07.2009, 16:54:40 xxx.xxx.5.16
Děkuji za radu, budu to s tím krmením dělat taky tak, snad ten prevít zklidní hormon... ;-)) Jak ale poznám, kdyby byla přesto situace kritická a bylo třeba mládě odebrat? Zatím samice vždycky "zazdí" otvor vlastním tělem a samce tam nechá strčit maximálně hlavu - otázka je, jestli zvládne mládě uhájit po celou dobu.
Orina (neregistrovaný) 15.07.2009, 17:18:52 xxx.xxx.103.100
Já zrniny máčené při odchovu nedávám vůbec. Krmím vařeným vejcem s klasickou míchanicí a přidávám tam sušené nebo spařené kopřivy, mateřídoušku,jitrocel, heřmánek. Při mých odchovech už většinou toho zeleného moc není, takže všechno sušené. Jedině kopřivy, ty se drží čerstvé dlouho. Větve dávám z borovice a z lípy. Máčené zrní dávám až když prťata vylezou z budky.
anonymní (neregistrovaný) 15.07.2009, 17:28:21 xxx.xxx.16.33
***Když omezím míchanici (střídám kupovanou a domácí) a máčené a klíčené zrní, čím pak budou toho prcka krmit, natráví mu suché zrní?***
moji treba michanici vubec neberou (ani prumyslovou, ani domaci, ani samotne vejce). pri odchovu maji k dispozici, co zerou normalne - suche zrni, granule, ovoce a zeleninu (to berou tez jen velmi sporadicky), maji zvyseny pridel piskotu a rohlik lehce namoceny ve vode.
Orina (neregistrovaný) 15.07.2009, 18:00:42 xxx.xxx.103.100
Moji senegalci během roku dostávají občas vařené vejce celé jen rozpůlené, vařené kuře, tvrdý tvaroh a podobně, takže dávám při odchovu i kousky tvarohu, ale vejce dávám jen jako míchanici a skořápky roztluču a nasypu do toho. Jinak dávám kukuřici, brokolici,květák a to myslím, že klíčky ze zrní nahradí. Suché zrní si pak můžou brát nebo ne.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.