Aktuálně: 4 943 inzerátů174 397 diskuzních příspěvků17 752 uživatelů

hybridi x čistrokrevní

martin Valenta (neregistrovaný) 22.02.2010, 16:13:38 xxx.xxx.48.56
Dobrý den, máme doma slepice hybridního plemene dominant. Všude se uvádí, že nejvíce snášejí tato hybridní plemena, která jsou vyšlechtěna na snášku.
Přesto jsem na této diskusi narazil několikrát na názor, že plemeno dominant a moravia nesou málo.
Chci se zeptat Vás zkušenějších co si o tom myslíte a zda by tedy nebylo lepší pořídit si chov čistokrevný - mám tím na mysli, které čistokrevné plemeno má vyšší nosnost v domácích podmínkách než plemeno hybridní. Děkuji za Vaše odpovědi. Valenta Martin
Marťan
Marťan (669 příspěvků) 22.02.2010, 17:15:26 xxx.xxx.53.187
Nejnosnější plemeno je vlaška a leghornka- venkovské lehké slepice z oblasti středního moře, chovám vlašky koroptví a v poměru s hisexem hnědobílým a dominantem černým jsou to stroje na vajíčka. Jinak z vlastní zkušenosti doporučuji jako nosnice i amroxky. Raději si pořiďte slepice s plemennou příslušností snášejí lépe, napomůžete i k udržení plemene a víte co jsou doopravdy zač tím myslím chování, ochočitelnost.......
Martin Valenta (neregistrovaný) 22.02.2010, 21:24:05 xxx.xxx.48.56
Děkuji za odpověď. Mě se jen jednalo o to, že všude na internetu se uvádí u čistokrevných plemen daleko nižší průměrná roční snáška. A když vemu v úvahu, že jsou tyto snášky počítány pouze za velmi příznivých chovatelských podmínek, tak si myslím, že v malochovu budou čistokrevná plemena ještě daleko za hybridem. Alespoň si to tak myslím. Rád bych zkusil ty vlašky- kdysi mi mamka říkala, že je měli doma a byly výborné nosnice. Akorát se jí zdálo, že byly celkem divoké a hodně zanášely. A vzhledem k tomu, že jde o lehké plemeno, mám strach, že mi přeletí plot k sousedovi. Tak nevím. jsem v rozpacích.
Marťan
Marťan (669 příspěvků) 23.02.2010, 15:52:13 xxx.xxx.32.89
Mé vlašky nic takového nevivádí, mam težší linii, nejvíce problémů mi s přelétáním dělali lakendfeldky. Jinak vlašky divoké nejsou ale občas se stává u kohoutů že jso agresivní. Nevím kde bydlíte ale já mám hned za domem les a pole a výhodou lehkých létavých plemen je i jejich schopnost dobře manévrovat při útěku před nebezpečím když přelétly plot.
anonymní (neregistrovaný) 03.09.2011, 11:09:39 xxx.xxx.52.18
Zdravím, vidím, že datum je asi už neaktuální, ale ještě přidám reakci :-) Nosní hybridi byli vyšlechtěni pro vysokou snášku,ale pouze při zachování určitých podmínek při jejich chovu. Já osobně souhlasím s tím, že kvalitní čistokrevné nosné plemeno má daleko lepší snášku při běžném domácím chovu a klasickém krmení. Hlavně pravidelnou, bez výpadků a nejsou tak náchylné jako nosnice hybridní. Navíc hybridi jsou šlechtěni tak, že nesou pouze 12 měsíců...
anonymní (neregistrovaný) 03.09.2011, 11:14:07 xxx.xxx.52.18
Zcela jstě lepší nosná plemena než hybridní jsou: leghornky, plymutky bílé, vlašky koroptví.
Karel Hermann (neregistrovaný) 03.09.2011, 12:46:52 xxx.xxx.52.18
Ono je to těžké. Ze všech stran firmy nabízejí různé hybridy se snáškou až 320 vajec. Jenže není to tak jednoduché...jak píše kolega v předposlední odpovědi - je to o dodrženípodmínek ve kterých byl daný hybrid šlechtěn. Jsem přesvědčen, že klasická nosná plamena nadělají chovateli mnohem více radosti - jak snáškou, tak radostí z chovu.
J.M. (neregistrovaný) 03.09.2011, 21:48:31 xxx.xxx.105.3
Malá poznámka: O "plemeni" se mluví pouze u čistokrevné drůbeže tedy např. leghornky, vlašky koroptví, hempšírky aj. HYBRID NENÍ PLEMENO, nýbež je to KŘÍŽENEC většinou dvou až 4 plemen. Může to být také nosný kříženec dvou linií jednoho plemene (např. LB) a dvou linií druhého plemene (např. NH). Nebo masný kříženec: (PB1 x PB2) x (KB1 x KB2).
Karel Hermann (neregistrovaný) 04.09.2011, 07:10:21 xxx.xxx.52.18
To máte samozřejmě kolego pravdu. Vidím, že jste odborník, napište prosím svůj názor na dané téma. Já jsem za sebe přesvědčen, že čistokrevná nosnice je po všech stránkách lepší...
Leg_Horn
Leg_Horn (2 příspěvků) 04.09.2011, 08:33:19 xxx.xxx.52.18
Já naprosto dávám zapravdu těm, kteří tvrdí, že čistokrevný chov je to nejlepší...a to naprosto ve všech chovatelských oborech. Ještě zřetelnější to je právě u slepic - nosnic. Jenže se nabízí otázka - které čistokrevné plemeno je úplně prapůvodní? Leghornky, Plymutky atd... také vzešly z mnohaletých křížících pokusů. Podstatný rozdíl od současných hybridů je v tom, že tato šlechtění probíhala desítky let a vždy byla cílena k danému klimatu, prostředí apod. Dnešní hybridní nosnice jsou v podstatě "rychlokvašky", které jsou cíleny pouze na obrovskou snášku, nic víc. A jak píše některý z přátel výše, ještě se musí při jejich krmení, ustájení atd. postupovat tak, aby se jejich nosná "vyšlectěnost" opravdu využila. Taková plemena jsou samozřejmě náchylnější snad ke všem chorobám a vyžadují speciální krmivo. Na český dvorek patří dle mého názoru tradiční plemena...
J.M. (neregistrovaný) 04.09.2011, 12:15:55 xxx.xxx.105.3
Odpověď panu K. Hermannovi: Domnívám se, že i novodobí snáškoví hybridi mohou být užiteční, ovšem nejvíce pro velkochov a pro 1 snáškovou sezonu; prý jsou vyšlechtění i na vývoz do cizích teplých krajin a pro primitivní chov venku ve výběhu. Výhodou je, že dodavatel tyto křížence proočkoval proti všem základním nemocem. Pravděpodobně moderní kříženci nebudou ani dlouhověcí, ani příliš odolní mrazu, a určitě není rozumné z vajec jimi snešených odchovávat kuřata, protože ta kuřata už budou geneticky tzv. "rozštěpená" (= geneticky různá a nejednotná) a jen málokteré z nich bude spolehlivě dobrou (natož výbornou) nosnicí. Tedy novodobý "nosný kříženec" je vhodný (domnívám se) pro takového chovatele, který je ochotný a smířený s tím, že si pro tyto slepice koupí průmyslově vyrobenou krmnou směs pro nosnice a po jedné sezoně snášky slepice zabije, sní, a od dodavatele kříženců si koupí další jejich várku tj. další zástav.
anonymní (neregistrovaný) 12.09.2011, 16:43:14 xxx.xxx.146.76
Pokusím se Vám odpovědět,pane Gessner,velmi krátce.Ano ,plemena která uvádite vznikly nedávno samozřejmě křižením různych jiných čistokrevných plemen ( původních - česka kropenka,lakenfeldka,minorka.....) ale dlouhodobým chovem a šlechtěním se jejích genofond dostal do stádia homozygotů a tak dále na sve potomstvo plně přenášejí všechny své znaky a to jak genotyp tak i fenotyp.Hybridi jso ve stádiu heterozygotů ana sve potomstvo přenášejí všechno možné - štěpí se,......a.t.d.
anonymní (neregistrovaný) 24.09.2011, 08:52:15 xxx.xxx.52.18
Zdravím, každý drobný chov hospodářských zvířat má přinášet radost z vlastní produktivní užitkovosti... to je asi to nejdůležitější oč tu jde :-)

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.