Aktuálně: 4 832 inzerátů175 151 diskuzních příspěvků17 760 uživatelů

"Trable" z Žakem

margax
margax (2 příspěvků) 29.11.2010, 17:37:40 xxx.xxx.33.129
Dobrý den, jsem ráda, že jsem narazila na toto fórum, kam se mohu snad obrátit s dotazem a pomocí. Loni jsme dostali Žaka, dospělého, který vyrůstal v jiné rodině (od mé drahé polovičky), byl "zvyklý" být stále zavřený v kleci. Ne, že by byl zanedbáván - i když mně to tak přijde, když tu čtu, čeho všeho je Žako schopný. V tomhle případě ho už asi nepřevychováme...že? 1) Když ho pustíme, není to ve stylu pojď ven a zalez dovnitř, ne my čekáme, až si tam zaleze pro jídlo - někdy to trvá i do druhého dne (v noci si tam zřejmě zaleze), to už asi nejde vychovat, že? Že by na povel zalezl a vylezl. Nemáme ani strom, máme malý byteček, takže půl pokoje zabírá jeho klec (má ji velkou) a nahoru ji otevřeme bidélkem a na něm tráví většinu volného času, kdy je puštěn. 2) Jediné, co si nechává, je pohlazení po hlavičce. Na ruku nevleze, natož, abychom ho někam přemisťovali. A hry? Četla jsem v knihách, jak si rádi hrají. Mně přijde, že ten náš jen sedí a kouká. Když zrovna nemluví či nezpívá, nebo neničí všechno kolem sebe (to je taky normální? hračky mu vydrží sotva pár dní...dokonce i ty drahé plastové - krásné - zničí :( ) a nehraje si s nimi, proste klove a klove, dokud to neoklove. Teď ohobloval i krásný bidýlko ze stromu (ze zverimexu) 3) a teď ještě máme problém s drápky, zjistila jsem, že je má přerostlé a bylo by třeba je ostříhat...nenajde se někdo z vás z okolí Ústí nad Labem, nebo neznáte někoho z Ústí, kdo by se na něj přišel podívat a zastřihl by mu je? (Ja se bojím, že toho člověka ale uklove, protože na sebe nenechá šáhnout :( ) Myslíte, že je ještě možnost, že by šel převychovat? Aby byl více hravý, společenský? Už je dospělý, a prostě byl zvyklý jen sedět a koukat a čekat až někdo přijde a udělá na něj kuk a řekne mu ahoj. Marně se snažím už rok ho nějak společensky obohatit, ale přijde mi, že je na tom stále stejně jako předtím. Jo a vlastně ještě umí tancovat...ale to jen, když se mu chce. Já budu ráda za každý názor, radu a pomoc, jak ho udělat šťastnějším. Děkuju moc. Tady je i foto, toho našeho kluka (ještě z bývalého domova)
Obrázek
margax
margax (2 příspěvků) 29.11.2010, 17:45:37 xxx.xxx.33.129
A jetě, když už jsme u toho...nějaké tipy, co dělat, aby to nebylo špatně? krmení - dostává ty dražší směsi semen (nekupujeme ty levné, tak snad budou kvalitnějšíú), dostává ovoce, zeleninu, kousek každý den, miluje buráky, na to ho naučili a ty prostě musí mít, bohužel. a vodu. nějaké papouščí mlsky, ty ho vůbec nelákají...takové ty pamlsky zavěšené na klacku - jediné, co udělá, že to ohobluje a náhází na zem. to samé i podestýlka, dávali mu noviny, které ale neustále drbal (i přes tu spodní mřížku a zjistila jsem, že jsem pro něj jedovaté), tak je tam nemá a nevím, co tam dát, něco co nás nestáhne finančně na dno...:( tak i kdyby se k tomu chtěl někdo vyjádřit, budu ráda....asi si říkáte, chudák papoušek..ale já se fakt snažím :-) Díky.
kadukaj
kadukaj (429 příspěvků) 29.11.2010, 18:07:34 xxx.xxx.85.66
Každý žako je samostatná osobnost, co umí jeden se nemusí dalších sto naučit. Převychovat jde skoro každý jedinec, jen záleží čeho se převýchova týká a na kolik moc to půjde. Záleží co od něho chcete a jak na něho půjdete a hlavně jak dlouho vás to bude bavit to neustále zkoušet ikdyž to nepůjde třeba po jednom nebo čtvrtém měsíci. Záleží jak na něj půjdete podle toho co budete chtít vytvořit k obrazu svému. (měl jsem aratingu samce – odchov pod rodiči velká voliéra-a tomu trvalo například 7-8 měsíců než dostatečně ztichl tak abych k němu přišel a nechal se vzít na ruku) Na okus místo kupovaných bydel stačí zajít někam ven a sehnat si např. silnou větev dubu,buku,třešně……. jsou lepší starší padlé(avšak zdravé),vyschlé jsou tvrdší. Z hraček dávejte pouze přírodní a pokud možno veskrz dřevěné, řetízky pouze hodně silné, tak aby je pap.nemohl rozdělat, lan a třepených ozdůbek bych se vyvaroval také – po pozření-vdechnutí může dojít k smrti, to samé u plastových věcí,pozření odštipku či drobné části může vézt k závažným problémům až úhynu. Ochočení – to zvládne jedině čas a trpělivost. Hravý a společenský už ale pravděpodobně nebude, s tím počítejte. To je JEHO osobnost.
kadukaj
kadukaj (429 příspěvků) 29.11.2010, 18:11:57 xxx.xxx.85.66
buráky určitě omezit jsou tučné ! na dno dejte třeba ubrousky co se dávají na veřejných toaletách (neparfémované – bez potisku) nebo papírové utěrky do kuchyně
anonymní (neregistrovaný) 29.11.2010, 19:45:01 xxx.xxx.33.129
Děkuji za reakce. Jak přiděláváte větev do klece? Tak já zůstanu u těch dřevěných hraček, ale ty zničí fakt během momentu. Ale četla jsem, že to mají prostě rádi. A jak často bychom ho tedy měli pouštět, když není ochotný vlézt zpátky do klece? On ty buráky má nasypané a sem tam si vezme, nejí to na tuny, ale asi bychom mu je neměli jen tak dávat do krmítka, že? Krmíte ještě něčím jiným? Co to proso? Ty ubrousky by taky rozdrbal...si myslím.
kadukaj
kadukaj (429 příspěvků) 29.11.2010, 20:18:25 xxx.xxx.85.66
Že je zničí to jej jen dobře, udržuje si tím zobák,svaly atd. v dobré kondici a asi se s tím i na čas zabaví. Úchyty buď je seříznu na požadovaný tvar, nebo využiji toho co se nabídne (viz foto), něco přišroubuji středem dřívka dlouhým vrutem,nebo z hrubého pletiva udělám kolíbku do které dřívko usadím, záleží jak velké bidlo a pro koho je. Návrat do klece , každému svěřenci něco chutná a dostane hlad – šel bych touhle cestou úplatku :-) Ty ubrousky sice asi rozdrbe taky, ale jde o to, že by mu neměly v žádném směru ublížit….. Proso (předpokládám senegalské) určitě, jinak směs pro velké papoušky, a být na vašem místě zkusím sehnat pár pap.granulí. Nekupovat hned celé balení ale sehnat trochu a vyzkoušet, tím se hodně věcí taky vyřeší. Jinak klasika, ovoce, zelenina,piškoty atd. varovat se lidských solených, kořeněných,smažených jídel, může být i vařené nesolené maso čas od času :-)
Milan (neregistrovaný) 29.11.2010, 20:35:18 xxx.xxx.36.229
Pěkný žakouš. Píšete,že ho máte rok,ale jak je starý? Je to jako s dětma,se psy-co se v mládí naučí.. Staršího jedince lze také učit,ale je třeba víc trpělivost a víc času. Je to už dospělec s nějakými návyky a nové věci nebere tak snadno. Stejné je to s krmením. Žakové jsou konzervativní a na nové si dlouho zvykají. Chce to trpělivost,nic nelámat násilím a s neúspěchy se smířit. Ať se daří
Eva P. (neregistrovaný) 29.11.2010, 22:25:27 xxx.xxx.81.125
Zdravím, poradím snad trošku s podestýlkou. Já kupuji na netu velké balení podestýlky z kukuřičných vřeten, hrubou. Mám sice jen alexandry, ale papír, který jsem jim dávala také rozdrbávali. Takže jsem zkusila tohle a je to výborné. Jednak pokud by se mu to podařilo přes ten rošt vyndat, tak mu to neuškodí a jednak to dobře saje trus a nezapáchá to. Dávám asi centimetrovou vrstvu, prostě aby nekoukalo dno a měním asi jednou za měsíc. Voliéra má rozměr 60 x 55 cm. Ty buráky bych mu vyndala a právě díky jeho zálibě v nich je můžete využít k postupnému učení zpět do klece. Ukážete mu ho a pak ho dáte dovnitř tak daleko, aby musel vlízt do klece a vy jste ji mohla zavřít. Taky by bylo dobré alespoň jedno bidýlko mimo klec, tedy spíš takový stojan s bidlem. Pak ho lákat burákem, aby na něj přeletěl. Tím ho postupně můžete vytrhnout z té asi získané letargie. Také dřevěné hračky můžete sami vyrobit z přírodních větví, třeba stejné jako rozkouše. Hodně štěstí, je to fešák.
anonymní (neregistrovaný) 30.11.2010, 07:53:06 xxx.xxx.62.209
jak se dostane k novinam pres rost? vzdyt tam musi byt docela slusna mezera mezi rostem a dnem supliku, minimalne na vysku supliku. to by musel prostrcit skrz rost celou hlavu... udelej nebo si nech udelat hustsi rost, skrz kterej zobak neprorve. a muzes dal pouzivat noviny.
anonymní (neregistrovaný) 30.11.2010, 07:56:25 xxx.xxx.62.209
evo: pro zaka kukuricna drt vyjde docela draho. na centimetrovou vrstvu slusne klece (tedy pudorys cca 100*80 cm) padne tak 10 l baleni a vymenit po mesici rozhodne nestaci.
Zdenka (neregistrovaný) 30.11.2010, 13:55:01 xxx.xxx.57.166
My máme doma teda pyruru - ale taky zničí všechno dřevěné..Sice ne za den-ale třísky taky často létají.. :-) Jenže co ti ptáci mají dělat? Hrají si tak a zabavují se... Takže s tím člověk už počítá. Větví je dost a když občas padne i nějaký žebřík nebo hračka, nedá se nic dělat.. Jo-a ven z klece jsem pyruru naučila chodit teprve před nedávnem..Bojí se ruky..Ale dá se většinou u každého ptáka přijít na nějaký " fígl ".A já jsem zjistila,že když si stáhnu přes ruku rukáv,tak na ten rukáv už v pohodě jde.. :-) Ruka se mu očividně nelíb í- nemá důvěru.. Zvědavě vždy z klece koukal-i by měl chuť jít ven, ale ta ruka ho vždycky odradila..A takhle jsem vymyslela, že na rukáv prostě JDE.. Dělá to teprve asi tak týden. Moji synové se diví - dřív to prostě nešlo vůbec.. Ani lákáním na dobrůtky. Já jsem přesvědčená, že časem - až si pořádně na tohle zvykne, najde důvěru i k holé ruce. Uvidíme.. Vše chce čas, trpělivost a zkoušet taky uvažovat trochu "ptačím myšlením".. A nebo na to jít nějak "od lesa"... Vím ale,že někdy je to hodně složité a vždy se převýchova nepodaří.. Zdenka.
Zdenka (neregistrovaný) 30.11.2010, 14:04:00 xxx.xxx.57.166
Jo a noviny mám dole jako podestýlku - bez roštu. Nejdřív byly taky pořád natrhané...pak jsme dali víc možností na zábavu - a novin si teď už ani nevšimne.. Raději rozkolovává cokoliv dřevěného.. Na plasty opravdu pozor - ty nedávám radši vůbec.. A provazy nebo zavěšené hračky na točených šňůrách můžou být také nebezpečné...Občas se stávalo, že si drápek zachytil do roztřepeného provázku a pak strašně vyváděl.. Raději to včas odstaním nebo vyměním..Zdenka.
Eva P. (neregistrovaný) 30.11.2010, 18:29:11 xxx.xxx.81.125
pro 62.209 - to bych neřekla. Já kupuji 10 l balení a dávám na zhruba poloviční velikost než píšete tak 1/5 balení. A vyměnit to opravdu stačí po měsíci. U žaka by se asi muselo při mé velikosti voliéry měnit za 3 týdny, při velikosti vámi psané, by stačil měsíc. Nevím jestli jste ji vy někdy zkoušel, ale skutečně to tak dělám a je to v pohodě. Pokud se zdržuje často na jednom místě, tak se dá i lopatkou vyndat slepený kus a jen doplnit.
Zdenka (neregistrovaný) 30.11.2010, 20:04:05 xxx.xxx.57.166
Náš papouch také chodí většinou dělat "hromádku" hlavně na jedno místo..pod jedno bidýlko, které má na tyto účely v oblibě.. :-) Na údržbu je to potom opravdu jednodušší..
parrot (neregistrovaný) 30.11.2010, 20:43:00 xxx.xxx.248.23
přikládám odkaz na videjko s Rockym naším žakem:Djak dneska řádil:D http://www.youtube.com/watch?v=oa079G5vPtE
kadukaj
kadukaj (429 příspěvků) 01.12.2010, 17:38:50 xxx.xxx.85.66
no nezlobte se na mě, klece-volierky mám určitě větší a v nich i menší ptáky než žako, ale čistit až po měsíci mi připadá až nechutné. když si i vezmu že byť kadí na jedno místo, kde se hromadí trus jak řídký (po ovoci) tak normální, si nechci ani představit co vše se v té kubce může nacházet a mít to doma ..........
Zdenka (neregistrovaný) 01.12.2010, 18:19:17 xxx.xxx.57.166
No jasně že já uklízím klec minimálně každý víkend ! Stejně tak i bydleníčko skinny morčat,která chováme - a to i dvakrát týdně! Dokonce i ve venkovní voliérce vymetu a vyškrábnu každou sobotu spodní výsuvný šuplík..Mně to taky nedá koukat na ten "humus" a na zbytky ovoce a zeleniny, které potom hodně kvasí.. To jen na doplnění..Ale je fakt,že ptáci dělají potřebu většinou v jednom místě nejvíce.. :-)
kadukaj
kadukaj (429 příspěvků) 01.12.2010, 18:34:01 xxx.xxx.85.66
podle vaši reakce píši že to nepatřilo přímo vám, jen jsem reagoval na zdejší všeobecnou diskuzi, že vzhledem k velikosti klece někomu stačí odstranit trus a nahradit novou podestýlkou někde jednou za měsíc když papoušek dělá potřebu na jedno místo

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.