Aktuálně: 4 905 inzerátů174 734 diskuzních příspěvků17 756 uživatelů

mláďata korel umírají

Marec (neregistrovaný) 12.07.2011, 12:09:38 xxx.xxx.58.107
Zdravím mám problém s mláďatama korel asi před měsícem se mě začali rodit mláďta korel od 3 párů. Vždy asi po 2-4 dny po vyléhnutí jsem je našel v budce mrtvé a tak to šlo postupně se všema mláďatama (13) a ve všech třech budkách. Ve voleti měli potravu takže je rodiče krmili. až na předposlední mláďe to bylo asi týden staré našel jsem ho v budce uplně studené a nekrmené bylo už slabé a do hodiny zemřelo. Poslednímu mláděti už rostli letky a rodiče se starali ale v čera jsem ho v budce našel mrtvé. Dnes jsem kontroloval budku u páru korel které po uhynutí svích mláďat začali znovu snášet a našel jsem 2 mláďata to starší bylo už mrtvé. bojím se že se to bude opakovat znovu. Tak se chci zeptat jestli se s tím už někdo nesetkal nebo jak tomu můžu zabránit ? Děkuju za rady.
anonymní (neregistrovaný) 12.07.2011, 12:30:03 xxx.xxx.85.66
někde jsem četl o syndromu pátého dne, což by nato mohlo odpovídat, ale jak se tomu vyvarovat ...:-(, to je těžko říct, snad složení krmné směsi kterou podáváte starým, teplota či možnost hygieny??? těžko říct, dokrmovat jste se nesnažil ? zda by mladé přežily?
dasa009
dasa009 (385 příspěvků) 12.07.2011, 12:30:39 xxx.xxx.193.236
mě to připadá na nějakou infekci, přesnou příčinu budete vědět po pitvě, u tolika úhynů bych asi do toho šla. Příčin může být mnoho. Nejsou ptáci začervení? Já jednou přišla o celé hnízdo kvůli škrkavkám. Ty tři páry máte pohromadě v jedné voliéře? Co zrní? Není špatné? Plísně a tak. Otrava? Špatná genetika, příbuzenské množení? Takhle vám nikdo příčinu úhynu nezjistí, bohužel :-(
Marec (neregistrovaný) 12.07.2011, 12:42:04 xxx.xxx.58.107
Ještě jsem zapoměl napsat že je mám ve společné voliéře v andulkama a u nich všechno bez problémů a to se začali líhnout stejně s korelama a už začínají vylétávat. napadlo mě taky špatné krmení ale když andulky bez problémů a rosele taky bez problémů odchovali. Dokrmování mě taky napodlo ale na to bych neměl dostatek času. Jaké jsou příznaky začervení ? A hygienu myslíte budky? Čím bych je mohl vyčistit? podestýlku měním. Příbuzenstvo a genetika to nejspíš nebude protože minulou sezónů odchovávali bez problémů i jeden odchov tuto sezónu bez problémů.
fylip
fylip (1289 příspěvků) 12.07.2011, 12:48:19 xxx.xxx.80.34
Dobrý den, Budky čistím vždy po sezoně savem. Potom maximálně vypláchnu a nechám i několik dnů otevřené venku na vzduchu. Potom znovu vypláchnu a znovu nechám venku. Jinak mě napadá skvašená míchanice, ale vzhledem k tomu, že andůlky a rosely odchovali normálně, tak to bude asi něco jiného. Stejně jako Dáša bych nechal udělat pitvu, myslím, že pitva jednoho ptáka stojí 500 Kč, asi jak kde. Fylip
dasa009
dasa009 (385 příspěvků) 12.07.2011, 12:49:42 xxx.xxx.193.236
U začervení jsou papoušci takoví "ukadění" v okolí kloaky, já to poznala na samici, že je zle, mláďata uhynule všechna, samici jsme zachránili. Pokud jsou ale mladí v budkách, nedá se odčervovat. Na desinfekci jsem si pořídila F10, ten se nemusí oplachovat, voliéry umyju a vystříkám roztokem. Čím krmíte? Nekysá nabídnutá potrava, rohlík nebo vaječina? Teď jsou docela vedra.
Marec (neregistrovaný) 12.07.2011, 13:14:50 xxx.xxx.58.107
Vypadá to že začerveni nejsou. Nakysaná potrava je to možné ale andulkám se nic nestalo a korelám ano to by asi postihlo i andulky né ? Začal jsem umývat budky které jsou prázné ale co s budkame kde jsou mláďata a vajíčka nevím jestli by bylo dobré je předělat do jiné budky.
dasa009
dasa009 (385 příspěvků) 12.07.2011, 13:22:43 xxx.xxx.193.236
nekrmíte máčeným rohlíkem? To by mohla být příčina kvašení. Korely jsou možná jen choulostivější než andulky.Budky s mláďaty nechte, i ty s vajíčky, po přemístění by už staří s největší pravděpodobností ztratili o ně i zájem. Na to je dobrá ta F10, ta se údajně může dostat i na peří ptáka - jak píše dovozce.
Marec (neregistrovaný) 12.07.2011, 13:29:06 xxx.xxx.58.107
Máčeným rohlíkem někdy krmím to ano. Vzpomínám si že jsem krmil máčeným prosem možná to byla příčina ale to už jsem jim 3 týdny nedal a přesto jsem dneska našel jedno mládě mrtvé. A máčený rohlík jsem dával v pátek to jsou 4 dny a mládě se mohlo vylíhnout tak včera možná o den dřív. takže mám přestat dávat máčený rohlík ?
Marec (neregistrovaný) 12.07.2011, 13:34:52 xxx.xxx.58.107
Děkuju za rady a uvydíme co ostatní mláďata snad to bude lepší.
anonymní (neregistrovaný) 12.07.2011, 14:01:36 xxx.xxx.90.180
na 90% je to míchanicí, nemusí být nutně zkažená, mladé korely na ni jsou prostě citlivé. Měl jsem podobný problém s korelami, z 5 mladých přežily vždy jen 1-2 nejmladší mláďata. Po vyřazení míchanice z jídelníčku nebyl pro korely problém vychovat i 6mladých v hnízdě. Tomáš
mimo (neregistrovaný) 12.07.2011, 15:12:14 xxx.xxx.238.5
no tak já jsem měl podobný problém. Minulý rok jsem měl ve voliéře s andulkama 4 páry korel. Jakotak hnízdili ale několik krát se stalo že jsem našel malé nebo i větši mláďata uhynulé, ale něco i odchovali. Tento rok tam jsem tam měl jen 2 páry a pokud byly společně a měli k dispozici víc budek, nic neodchovali. Jeden pár měl už dost velkě mladé a tehdy se líhli mladé u druhého páru. Do týdnu byli mrtvé a to z toho důvodu, že je zřejmě zabil samec z prvního páru. Bylo tam 5 mladých albino a lutino. Ale nijakou agresivitu mezi dospělými jsem neviděl, asi tam samec jen tak vlezl, udělal práci a vylezl jako by nic. Poté jsem je rozdělil, druhý pár jsem dal do voliéry se zebřičkami a ještě ani teď nezahnízdili, ale už se pomalu chystají. Teď k tomu prvnímu páru co jsem nechal, kde byl. Po rozdělení jim tam pořád zůstali tři budky, v jedné měli ty mladě, myslím, že byli 4. A i jak tam byli samy, tak tyto mladé postupně asi po 2 dnech uhynuli. A bylo to tím, že už samice snášela vejce v jiné budce a na mladé se vykašlali. Teď už měli k dispozici jenom jednu budku a mají tam 3 mladé, které už vylítají, ale jsou trochu oškubané, ale živé. A míchanici jsem im dával tehdy i teď.
Marec (neregistrovaný) 12.07.2011, 15:37:31 xxx.xxx.58.107
Kdyby je druhý pár zabíjel byla by na nich krev ale jsou bez zranění. A stou míchanicí nevím jistě jestli to bude tím protože minulou sezónu jim to problem nedělalo a i tuto sezónu jendou vyvedli mladé bez problémů. Někde jsem četl že to může být horkem nebo vlhkem vzduchu, ale Korele jsou zviklé žít ve větších horkách takže nevím.Budek tam mám taky víc ale nikdy nezačali snášet do jiné budky. Ještě jedna věc jeden pár chodil do budky druhému páru ale mláďata nezabíjeli a myslím že je i krmili. Občas jsem je tam vídal a pak tam zase byly ti vlastní rodiče jako by se střídali (ale odháňeli se navzájem od budky ty páry). A teť k věci po uhynutí mláďat si tyto páry vyměnily budky. Hnizdili v nich už druhou sezónu a naráz si je vyměnili.
anonymní (neregistrovaný) 12.07.2011, 16:10:42 xxx.xxx.193.236
je pravda, že i korely mohou být agresivní, ačkoliv se traduje, že jsou to ptáci velmi mírumilovní. Měla jsem samce, který chodil krmit mladé do své i sousední budky a v pohodě, ale taky jsem měla dva bratry - svůj odchov, proto vím, že to opravdu bráchové byli a až přišli do toku, jeden druhého zabil :-( Tady bych ale opravdu viděla spíš problém v genetice nebo ve žrádle.
anonymní (neregistrovaný) 12.07.2011, 16:12:38 xxx.xxx.174.89
Zkusila bych vyřadit ten máčenej rohlík, někde jsem četla, že to nedělá dobrotu... Myslím, že to dokonce bylo tady na stránkách přímo u korel /DRUHY-nahoře na liště/
Šrek (neregistrovaný) 12.07.2011, 19:35:28 xxx.xxx.128.186
Dobrý den,já jsem měl stejný problém s alex. malýma. Dvakrát mi uhynulo 5 mladých. Jednou jsem zkoušel i dokrmovat, ale po15 dnech krmení mi začali po jednom umírat. Obrátil jsem se o radu u pana dr. Tukače a ten mi odpověděl.Že se jedná o nejčastější příčinu úhynů mláďat v tomto stáří. Původcem jsou aerobní a anaerobní bakterie kontaminující i sebekvalitnější semena, vnímavé jsou jen některé druhy (včetně alexandrů). Léčit se to dá . šrek
Marec (neregistrovaný) 12.07.2011, 19:41:49 xxx.xxx.58.107
Jak se to dá léčit ? Vyměnit krmení ? a zlikvidovat staré ?
anonymní (neregistrovaný) 12.07.2011, 20:15:59 xxx.xxx.128.186
jsou na to léky, které se podávají od 5 dne narození mláděte
Marec (neregistrovaný) 12.07.2011, 21:37:50 xxx.xxx.58.107
Ty mláďata sa většinou páteho dne nedožijů.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.