Aktuálně: 4 968 inzerátů174 064 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Jak založit vlastní chov?

Oldřich Horký (neregistrovaný) 27.11.2011, 20:05:05 xxx.xxx.242.79
Dobrý den! Chtěl bych poradit. Uvažuji o tom, že si pořídím pár nosnic (asi 5), abych pokryl základní spotřebu naší rodiny (5 lidí). Jde mi nejen o ekologi a zdravou potravinu, ale také o ekonomiku. Tedy především, aby to nebylo ztrátové (vím samozřejmě, že nějakou dobu mi mladé kuřičky neponesou). Chci ale vědět, co je třeba podniknout - zda má smysl do toho jít. 1. co legislativa (povolení, registrace, sousedi, poplatky atd.)? 2. co veterina (povinnost očkovat, ceny atd.) 3. kde shánět vhodné (zdravé a cenově dostupné) krmení (myslím obilí, šrot apod.) 4. jaký druh by byl vhodný pro naše podnebí (Česká Skalice) Vím, že je to náročný dotaz. Ale budu vděčný za každou odpověď. Priority jsou dány pořadím otázek.
kralovak
kralovak (266 příspěvků) 27.11.2011, 21:40:15 xxx.xxx.227.51
TAk zalezi ci chcete chovat len pre potrebu alebo aj s oblubou a lásky k chovu..Ked chcete zacat z chovom,je dobre si vsetko predom premylsiet.(ci mate na to priestory,cas,a hlavne chut chovat).to sut ake dolezitejsie principy...myslim si ze to vrece pšenice co zozeru do minimalne pol roka aj dlhsie ze taka velka investicia neni.... u nas vrece stoji dakych 11€ cca dakych 320kč..+ ak budu v nejakom vybehu hoden potravy sinadju sami ..ako je trava, rozdne chrobaky,cervy...Je potrebne si priestor zabezpecit aj proti predatorom.. ako je kuna,jastrab alebo dokonca i potkany a tchory.... Aky druh? velka vacsina druhov znesie aj chladnejsie podmienky....najelpsie by bolo vybrat si daky druh co sa vam paci,a potom sa pytat ci je vhodny..ale u velmi velkeho % to bude v pohode:)...Nemate sa coho bat.. Len treba najst chut do toho..ved predca vam budu poskytovat napr.tie vajicka..bude zivsie na dvore..a za to sa im clovek odmeni napr.tym krmenim a laskou k zvieratam..... Je to z mojich skusenosti a mojich planov ked osm zacinal ...dufam ze daco z toho vyuzijete a ze vam moje rady apson trosicku pomozu:) Milan
O.Horký (neregistrovaný) 28.11.2011, 13:35:02 xxx.xxx.242.46
Milan, ďakujem za príspevoka a rady. Pretože moji rodičia aj rodičia mojej ženy v minulosti sliepky chovali, nebojím sa technických problémov - nejaké zkúsenosti mám (napr. výroba kurníku, zabezpečenie výbehu atď.). V tomto okamihu mi robí starosť možnosť, že sa do toho pustím a potom na mňa príde nejaká kontrola a budem platiť. Toto riziko me znepokojuje najviac. Nemožem totiž na internete nájsť žiadne odkazy, či má chovatel piatich sliepok nejaké povinnosti voči štátu a jeho orgánom (ako je napríklad kontumácia psov a mačiek).
kralovak
kralovak (266 příspěvků) 28.11.2011, 22:11:47 xxx.xxx.227.52
Chapem vas... u nas na SVk sa to biere tak,ze kazdy,kto chova nad 5 ks nejakych zvierat sa berie za farmára ... je jedno ake zvierata,,mozete mat aj 5 škrečkov... takze v takomto pripade by to mohlo byt...ale viete co ....u nas na dedine hodne ludi chova apson minimalne tie slepice a drubez, a nemaju stym ziadne problemy...dufam ze u vas to nebude zvlast rozdielne.... ale tak skuste sa spytat dakych ludi co stym maju viac skusenosti..skuste napr.pána Míla Stehlíka ,on by vam vedel povedat ...a poradit .
Olda Horký (neregistrovaný) 29.11.2011, 09:17:27 xxx.xxx.242.190
Ďakujem! Našiel som tu na tomto webe článok paní Markovej. Aj mi poslala mail, takže mám zrejme dostatok počiatočných informácií a vhodný kontakt. Milan, ďakujem za Váš čas a prajem Vám vela pohody.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.