Nosorožík kapucínek je u nás místy hojný, na většině území však poměrně vzácným druhem. Mimo naši republiku je rozšířen v Asii, Evropě a severní Africe. Samec je až 40 milimetrů velký a vyznačuje se silným rohem na čele. Samice je menší a roh nemá.
Vyskytuje se v nížinách a teplých pahorkatinách až v podhůří. Vývoj probíhá v přírodě (včetně parků se staršími dřevinami) v tlejích pařezech a dutých kmenech listnáčů (hlavně buk a dub, ale také ořešák apod.), nebo v jejich odumřelých silných kořenech. Ubýváním starých vykotlaných stromů se tento druh adaptoval na staré komposty zelinářských zahrad, hromady pilin, hnijící dřevní odpad, ale i na „tučnou“ hlínu ve sklenících. Zde se vyvíjejí larvy v několika fázích, kdy se většinou třikrát svlékají a tento larvární vývoj trvá cca 3-4 roky a to jsou larvy velké cca 100-120 mm a pak se v kokonu vytvořeném z kousků dřevní hmoty a hlíny (kokon je ve velikosti velkého slepičího nebo kachního vejce) zakuklí (již v období kukly se pozná, zda se vylíhne samec nebo samice) – vývoj trvá několik let a délka vývoje je závislá na přírodních a klimatických podmínkách prostředí kde se vyvíjejí. Vylíhlé imago ale zůstává v kokonu ještě 1-2 měsíce, ale v přírodě se vyskytuje až příští jaro, kdy zakládá další pokolení.
Brouci, kteří jsou tvoro¬vé noční, se vyskytují od června do srpna. Přes den se ukrývá ve svém úkrytu. Nosorožík kapucínek je u nás chráněný.
Komentáře ke zvířeti