Vodomil černý je obrovitý, v dospělosti až 45 milimetrů velký vodní brouk. Obývá stojaté, hodně zarostlé vody. Vodomil černý se živí převážně vodními rostlinami, ale občas si tento druh „přilepší“ a sežere i pár rybích jiker. Jeho larvy jsou ale pouze dravé a přepadávají vodní měkkýše. Larvy tohoto druhu se líhnou z vajíček, která samice naklade do zvláštního lodičkovitého pouzdra (tzv. kokony). Dorostlé larvy vylezou na břeh a v zemi se zakuklí.
Vodomilovití (Hydrophilidae) je čeleď brouků, do které náleží i výše popsaný druh vodomil černý. Čeleď vodomilovitých obsahuje značné množství druhů, které jsou rozšířeny téměř po celém světě. Zástupci této čeledi bývají dobří letci s typickým tmavým zabarvením. Velikost dospělých brouků je závislá na druhu, nejmenší druhy mají pouze jeden milimetr a největší druhy dosahují délky až pěti centimetrů. Pro celou čeleď je typický způsob dýchání, kdy je na zadeček vzduch dopravován pomocí tykadel.
Vodomilovití brouci se živí řasami, proto zpravidla žijí v mělké, na řasy bohaté vodě. Pro rozmnožování vytváří samice kokony, do nichž nakladou od padesáti do sta vajec, ze kterých se vylíhnou masožravé larvy, živící se červy a hmyzem.
Komentáře ke zvířeti