Pěnodějka obecná žije hojně na loukách, hlavně v blízkosti vod, ale také při okrajích lesů. Dospělec dosahuje až 10 milimetrů délky. Dospělí jedinci skáčou, ale také umějí létat. Zbarvená má pěnodějka obecná značně proměnlivé, od světle žlutého nebo hnědého až po zcela tmavé. Některé exempláře jsou jednobarevné, jiné jsou kontrastně skvrnité až černé.
Samice tohoto druhu klade vajíčka především do větviček vrb, ale i na vysoké byliny. Nymfy vypouštějí tekuté výkaly a bublinky vydechovaných plynů pak způsobí napěnění tekutiny. Nymfy jsou zelenavě žluté a vytvářejí si pěnový obal, ve kterém žijí. Nymfy jsou polyfágní stejně jako imaga. Nymfy pěnodějky obecné sají šťávy na větvičkách vrb nebo na bylinách. Po pátém svlékání se přemění v dospělé jedince. Pěnodějka obecná je polyfágní. V průběhu roku vytváří pouze jednu generaci.
Na intenzívně obhospodařovaných plochách se její stav snižuje.
Pěnodějka obecná náleží do čeledi pěnodějkovití, (Cercopidae), což je čeleď stejnokřídlého hmyzu z podřádu křísů. V České republice se vyskytuje 15 druhů patřících do této čeledi. K nejhojnějším patří právě výše popsaná pěnodějka obecná, která saje na mnoha bylinách i dřevinách.
Komentáře ke zvířeti