Motýlice lesklá

Motýlice lesklá

Calopteryx splendens

Výskyt: Evropa a Asie
Délka těla: 35-40 mm
velikost písma:  A A A
27.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4302 zobrazení     0 komentářů

Velikost 35-40 mm, rozpětí křídel má motýlice lesklá 60-70 mm. Sameček je zbarven kovově modrozeleně, křídla jsou průhledná a zelenavá s černou skvrnou. Samička je kovově zelená až bronzová, křídla nažloutlá s kovově zelenou žilnatinou. Samička má na křídlech bílou skvrnu. Nohy obou pohlaví černé.

Možná záměna připadá v úvahu s naším dalším druhem, motýlicí obecnou (Calopteryx virgo). Samci se rozliší snadno Calopteryx virgo má celá modro-černá zatímco samec Calopteryx splendens má křídla průsvitná s černou skvrnou. Samičky se rozlišují hůře, samička druhu Calopteryx splendens je světlejší a bílá skvrna je více posunuta na konec křídel než u Calopteryx virgo. Křídla Calopteryx splendens jsou užší než u Calopteryx virgo.

Motýlice lesklá je Euroasijský druh. Velká část Evropy a Asie, je rozšířena až do Číny. V ČR běžný druh nížin a pahorkatin. Vzácněji ve vyšších polohách.

Dospělci od května do září. Běžně se s motýlicí setkáme u především u tekoucích, ale i stojatých vod. Vzácně v horách na bystřinách a horských potocích. Vyžaduje poměrně čistou a prokysličenou vodu. Na březích vod motýlice sedávají na vegetaci, za slunných dnů loví kořist, nebo dochází k páření. Samečci před pářením předvádí "svatební let". Samci si také třepotavým letem nad hladinou vymezují svá teritoria. Během deště a chladného počasí, pouze na rostlinách odpočívají a neloví. Po páření které trvá jen několik minut, samička klade vajíčka do stonků vodních rostlin, někdy se celá ponoří pod hladinu. Zatímco samička klade vajíčka, sameček je poblíž a brání samici před ostatními samci. Vývoj larev trvá přibližně dva roky.

Motýlice leskláNázvy ve světě

Anglicky: Banded Demoiselle, Dánsky: Blåbåndet Pragtvandnymfe, Holandsky: Weidebeekjuffer, Maďarsky: Sávos szitakötő, Německy: Gebänderte Prachtlibelle, Rusky: Красотка блестящая, Slovensky: Hadovka lesklá

Foto: http://www.brocross.com/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.