Pokoutník tmavý

Pokoutník tmavý

Eratigena atrica

Výskyt: Evropa
Velikost: 10-16 mm
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     16475 zobrazení     6 komentářů

Pokoutník tmavý má délku těla 10-16 milimetrů. Svým vzhledem a délkou noh se jeho velikost v očích laiků zvětšuje. Hlavohruď je hnědošedá s dvěma laločnatými tmavými skvrnami. Zadeček je hnědošedý se světlejší vlnkovanou až šipkovitou kresbou. Nohy jsou výrazně dlouhé (zvláště u samců) a stejně jako celé tělo hustě ochlupené.

Záměna tohoto druhu je možná s dalšími pokoutníky z rodu Tegenaria (v České republice další 2 druhy). Pokoutník stepní (Tegenaria agrestis) žije na suchých stanovištích a má obvykle světlejší zbarvení. Pokoutník domácí (Tegenaria domestica) je menší a má jinou kresbu na zadečku. Na první pohled se dá zaměnit také s pokoutníky rodu Malthonica, zvláště pak s pokoutníkem stájovým (Malthonica ferruginea), který je však pestřeji zbarven.

Pokoutník tmavý je evropský druh. V České republice hojný druh po celém území.

Pokoutník tmavý patří mezi nejběžnější domácí pavouky, najdeme ho zejména ve starých domech, sklepích, stájích a v okolí domů. Ve volné přírodě žije například v sutích, na okrajích jeskyní, ve skalách a také v lomech. Staví si husté plachetkovité sítě, nejčastěji na tmavých místech a v rozích. Aktivní je v noci. V přírodě se s dospělci setkáme od května do července, v budovách a vytápěných místech i celoročně. Přestože má většina lidí z tohoto pavouka vzhledem k jeho vzhledu a velikosti strach, jedná se o neškodného a užitečného tvora.

Pokoutník tmavýNázvy ve světě

Anglicky: Large House Spider, Dánsky: Stor Husedderkop, Holandsky: Gewone huisspin, Německy: Große Winkelspinne

Foto: http://bugguide.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

30.03.2021, 23:24
Tito pavouci jsou krásní ale zdůraznůju že nejsou jedovatí
27.11.2019, 18:12
Ano je jedovatý
24.08.2019, 18:42
Je tento pavouk jedovatý?
20.05.2017, 01:49
Souhlasím s Tegenariou mám v garáži samici která má kolem 7 až 8 cm (tělo 20-25mm) a všude kolem jsou třesavky a žádná si na ní ještě netroufla :-D
10.07.2015, 13:54
...opravdu hnusný. A to mi nevadi ani sklipkani velcí jako talir. Vypozoroval jsem, ze čím temnejsi a chladnejsi je jeho prostredi, tím je jeho zbarveni tmavsi, ohledne vstrebavani tepla (jako napr.u hadu) a zřejmě i potřebě mimiker. A tento je téměř úplně černý i přes to, ze je patrny jeho tradiční vzor.
10.07.2015, 13:35
Tu délku těla mate malou. U nás ve sklepnim vyklenku je (asi samice) gigant, ktery ma s nohama cca 8cm a tělo opravdu masivni, měřit ho me rozhodne nelaka, ale odhaduju to na minimalne 25mm. Je tak velky, ze ma i odvahu. Když je venku a dám nad nej ruku, tak misto aby utekl, naopak jako by chtěl bojovat, zvedá přední nohy a odhani me . Jsem si jisty, ze kdybych dál do pavuciny prst, napadne ho. Takto velky pavouk uz asi umi i kousnout, ale to neni ten pravý duvod proc to zkouset nebudu, je oprav