Pokoutník tmavý má délku těla 10-16 milimetrů. Svým vzhledem a délkou noh se jeho velikost v očích laiků zvětšuje. Hlavohruď je hnědošedá s dvěma laločnatými tmavými skvrnami. Zadeček je hnědošedý se světlejší vlnkovanou až šipkovitou kresbou. Nohy jsou výrazně dlouhé (zvláště u samců) a stejně jako celé tělo hustě ochlupené.
Záměna tohoto druhu je možná s dalšími pokoutníky z rodu Tegenaria (v České republice další 2 druhy). Pokoutník stepní (Tegenaria agrestis) žije na suchých stanovištích a má obvykle světlejší zbarvení. Pokoutník domácí (Tegenaria domestica) je menší a má jinou kresbu na zadečku. Na první pohled se dá zaměnit také s pokoutníky rodu Malthonica, zvláště pak s pokoutníkem stájovým (Malthonica ferruginea), který je však pestřeji zbarven.
Pokoutník tmavý je evropský druh. V České republice hojný druh po celém území.
Pokoutník tmavý patří mezi nejběžnější domácí pavouky, najdeme ho zejména ve starých domech, sklepích, stájích a v okolí domů. Ve volné přírodě žije například v sutích, na okrajích jeskyní, ve skalách a také v lomech. Staví si husté plachetkovité sítě, nejčastěji na tmavých místech a v rozích. Aktivní je v noci. V přírodě se s dospělci setkáme od května do července, v budovách a vytápěných místech i celoročně. Přestože má většina lidí z tohoto pavouka vzhledem k jeho vzhledu a velikosti strach, jedná se o neškodného a užitečného tvora.
Komentáře ke zvířeti