Sedmihlásek hajní

Sedmihlásek hajní

Hippolais icterina

Výskyt: Evropa
Velikost: 13,5 cm
Hmotnost: 11-15 g
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 13 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Hmyz a jeho larvy
velikost písma:  A A A
13.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3976 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Sedmihlásek hajní je pták dlouhý 13,5 cm se žlutou spodní stranou těla a modrošedýma nohama. Na zem téměř neslétá, lze jej v hustém listoví jen těžko rozeznat. O to nápadnější je jeho líbezný a hojně se opakující zpěv, dokazující příbuznost sedmihláska s pěnicemi. Při rozčílení vydává varovné volání „dideroi". Při zpěvu poskakuje sameček z větve na větev většinou v korunách listnáčů, odkud někdy za zpěvu nakrátko vyletí. V době hnízdění zpívá téměř celý den, na severu i za světlých letních nocí.

Prostředí

Sedmihlásek hajní žije především v zahradách s hustými křovinami a řídce stojícími stromy, ale i v rozlehlých parcích.

Rozmnožování

Sedmihlásek patří k nejlepším zpěvákům mezi evropskými ptáky. Jeho přednes zahrnuje rozvláčnost zpěvu rákosníků a jejich mnohonásobné opakování všech melodií. Sílu zpěvu drozda a motivy ptáků, kteří žijí v jeho okolí i těch, s nimiž se setkává na zimovištích. Hnízdo je jako u rákosníků velice jemně spletené a zapletené do několika přilehlých větví. Ptáci je staví v nejhustším keři, přesto ale není vždy opravdu dobře ukryté. Většinou je 2 až 20 metrů nad zemí, někdy však jen 1 m. Mezi dobou, kdy přiletí ze zimoviště a dobou, kdy začne stavět hnízdo, může uběhnout 25 dní. Hnízdí od konce května až dlouho do června, na vejcích sedí obvykle jen samička 13 dní po snesení posledního vejce. Ze začátku mizí při vyrušení z hnízda, ke konci hnízdění však vzrušeně vyskakuje proti vetřelci. Mláďata zůstávají na hnízdě 13 až 14 dní po vyklubání z vajec.

Potrava

Sedmihlásek hajní požírá hmyz a jeho larvy.

Sedmihlásek hajníNázvy ve světě

Anglicky: Icterine Warbler, Dánsky: Gulbug, Estonsky: Käosulane, Finsky: Kultarinta, Francouzsky: Hyppolaïs ictérine, Holandsky: Spotvogel, Chorvatsky: Žuti voljić, Islandsky: Spésöngvari, Italsky: Canapino maggiore, Maďarsky: Kerti geze, Německy: Gelbspötter, Norsky: Gulsanger, Polsky: Zaganiacz, Portugalsky: Felosa-icterina, Slovensky: Sedmohlások obyčajný, Španělsky: Zarcero icterino, Švédsky: Härmsångare

Foto: http://www.reuber-norwegen.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.