Sedmihlásek šedý

Hippolais pallida

Výskyt: Evropa, Sever Afriky, Asie
Velikost: 13,5 cm
Hmotnost: 11 g
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 13-15 dnů
Potrava: Hmyz a pavouci
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2370 zobrazení     2 komentáře

Znaky

Sedmihlásek šedý je nenápadný 13,5 cm dlouhý šedý pták o hmotnosti 11 g, který se klidné a nebojácně potuluje v nejhustším křoví. Jeho horní strana těla je stejnoměrně hnědavá, spodní bělavá s nádechem do bledě žluté. Od podobné pěnice slavíkové se liší delším zobáčkem, plošším čelem a slabě naznačeným světlým proužkem táhnoucím se přes oko, od ještě podobnějšího sedmihláska olivového, s nímž sdílí území jen na nejzazším východě, jej rozeznáme podle podstatně odlišného zpěvu.

Prostředí

Středomořská křovitá a stromy porostlá krajina, především houštiny tamaryšků při březích vod a mořském pobřeží, také křoviny mezi pobřežními dunami a zpustlé ovocné sady a zahrady. Sedmihlásek šedý žije i v saharských oázách mezi palmami.

Rozmnožování

Sedmihlásek šedý přednáší svou dlouhou píseň s mnoha obměnami většinou z vrcholu větve na keři či stromě. Stavbu hnízda zahajuje hned po příletu na hnízdiště, jeho hnízdo se podobá hnízdu sedmihláska hajního. Je většinou ve výšce 1/2 m až 2 m na keři nebo stromku, s oblibou v trní. Hnízdní kotlinka je 55 až 60 mm široká a zhruba stejně tak hluboká. Na severu klade samička v polovině června 4 až 5, na jihu často jen 3 vejce, zato má v sezóně dvě snůšky - první v květnu, druhou v červnu a v červenci. Poslední mláďata opouštějí hnízdo v srpnu. Během hnízdění toká sameček nedaleko hnízda, přičemž zpívá a vylétá šikmo vzhůru, vzápětí zas letí šikmo dolů zpět.

Potrava

Jemný hmyz a pavouci, které sbírá z větví a listů. Na jihu je sedmihlásek šedý stálým ptákem, na severu ptákem tažným, který přezimuje v tropické Africe.

Sedmihlásek šedýNázvy ve světě

Anglicky: Olivaceous Warbler, Francouzsky: Hypolaïs pâle, Chorvatsky: Sivi voljić, Německy: Blaßspötter, Rusky: бледная бормотушка

Foto: http://www.tatzpit.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.01.2018, 16:19
Slovensky: Sedmohlások bledý
Italsky: Canapino pallido
17.01.2018, 16:13
Maďarsky: Halvány geze