Žluna zelená

Žluna zelená

Picus viridis

Výskyt: Evropa
Velikost: 30-36
Hmotnost: 130-250 g
Počet vajec: 4-8 ks
Inkubační doba: 18-19 dnů
Průměr kroužku: 5,8 mm
Potrava: Mravenci
velikost písma:  A A A
27.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13639 zobrazení     1 komentář

Znaky

Sameček i samička mají hlavu od temene po týl červenou, sameček má červenočerný lícní pruh, který je u samičky jen černý. Mladí ptáci jsou matněji zbarveni a jejich spodní strana je tmavě skvrnitá. Hlas je silné postupně klesající pískání.

Prostředí

Žluna zelená je pták starých ovocných zahrad, parků a menších lesů. V uzavřených velkých lesních komplexech a v jehličnatých lesích se objevuje jen náhodně.

Rozmnožování

Na počátku období hnízdění můžeme od rána do večera slyšet chechtavé volání samečka i samičky, bubnování jen výjimečně. Oba partneři si vytesávají hnízdní dutinu v různé výšce ve ztrouchnivělém kmenu po několik týdnů. Opracovávají i okolí vletového otvoru, jež je nápadné tím, že jsou zde čerstvě odštípnuty třísky, jimiž žluny dutinu vystýlají. Hnízdění probíhá v květnu a v červnu, rodiče sedí na vejcích 18 až 19 dní, mláďata zůstávají na hnízdě 19 až 21 dní. Krmí je oba rodiče. V červenci začínají žluny odlétat z hnízdiště a přetahují po okolí. Jindy zase přilétají mladé žluny z jiných oblastí.

Potrava

Žluně zelené se v Německu říká žluna „zemní", protože velmi často vyhledává potravu na zemi. Živí se hlavně mravenci a jejich vývojovými stádii, které vyhrabává zobákem. Často vyhrabe až jako paže hlubokou díru v kupovitých hnízdech lesních mravenců a nalepuje jejich bránící se vojáky na dlouhý a lepkavý jazyk. Je dokonce známo, že „vytesala" z úlu včelstva. Když šplhá po kmeni, opírá se jako ostatní datli o ocasní péra, která vypadnou až tehdy, když pod nimi vyrostla náhradní. Tak má žluna zelená stále zajištěnu schopnost šplhat.

Žluna zelenáNázvy ve světě

Anglicky: Eurasian Green Woodpecker, Dánsky: Grønspætte, Finsky: Vihertikka, Francouzsky: Pic vert, Holandsky: Groene specht, Chorvatsky: Zelena žuna, Islandsky: Grænspæta, Italsky: Picchio verde, Maďarsky: Zöld küllő, Německy: Grünspecht, Norsky: Grønnspett, Polsky: Dzięcioł zielonosiwy, Portugalsky: Peto-verde

Foto: http://www.flickr.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

05.02.2021, 12:06
Nikdy by mě nenapadlo, že ji uvidím v Praze 4, v blízkosti metra Budějovická na zahradě nájemního domu. Krásný pták.