Strakapoud bělohřbetý

Dendrocopos leucotos

Výskyt: Evropa, Asie
Délka: 25-28 cm
Hmotnost: 105-115 g
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubace: 14-16 dnů
Průměr kroužku: 4,5 mm
Potrava: Larvy hmyzu
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4616 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Strakapoud bělohřbetý je větší než strakapoud velký, s bílým kostřecem a nápadně páskovanými křídelními krovkami. Spodní část břicha je načervenalá a neostře oddělena od bílého břicha. Samec má červené a samice černé temeno.

Prostředí

Smíšené lesy s velkým množstvím trouchnivého dřeva.

Rozmnožování

Podobné jako rozmnožování strakapouda velkého. V květnu a v červnu sedí na vejcích 14 až 16 dní, pak pečuje 26 až 28 dní o mláďata. Ta začnou žebronit, jakmile se zatmí otvor do dutiny. Hnízdí ve smíšených lesích s dostatkem odumírajících stromů. V České republice hnízdí pravidelně u východních hranic od Bílých Karpat na sever po Beskydy, izolovaně pak v Chřibech. K dalším oblastem pravidelného hnízdění patří Šumava (pouze 15-20 párů) s Novohradskými horami. Na základě požerku se předpokládá hnízdění také v Národním parku Podyjí. V letech 2001-2003 byla početnost odhadována na 150-250 párů. V Bílých Karpatech jej najdeme zejména ve Vlárském průsmyku, dále pak v oblasti Lopeníka a Velké Javořiny, kde se nacházejí zbytky starých původních porostů.

Potrava

Strakapoud bělohřbetý se úzce specializoval na větší larvy hmyzu, zvláště na larvy tesaříků, žijící ve ztrouchnivělém dřevě.

Strakapoud bělohřbetýNázvy ve světě

Anglicky: White-backed Woodpecker, Dánsky: Hvidrygget spætte, Finsky: Valkoselkätikka, Francouzsky: Pic à dos blanc, Holandsky: Witrugspecht, Chorvatsky: planinski djetlić, Islandsky: Drumbspæta, IItalsky: Picchio dorsobianco, Maďarsky: Fehérhátú fakopáncs, Německy: Weißrückenspecht, Norsky: Hvitryggspett, Polsky: Dzięcioł średni

Foto: http://pticyrus.info/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.