Racek mořský

Racek mořský

Larus marinus

Výskyt: USA, Evropa
Délka těla: 70 cm
Hmotnost: 1000-2270 g
Počet vajec: 1-5 ks
Inkubační doba: 26-28 dnů
Průměr kroužku: 9 mm
Potrava: Ryby, vejce, lumíci
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9479 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Mohutný, jako husa velký racek mořský je dlouhý kolem 70 cm, s rozpětím až 170 cm. Má bílé okraje křídel a jejich špičky. Hřbet a horní strana křídel jsou břidlicově černé, v zimním šatu je šíje slabě šedě skvrnitá. Na rozdíl od racka žlutonohého jsou jeho nohy vždy masově růžové. Mladí ptáci jsou zemitě hnědě příčně pruhovaní, mají tmavá křídla a černou pásku na ocase. Jejich zobák je černošedý. Od mladých racků stříbřitých se liší velikostí a kontrastní kresbou zvláště na ocase. Všechny pohyby racka mořského působí rozvážně a mocně. Létá pomalu, ale vytrvale a plachtí ve větru těsně nad vlnami. Dobře plave a také na vodě spí, dokonce i při velkém vlnobití. Jeho hlas je hluboké „kjau" v mnoha rozličných tóninách a tlumené „ga..ga..ga".

Prostředí

Racek mořský rozšířil v minulých desetiletích svá hnízdiště na sever i na jih. Usídlil se na Špicberkách a během posledních 20 let se na americkém východním pobřeží rozšířil o 700 km dále na jih. Jeho stavy stoupají všude, kde se může přiživovat na smetištích a v rybářských přístavech. Rackové mořští jsou částečně tažní nebo stálí ptáci. V zimě přetahují podél všech středoevropských pobřeží a vnikají i do ústí řek. Nevybarvené mladé ptáky je možno vidět po celý rok nad všemi pobřežími Severního moře.

Rozmnožování

Hnízdo bývá umístěno na tak přehledném místě, že mohutní ptáci vidí z daleka blížícího se nepřítele. Naletují i na člověka, neublíží mu však svým 6 cm dlouhým zobákem. Rackové mořští hnízdí jednotlivě, v malých skupinách nebo v řídkých koloniích, často spolu s racky stříbřitými. Jednotlivá hnízda jsou navzájem vzdálena několik desítek metrů. Mnohé páry hnízdí vysoko ve skalách v blízkosti kolonií mořských ptáků.

Velký a mohutný racek mořský nemá žádné přirozené nepřátele. Většina ptáků začíná poprvé hnízdit ve 4. roce života. Na hnízdě velkém v průměru asi 70 cm sedí na vejcích oba rodiče. Snůška mívá obvykle 3 vejce dlouhá asi 78 mm. V květnu a v červnu na nich ptáci sedí 26 až 28 dnů. Čerstvě vyklubaná mláďata váží 70 až 80 gramů. Po týdnu jim pučí první peří a po třech týdnech prachové peří vypadá, ve stáří 6 týdnů se mladí ptáci pokoušejí létat. V 8. týdnu už létají tak dobře, že mohou doprovázet rodiče na moře. Rodiny zůstávají pohromadě asi do druhé poloviny srpna, pak ptáci zmizí z hnízdiště a rozletí se.

Potrava

Rackové mořští jsou draví ptáci, jakási zdravotní policie. Neničí jen vejce a mláďata mořských ptáků, ale i dospělé alkouny, papuchalky, lysky apod., dokonce i kachny, přičemž jim padnou v první řadě za oběť ptáci nemocní. Loví ryby, které vyhledávají v době tření mělčiny, dokonce i metr dlouhého lososa. Vrhají se střemhlav do vody a mohou se polovinou těla ponořit. Na souši hubí lumíky. Nechávají spadnout opancéřované kraby z velké výšky na skalní plošiny, až se rozbijí. Na dlouhých úsecích při mořském břehu běhají a sbírají vše, co je k jídlu. Přitom se často brodí v mělké vodě až po peří na břiše a potápějí hlavu.

Racek mořskýNázvy ve světě

Anglicky: Great Black-backed Gull, Holandsky: Grote mantelmeeuw, Chorvatsky: Veliki galeb, Islandsky: Svartbakur, Italsky: Mugnaiaccio, Maďarsky: Dolmányos sirály, Německy: Mantelmöwe, Norsky: Svartbak, Polsky: Mewa blada

Foto: http://ibc.lynxeds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.