Ďábel mořský neboli mořský ďas žije v rozsáhlém území. V severním Atlantiku se vyskytuje od Barentsova moře, přes Středozemní moře až po Černé moře, či od Norska až po Senegal. Nejčastěji obývá hloubky mezi 20 až 1000 metrů.
Dorůstá v dospělosti délky až dva metry. Většinou však bývá o něco menší. Vyšší hranice dosahují samice, které bývají větší než samci. Na hlavě a na přední části těla má mořský ďas jednotlivé volné ploutvové paprsky, z nichž přední má na konci listovitý přívěsek. Ďábel mořský se zdržuje převážně na mořském dně, obvykle bývá zahrabán v bahně, kde je dokonale maskován s okolním prostředím. Jen jeho „ostny“ vyčnívají a chvílemi se pohybují a lákají tím jako na návnadu různé druhy ryb.
Kořistí se nejčastěji stávají menší rybky, po kterých ďas rychle vystartuje, pakliže se nachází dostatečně blízko. Mimo drobných rybek požírá i korýše a hlavonožce (kteří tvoří nejspíše jen doplněk stravy).
Jedná se o velmi dravou rybu, která často i při ulovení v síti požírá drobné menší rybičky.
Tření ďábla se odbývá ve velkých hloubkách, 1 až 2 kilometry. Jikry stoupají k povrchu hladiny a vylíhlý potěr je bizarních tvarů. Ďábla rybáři hojně loví. Maso této podivuhodné ryby má výtečnou chuť.
Komentáře ke zvířeti