Daněk evropský

Dama dama

Výskyt: Evropa, jihozápadní Asie
Délka: 130-150 cm
Hmotnost: 30-90 kg
Potrava: Býložravec
velikost písma:  A A A
09.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11676 zobrazení     1 komentář

Identifikace

Daněk evropský dosahuje délky těla 130-150 centimetrů, výška daňka se pohybuje od 75do 110 centimetrů, ocas má dlouhý 16-31 centimetrů. Hmotnost se u dospělého jedince pohybuje v rozmezí od 30 do 90 kilogramů. Letní srst je červenohnědá a bíle skvrnitá, zimní šedohnědá, téměř, či zcela beze skvrn. Parohy starších jedinců mají lopatový tvar.

Rozšíření

Daněk evropský je původní druh z jižní Evropy a jihozápadní Asie. Od středověku byl vysazován i jinde v Evropě, zejména v oborách, odkud pronikl do volné přírody. V České republice a Slovensku se vyskytuje mozaikovitě po celém území.

Způsob života

Daněk evropský žije ve stádech, upřednostňují listnaté lesy s blízkostí luk a polí. Svými zvyky se podobají jelenům. Parohy shazují později. Na začátku podzimní říje samci soupeří o výsadní postavení a přetlačují se parohy. Daněk se v říji ozývá chrochtavými zvuky - rocháním, které vzniká vtahováním vzduchu do hrtanu. Daněk se v říji páří s více danělami. Říje ovšem není tak bojovná jako u jelenů. Počátkem léta samice přivádí na svět jediné mládě. To se brzy dokáže postavit na nohy, ale až do stáří několika týdnů většinu času leží. Celkově lze říci, že veškeré projevy (říje, kladení, nasazení paroži atd.) jsou ve srovnání s jelení zvěří posunuté o 3 týdny. Daněk ale ve srovnání s ostatní sparkatou zvěří působí minimální škody.

Daněk evropskýNázvy ve světě

Anglicky: European Fallow Deer, Dánsky: Dådyr, Holandsky: Damhert, Chorvatsky: Jelen lopatar, Maďarsky: Dámszarvas, Německy: Damhirsch, Rumunsky: Lopătar, Rusky: Jevropejskaja laň, Slovensky: Daniel škvrnitý

Foto: http://wildlifepilgrim.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

27.11.2018, 17:59
Původní areál rozšíření daňka je Malá Asie a snad i Středomoří, ale v průběhu let od středověku byl jeho chov zaveden téměř v celé Evropě, na několika lokalitách Severní i Jižní Ameriky, Karibiku, JAR, Severní Afriky, afrických ostrovů, Japonska, Austrálie a na Novém Zélandu. Nejstarší zmínky o daňcích na našem území jsou z roku 1465 na Moravě (na Vyškovsku), v Čechách je chován od poloviny 16. stol.