Liška kana
Vulpes cana
Liška kana
Vulpes cana
- Výskyt: Západ a jih Asie
- Délka těla: 72 cm s ocasem
- Hmotnost: 0,7-1 kg
- Počet mláďat: 2-3 ks
- Potrava: Všežravec
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Tetrapoda - čtyřnožci
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Carnivora - šelmy
- Podřád: Caniformia - psotvární
- Nadčeleď: Canoidea
- Čeleď: Canidae - psovití
- Podčeleď: Caninae
- Rod: Vulpes - liška
Asie
- Nadmořská výška: 940 m
- Povrch: sever rovinatý, střed kontinentu hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: podnebí rovníkové, monzumové, kontinentální
- Subtropický: v zimě chladno, vlhko; v létě vedro, sucho
- Mírný pás: spadá většina kontinetu
- Subpolární pás: severní oblast
- Polární pás: nejsevernější oblast
- Teplota:
- Zima: až -50 °C (Sibiř)
- Léto: 5-35 °C
- Roční úhrn srážek:
- Nejvíce jih a jihovýchod: 2000-3000 mm
Tato malá liška vzhledem a pohybem připomíná spíše kočku. Liška kana má černo šedě a bíle kropenatou srst, tmavé zadní tlapky a převážně bílou spodinu. Liška kana má také veliké uši a huňatý ocas, často s tmavou špičkou. Vede převážně noční život, požírá více ovoce než jiné lišky, a proto často slídí kolem zahrad.
Liška kana dosahuje délky těla 42 centimetrů, ocasu 30 centimetrů, hmotnost se pohybuje od 700 gramů až po jeden kilogram.
Liška kana obývá západní a jižní Asii; konkrétně její stepi. Tato liška je stále ještě lovena pro kožešinu.
Náleží do čeledi psovití. Psovití (Canidae) jsou většinou masožravci případně všežravci. Do této čeledi patří psi, vlci, lišky, kojoti a šakalové. Stejně, jako některé kočky, jsou všichni psovití prstochodci. Psovité šelmy jsou vytrvalé a velmi přizpůsobivé. Charakteristické je pro ně štíhlé tělo s dlouhýma nohama a dlouhým chlupatým ocasem. Psi jsou rozšířeni po celém světě, až na pár izolovaných oblastí jako je Nový Zéland, ovšem i tam člověk zatáhl domácí plemena psů.
Většina psovitých šelem žije v malých skupinkách, které většinou tvoří jedna rodina, ale někdy se spojují ve smečky. Některé druhy, například šakali, však žijí v párech, oproti tomu lišky vedou většinou samotářský život. Smečky tvoří většinou větší druhy, například vlk. Smečka se skládá z vůdčího páru a jeho potomstva, obsazují a chrání teritoria, která vyznačují většinou močí. Rozmnožuje se jen vůdčí pár. Taktika lovu většinou spočívá ve stopování stáda následované taktickými manévry vedoucími k oddělení jedince od stáda. Ten je pak uštván a roztrhán členy smečky. Lovci při návratu k doupěti vyvrhnou maso mláďatům k nakrmení.
Názvy ve světě
Liška kana
Anglicky: Blandford's Fox, Francouzsky: Renard de Blanford, Holandsky: Afghaanse vos, Chorvatsky: Blanfordova lisica, Maďarsky: Afgán róka, Německy: Afghanfuchs, Polsky: Lis afgański, Rusky: Афганская лисица, Slovensky: Líška Blanfordova, Španělsky: Zorro de Blanford
Mohlo by vás také zajímat
Ara marakána, Kanaáský pes, Berneška kanadská, Liška pouštní, Liška šedá, Liška šedohnědá, Plískavice strakatá, Plískavice novozélandská, Plískavice plochočelá, Plískavice tmavá
Foto: http://istotyzywe.pl