Liška pouštní

Liška pouštní

Vulpes rueppelli

Výskyt: Sever Afriky, západ Asie
Délka těla: 65-91 cm s ocasem
Hmotnost: 2-3 kg
Počet mláďat: 2-3 ks
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
30.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8738 zobrazení     0 komentářů

Někdy se liška pouštní nazývá také liška písečná, což vede k záměně se skutečnou liškou písečnou (Vulpes pallida). Liška pouštní je štíhlejší než obecná a má měkkou, hustou pískově plavou nebo stříbrošedou srst, díky které splývá s pouštním prostředím. Ve tváři má výrazné černé skvrny, uši jsou široké, nohy krátké a černý ocas má bílou špičku.

V některých oblastech, například v Ománu, žije liška pouštní v teritoriálních párech, ale obyčejně je společenská a vytváří rodinné skupiny až o patnácti kusech. Během dne se ukrývá ve štěrbinách a norách a doupě mění často po několika dnech.

Délka těla se u tohoto druhu pohybuje v rozmezí od 40 do 52 centimetrů, ocasu 25-39 centimetrů, hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje mezi 2-3 kilogramy.

Domovinou tohoto druhu lišky je severní Afrika a západní Asie; kde obývá kamenité nebo písčité pouště.

Liška pouštní je ohrožena tím, že lidé ničí její prostředí a beduíni ji loví pro potravu i pro zábavu.

Náleží do čeledi psovití. Psovití (Canidae) jsou většinou masožravci případně všežravci. Do této čeledi patří psi, vlci, lišky, kojoti a šakalové. Stejně, jako některé kočky, jsou všichni psovití prstochodci. Psovité šelmy jsou vytrvalé a velmi přizpůsobivé. Charakteristické je pro ně štíhlé tělo s dlouhýma nohama a dlouhým chlupatým ocasem. Psi jsou rozšířeni po celém světě, až na pár izolovaných oblastí jako je Nový Zéland, ovšem i tam člověk zatáhl domácí plemena psů.
 

Liška pouštníNázvy ve světě

Anglicky: Rüppel's Fox, Francouzsky: Renard de Rüppell, Chorvatsky: Ruppelova lisica, Německy: Rüppellfuchs, Slovensky: Líška piesočná

Foto: http://www.scip.be/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.