Nahur modrý
Pseudois nayaur
Nahur modrý
Pseudois nayaur
Nahur modrý je známější spíše pod názvem ovce modrá nebo bharal. Nahur představuje přechodný typ mezi ovcemi a kozami. Samci jsou zbarveni šedomodře s černým pruhem na bocích a na nohou a mají hladké rohy, doširoka obloukovitě zahnuté. Samice tohoto druhu bývají menší a také mají kratší rohy a rovněž postrádají černou kresbu.
Zdržují se v tlupách o pěti až šedesáti jedincích, často i s kozlem, někteří kozli žijí samotářsky nebo v mládeneckých klanech. V době říje bojují o samice. Žijí na travnatých horských planinách a v nebezpečí unikají nahurové na skály.
V dospělosti dorůstá tento druh délky těla v rozmezí 1,2-1,7 metru. Ocasu 15-20 centimetrů. Hmotnost se může vyšplhat až na 80 kilogramů, minimálně váží samice kolem 50 kilogramů.
Domovinou tohoto druhu je východní Asie, také Čína, Kašmír, Nepál a Sikkim, objevuje se v alpinské zóně mezi hranicí lesa sněhu.
Páření probíhá obvykle od října do ledna. Samice je březí asi 160 dní. V období od května do července se rodí mláďata. Samici se obvykle narodí jen jedno mládě, někdy se narodí dvojčata. Mláďata jsou odstavena asi za 6 měsíců. Pohlavně dospělá jsou asi v 18 měsících, ale samci jsou obvykle schopni rozmnožování až kolem sedmi let věku.
V přírodě nahur modrý žije v průměru 12 až 15 let, ale v zajetí se může výjimečně dožít věku až 20 let.
Názvy ve světě
Nahur modrý
Anglicky: Bharal, Německy: Blauschaf, Polsky: Nachur
Mohlo by vás také zajímat
Vini modrý, Modrý gaskoňský baset, Velký modrý gaskoňský honič, Leguánek modrý, Květomil modrý, Skalník modrý, Buvolec modrý, Králík moravský modrý, Králík slovenský sivomodrý rex, Králík vídeňský modrý
Foto: http://dinosaurpalaeo.wordpress.com