Buvol africký
Syncerus caffer
Buvol africký
Syncerus caffer
- Výskyt: Západní, střední a východní Afrika
- Délka těla: 1,7-3,4 m
- Hmotnost: 680-1250 kg
- Březost: 340 dnů
- Počet mláďat: 1 ks
- Potrava: Tráva
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Tetrapoda - čtyřnožci
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Artiodactyla - sudokopytníci
- Podřád: Ruminantia - přežvýkavci
- Infrařád: Pecora
- Čeleď: Bovidae - turovití
- Podčeleď: Bovinae - tuři
- Tribus: Bovini
- Podtribus: Bubalina
- Rod: Syncerus - buvol
Afrika
- Teplotní pásy:
- Tropický: podnebí tropické suché, vlkhé, střídavě vlhké
- Mírný: podnebí subtropické
- Nadmořská výška: 750 m, u pobřeží nížiny
- Povrch: rovinatý, východní část hornatá
- Teplota:
- Léto: 15 - 40 °C
- Zima: 0 - 20 °C
- Roční úhrn srážek:
- Jihozápad: až 3000 mm
- Východ: pouze 100 mm
- Střídání dešťů a sucha na jihu kontinentu:
- Období sucha: duben - říjen
- Období dešťů: listopad - březen
Buvol africký je jediný tur, který obývá Afriku (kromě zdomácnělého skotu). Žijí v savaně, často až 15 kilometrů od vody. Samec je mnohem větší než samice a má mohutné rohy, které se na čele stýkají a vytvářejí rozšířený štít. Má také tlustší krk, veliký hrb na kohoutku a třásně na uších a na krčním laloku. Celé tělo je dobře osrstěné. Je to neklidné, snadno vydrážditelné zvíře, aktivní hlavně v noci a stěhující se z místa na místo. Tam, kde má buvol africký dostatek potravy, vytváří stáda až o 2 000 kusech.
V době sucha se stádo rozpadá na menší skupinky, krávy s telaty žijí osaměle, mladí samci vytvářejí vlastní skupiny, dospělí samci jsou samotáři. Tvoří tři velikostně a barevně odlišné poddruhy.
Délky těla dosahuje buvol africký od 1,7 až do 3,4 metru, délka ocasu je pak 75 centimetrů-1,1 metru, hmotnost se i v závislosti na pohlaví pohybuje v rozmezí 680-1250 kilogramů.
Ve volné přírodě obývá buvol africký západní, střední a východní Afriku; konkrétně lesy, savany, bažiny a stepi v horách.
Rozmnožování je vázáno na cykly období sucha a dešťů. Kráva je březí 340 dní, tele přichází na svět po období deštů, kdy je hojnost potravy. Po pěti až 15 měsících je odstaveno, s matkou zůstává až dva roky.
Jsou to silná a rychlá zvířata, dokážou běžet rychlostí až 55 km/h a útočícímu predátorovi se urputně brání. Jediným přirozeným nepřítelem dospělého buvola je lev, telata někdy padnou za oběť hyenám.
Názvy ve světě
Buvol africký
Amaharsky: Gosh, Anglicky: African Buffalo, Francouzsky: Buffle d'Afrique, Holandsky: Kafferbuffel, Chorvatsky: Afrički bivol, Italsky: Bufalo cafro, Německy: Afrikanische Büffel, Polsky: Bawół afrykański, Rusky: Африканский буйвол, Slovensky: Byvol africký, Swahilsky: Nyati, Španělsky: Búfalo cafre
Mohlo by vás také zajímat
Vejcožrout africký, Gekončík africký, Chameleon africký, Buvolec stepní, Buvolec modrý, Buvolec pestrý, Buvol indický - Arni, Štětkoun africký, Osel africký, Slon africký
Foto: http://www.wildlife-pictures-online.com