Štětkoun africký

Štětkoun africký

Potamochoerus porcus

Výskyt: Afrika
Délka těla: 1-1,5 m
Hmotnost: 50-130 kg
Březost: 120-127 dnů
Počet mláďat: 3-6 ks
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3570 zobrazení     0 komentářů

Štětkoun africký je krásné, nejpestřeji zbarvené prase, rychlý běžec a obratný plavec. České jméno má štětkoun podle boltců se štětkou delších chlupů. V obličeji má tento druh bílé pruhy. Je společenské, samec žije s harémem samic a jejich mláďaty a brání je proti vetřelcům. V boji samci vztyčují hřeben dlouhých štětin na hřbetě, krouží kolem sebe a předvádějí svou sílu. Samice si vyhrabávají mělká hnízda vystlaná travou, kde rodí skvrnitá selátka.

Délky těla dosahuje štětkoun africký 1-1,5 metru, délky ocasu 30-45 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 50-130 kilogramů.

Štětkoun africký obývá ve volné přírodě západní a střední Afriku; konkrétně tropické pralesy.

Škodí sice na polích, ale prospívá hubením škůdců. Tam, kde člověk vystřílel levharty, škody způsobené štětkouny převažují.

Shlukuje se do malých stád o maximálně 20 jedincích. Samice je březí 120 - 127 dní a rodí 1 až 8, podle jiných zdrojů 3 až 6 mláďat. Štětkoun africký je rezavohnědě zbarvený všežravec, kromě plodů a hlíz žere také ptačí vejce či mláďata. Je aktivní především ráno a večer.

Náleží do podřádu nepřežvýkaví (Nonruminantia syn. Suimorpha), je pro ně charakteristický jeden dělený žaludek a úplný chrup se zvětšenými špičáky a bunodontními stoličkami. Jde pravděpodobně o nejstarší skupinu sudokopytníků. Většina druhů prasat a pekariů jsou všežravci, hrochovití jsou býložravci. Dnes žijí pouze tři recentní čeledi, ostatní jsou již vyhynulé.
 

Štětkoun africkýNázvy ve světě

Anglicky: Red River Hog, Francouzsky: Potamochère roux, Holandsky: Penseelzwijn, Německy: Pinselohrschwein, Polsky: Świnia rzeczna, Rumunsky: Porc pensulat, Rusky: Кистеухая свинья

Foto: http://conabio.inaturalist.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.