Skalára amazonská

Skalára amazonská

Pterophyllum scalare

Výskyt: Povodí Amazonky, Brazílie
Délka těla: 15 cm
Vhodná teplota: 24-28 °C
Počet jiker: 300-1000 ks
Délka života: 10 let
Krmivo: Preferuje živou potravu, dále mražené krmivo, granule, vločkové
velikost písma:  A A A
07.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     19845 zobrazení     0 komentářů

Popis

Skalára amazonská vyžaduje bezpodmínečně dostatečnou nabídku různé živé potravy, stejnou potravu přestanou brzy přijímat. Chováme je ve velkých nádržích o výšce aspoň 50 centimetrů, protože v dospělosti měří skalára amazonská na výšku až 22 centimetrů. Vhodné je osazení akvária úzkolistými rostlinami. Jsou to majestátné, dlouhověké, klidné ryby, pouze v období tření, kdy tvoří revíry, jsou agresivnější. Skaláry se dají chovat s menšími druhy akvarijních rybek jen tehdy, pokud jsou na ně zvyklé od malička. Jinak se stává, že skaláry menší rybky požírají. Při nízké teplotě trpí skalára amazonská nemocemi. Často k vyléčení postačí zvýšit teplotu nad 30 ºC. Skalára amazonská má tmavší pruhy než skalára vysoká a dosahuje menších rozměrů. Existuje celá řada vyšlechtěných barevných variet. Pohlaví je u tohoto druhu těžko rozeznatelné. Dá se rozlišit podle tvaru papily během doby tření. Samice ji má o něco delší a silnější, samec naopak na konci do špičky. U starších ryb je samice menší a samec má hrbol na čele. Hlava a hřbet jsou zbarveny zlato hnědě, boky má stříbřité s modravým leskem. Na bocích je pět až sedm příčných černých pruhů, z nichž většinou jen tři jsou zbarveny sytě.

Chov

Období rozmnožování poznáme podle změny chování. Pár začne v akváriu čistit místo vybrané pro nakladení jiker a zároveň se výrazně zvýší jeho agresivita. V tomto okamžiku párek odchytíme a uložíme do vytírací nádrže. Po umístění do třecí nádrže se tření na čas zastaví a ryby si musejí zvyknout na nové prostředí. Teplotu udržujeme kolem 27 °C po celou dobu tření a až do rozplavání potěru. K vytření dochází zpravidla během 2-3 týdnů. Vytírají se na nechráněný podklad (listy, kousky dřeva, stěny akvária). Jikry skaláry amazonské jsou velké, šedohnědé a jejich počet se pohybuje mezi 300 až 1000 kusů. Pár si své jikry neustále hlídá a zajišťuje optimální provzdušnění. Potěr se vykulí přibližně za 60 hodin a za 3 až 7 dní se rozplave. V tomto období je nutné rodičovský pár nijak nestresovat, jinak svůj potěr sežerou. Mladé rybky je třeba vydatně krmit, jinak by si mohly okusovat ploutve. Rodiče od potěru oddělíme v okamžiku, kdy je potěr rozplaván, jinak by ho postupně sežraly. Ve vícedruhových akváriích skaláry nedokáží jikry ochránit před sumcovitými rybami, malý potěr pak zkonzumuje ostatní osazenstvo akvária.

Skalára amazonskáNázvy ve světě

Anglicky: Black Angelfish, Německy: Segelflosser, Maďarsky: Vitorláshal, Rumunsky: Scalar, Slovensky: Skalár amazonský, Španělsky: Pez ángel

Foto: http://aquavisie.retry.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.