Aktuálně: 3 647 inzerátů214 486 diskuzních příspěvků18 318 uživatelů

Normandský kob

Normandský kob

Historie

Předek tohoto plemene jsou koně Bidet známé v době Římanů. Bideti se křížili s těžkými klisnami s cílem vyšlechtit vytrvalého válečného koně, jak pro jízdu, tak i pro tahání povozů. V 18. století byly založeny dva hřebčíny: Le Pin a Saint Lo. Plemeno mělo dva typy: Norfolk Roadster byl lehčí jezdecký kůň, dnes se již téměř nevyskytuje a druhý byl těžší vhodný pro práci v tahu.

Povaha

Normandský kob je silný, pracovitý a vytrvalý. Je také ochotný, učenlivý a odolný. Má klidnou povahu a je energický.

Stavba těla

Hlava je atraktivní, krk je kratší a svalnatý. Hrudník je hluboký, hřbet je krátký, rovný a pevný, záď kulatá s vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou silné, bez rousů s dobrými klouby, kopyta jsou velká a tvrdá.

Srst je ryzá nebo hnědá, v kohoutku dorůstají výšky 155 – 168 cm.

Využití

Normandský kob je původně pracovní plemeno. Dnes je to univerzální kůň využívaný v tahu i v jezdectví, používá se i jako kočárový kůň.

Zdraví a nemoci koně

Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).

Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, atd.), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, atd.), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, atd.), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, atd.), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, atd.), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, atd.), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, atd.), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, atd.), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, atd.); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.

Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.

Mohlo by vás také zajímat

Ara kobaltovýMada kobaltovýTirika kobaltovýArtésko-normandský basetKobra indickáKobra monoklováKobylka zelenáKobylka hnědáVoduška kobDikobraz jihoafrický

Normandský kob

Normandský kob Základní informace

  • Původ: Francie
  • Výška v kohoutku: 155–168 cm
  • Barva: Hnědák, ryzák
  • Využití: Práce, jezdectví
Normandský kob

Kam se řadí Normandský kob

Taxonomie

  • Třída: Mammalia - savci
  • Podtřída: Theria - živorodí
  • Infratřída: Eutheria - placentálové
  • Řád: Perissodactyla - lichokopytníci
  • Podřád: Hippomorpha
  • Čeleď: Equidae - koňovití
  • Rod: Equus - kůň
  • Podrod: Equus - kůň
  • Druh: Equus ferus - tarpan stepní
  • Poddruh: Equus ferus caballus - kůň domácí
Ing. Zbyněk Pokorný 16.02.2015, 18:00
2 373 2 minuty čtení
0

Ing. Zbyněk Pokorný

Agronom a chovatel

Autorem od: 28.02.2013

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu a zároveň chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě.

Podělte se s námi o názor na tento text →