Kančík Eliotův

Kančík Eliotův

Thorichthys ellioti

Výskyt: Střední Amerika
Délka těla: 12-15 cm
Vhodná teplota: 18-27 °C
Délka života: Až 15 let
Cena: Kolem 60 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6612 zobrazení     0 komentářů

Kančík Eliotův dosahuje velikosti těla 12-15 centimetrů. Ve volné přírodě obývá střední Ameriku: Mexiko a Guatemalu.

Vyžaduje větší akvária, od 200 litrů výš, aby si mohl v nádrži vytvořit své vlastní teritorium. Je to totiž teritoriální ryba, jejíž agresivita (především samci) se při tření velmi zvyšuje. V prostorných akváriích to zpravidla nezpůsobuje problémy, ale v malých a nevhodně uspořádaných akváriích útočí na všechny ostatní obyvatele. Při dostatku prostoru lze tuto rybu chovat s jinými rybami ve společenském akváriu. Malé ryby může napadat (především při nedostatku prostoru). Vždy ale chováme pouze jeden pár tohoto druhu kančíka.

Kančík Eliotův obývá dno a střed nádrže. Teplota vody by se měla pohybovat v rozmezí 18-27 °C a pH 7,5-8,5.

Chovná nádrž musí být vybavena různými skulinami, a kořeny, kam nakladou samice jikry, které pak také hlídají. Při střežení svých jiker jsou samičky agresivní, samce raději oddělíme, protože by samici ohrožoval. Malý plůdek se líhne za 2-3 dny a za další dva dny se rozplave. Po rozplavání potěr krmíme artemií a dále přejdeme na větší živá či mražená sousta.

Kančík Eliotův je všežravec, nabídnout mu můžeme granule, kousky rybího filé, rybky, hrášek, salát, červy, žížaly, sezonní hmyz, hovězí srdce, plže.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.czfa.pl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.