Zobec obecný

Zobec obecný

Chelmon rostratus

Výskyt: Korálové útesy
Délka těla: Do 20 cm
Vhodná teplota: 23-27 °C
Délka života: Do 10 let
Cena: 700-1000 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3231 zobrazení     0 komentářů

Zobec obecný obývá Korálové útesy Indického a Tichého oceánu v hloubkách obvykle do dvaceti metrů, východní Afriku, Mauritius, Indii, Filipíny, jižní Japonsko a Šalamounovy ostrovy. Tělo této ryby bývá zploštělé, vysoké, hlava protažená do nápadného zobce, na jehož konci jsou malá ústa. Základní barva těla je bílá až stříbrná, přes tělo příčné žluté nebo oranžové, tmavě ohraničené pruhy, které přechází i do ploutví. V zadní části hřbetní ploutve leží výrazná černá skvrna – takzvané oko. Pro své pestré zbarvení je zobec obecný velmi oblíbenou rybou. V dospělosti dorůstá tento druh délky těla do dvaceti centimetrů.

Zobec obecný vyžaduje mořské akvárium, o objemu aspoň 300 litrů (samozřejmě čím víc, tím lépe). Optimální teplota vody kolísá od 23 do 27 stupňů Celsiových, pH 8,1-8,4 a tvrdost vody od 5 do 12 °dKH. V akváriu obývá celý vodní sloupec. Zobec obecný je všežravec, požírá řasy, různé bezobratlé a při nedostatečném krmení může ničit korály, sasanky apod., ale obecně jde v tomto směru o víceméně bezproblémovou rybu. Při dokrmování musíme zohlednit malá ústa a podávat pouze jemné krmení. Jedná se o druh, který je určen pouze pro zkušené chovatele. Zobec obecný je náchylným druhem ke špatné kvalitě vody. Následkem toho trpí nemocemi a posléze hyne. Vyžaduje pH v rozmezí 8,2-8,4, při co nejnižším pbsahu dusitanů. Ve volné přírodě se vyskytují pouze v párech. Snad jen mladé kusy tvoří menší skupinky, za účelem snažší ochrany před vetřelci. Dospělci predátory odstrašují stavěním hřbetní ploutve, čímž vypadají opticky mohutnější. Zobec obecný je považován za nejoblíbenější klipkovitou rybu vůbec, někdy se mu také říká klipka nosatá.

Zobec obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Beaked Boralfish, Maďarsky: Csíkos csipeszhal, Německy: Pinzettfisch, Polsky: Pensetnik pomarańczowopręgi, Španělsky: Pez mariposa
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.pbase.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.