Skokan zelený

Pelophylax esculentus

Výskyt: Evropa
Velikost: Kolem 6 cm
Počet vajíček: 2000 ks
Krmivo: Převážně různí bezobratlí
velikost písma:  A A A
23.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8351 zobrazení     1 komentář

Skokan zelený je nejzáhadnější z našich žab. Patří do veliké čeledi skokanovitých, kteří vynikají nemalou proměnlivostí a odborníci se dosud neshodli na tom, zda je to samostatný druh či ne. Někteří se domnívají, že skokan zelený a menší skokan krátkonohý (Rana lessonae) jsou dva druhy, žijící v Evropě vedle sebe, jiní povazují skokana zele­ného za křížence mezi skokanem krátkonohým a skřehotavým a ještě jiní naopak soudí, že skokan krátkonohý je jen poddruhem skokana zeleného.

Skokan zelený žije od jižní Anglie až po povodí Vol­hy, skokan krátkonohý obývá Francii, střední Evropu, jižní Itálii, část Balkánu a západní oblastí Ukrajiny a Ruska. Zbarvení je velmi proměnlivé a nejdůležitějším rozlišovacím znakem tvar patního hrbolu, který je u skokana zeleného plošší. Samci obou druhů má­ji v koutcích úst ozvučné měchýřky, které se při skře­hotáni kulovitě vychlipují. Vajíčka klade v rosolovi­tých chuchvalcích, většinou na dno nebo mezi vodní rostliny. Na rozdíl od hnědých skokanů tráví naši ze­lení skokani (všechny tři, ev. oba druhy) celý rok ve vodě, přičemž v zimě někdy ztrácejí zelené zbarveni. Pulci skokanů mají oči namířené šikmo vzhůru, ploutevnatý lem nezasahuje na přední polovinu trupu. Pulci zelených skokanů mají na dolním pysku tři řady zoubků a dýchací otvor je v dolní třetině výšky těla. U nás dorůstají délky asi 6 cm, v jižní Evropě více.

Skokan zelenýNázvy ve světě

Anglicky: Edible Frog, Dánsky: Grøn Frø, Chorvatsky: Zelena žaba, Maďarsky: Kecskebéka, Německy: Teichfrosch, Polsky: żaba wodna, Rumunsky: Broasca mică de lac, Slovensky: Skokan zelený

Foto: cs.cutcaster.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

24.05.2017, 21:56
Dobrý den,
má někdo prosím, kontakt na chovatele, který by choval skokany zelené ?
Děkuji za kontakt na mail: urbanovamonika@volny.cz