Veš muňka je drobná, ale velmi obtížná veška. Měří jen 1 až 1,5 mm a od všech ostatních u nás se vyskytujících vší se liší krátkým, v hrudi nejširším tělem, výrazně kratším a slabším prvním párem noh a trojúhelníkovitými postranními výběžky na 5. až 8. článku zadečku, které mají na konci několik dlouhých štětin. Na hlavě jsou stejně jako u vši dětské a šatní vyklenutá pigmentovaná očka, která vši z jiných čeledi nemají. Veš muňka patři totiž do čeledi Pediculidae. Silné nohy jsou vybaveny nápadně silnými, na dvou zadních párech hákovitě zahnutými drápky. Díky jim se neobyčejně pevně přidržuje chlupů na lidském těle.
Veš muňka žije všude kromě ve vlasech, dokonce i na řasách a v obočí, především však na chlupech v stydké oblasti. Po hladkém podkladu se někdy pohybuje bokem jako krab, proto se ji v některých jazycích říká krabí veš (např. v angličtině crab louse), ačkoli se samozřejmě nikdy u krabů nevyskytuje. Její příbuzní, jiné vši z rodu Phthirus, žijí na lidoopech, jeden druh na gorile a druhý na šimpanzích.
Veš muňka nepřenáší žádné nakažlivé nemoci, ale zato její bodnuti silně svědí a zanechává po sobě namodralé skvrny, protože látky, které do rány vpouští se slinami, rozkládají krevní barvivo. Muňka se vyskytuje především u lidí zanedbaných a přenáší se buď přímým stykem, anebo špinavým prádlem či šatstvem. Silné napadení může vyvolat vyrážky, strupovité povlaky, a dokonce i zduření mízních uzlin. Ochranou je především čistota.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
no,neřikam,že,kdyš,ho,chytne
šavlovic,pes,a,matam,tu,veš,mnunku
tak,se,podrbe,tak,že,nechce,sežrat,ani,camprlika
Nepřihlášený uživatel