Veš muňka

Pthirus pubis

Výskyt: Evropa
Velikost: 1-1,5 mm
Potrava: Saje krev
velikost písma:  A A A
04.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     23921 zobrazení     2 komentáře

Veš muňka je drobná, ale velmi obtížná veška. Měří jen 1 až 1,5 mm a od všech ostat­ních u nás se vyskytujících vší se liší krátkým, v hrudi nejširším tělem, výrazně kratším a slabším prvním párem noh a trojúhelníkovitými postranními výběžky na 5. až 8. článku zadečku, které mají na konci několik dlouhých štětin. Na hlavě jsou stejně jako u vši dětské a šatní vyklenutá pigmentovaná očka, která vši z jiných čeledi nemají. Veš muňka patři totiž do čeledi Pediculidae. Silné nohy jsou vybaveny nápadně silnými, na dvou zadních párech hákovitě zahnu­tými drápky. Díky jim se neobyčejně pevně přidržuje chlupů na lidském těle.

Veš muňka žije všude kromě ve vlasech, dokonce i na řasách a v obočí, především však na chlupech v stydké oblasti. Po hladkém podkladu se někdy pohybuje bokem jako krab, proto se ji v ně­kterých jazycích říká krabí veš (např. v angličtině crab louse), ačkoli se samozřejmě nikdy u krabů nevyskytuje. Její příbuzní, jiné vši z rodu Phthirus, žijí na lidoopech, jeden druh na gorile a druhý na šim­panzích.

Veš muňka nepřenáší žádné nakažlivé nemo­ci, ale zato její bodnuti silně svědí a zanechává po sobě namodralé skvrny, protože látky, které do rány vpouští se slinami, rozkládají krevní barvivo. Muňka se vyskytuje především u lidí zanedbaných a přenáší se buď přímým stykem, anebo špinavým prádlem či šatstvem. Silné napadení může vyvolat vyrážky, stru­povité povlaky, a dokonce i zduření mízních uzlin. Ochranou je především čistota.      

Foto: www.monmsci.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

05.05.2021, 14:19
veš,munka,ta,je,hlavně,zavisla,na,psi,krvi
no,neřikam,že,kdyš,ho,chytne
šavlovic,pes,a,matam,tu,veš,mnunku
tak,se,podrbe,tak,že,nechce,sežrat,ani,camprlika
06.06.2017, 05:32
Likvidace u slepic? Jak na ně