Zmije horská

Vipera monticola

Výskyt: Turecko, Írán, Arménie
Velikost: 70-90 cm
Počet mláďat: 10 ks
Krmivo: Ještěrky
velikost písma:  A A A
04.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5877 zobrazení     0 komentářů

Zmije horská se často uvádí i jako zmije Raddeova nebo arménská. Tento krásně zbarvený had totiž obývá východní Turecko, severozápadní Írán, a především Arménii. Typickým životním prostředím této zmije jsou horské oblasti ve výšce 2 000 až 3 000 m n. m. Tam vyhledává kameni­té, travou zarostlé jižní svahy, nepříliš příkré a aspoň trochu vlhké, často se vyskytuje také v hromadách kamenů kolem vlhkých luk, které jí slouží za úkryt.

Zmije horská dorůstá obvykle délky 70 až 90 cm, staří jedinci výjimečné až 120 cm. Je aktivní převážné ve dne, protože v místech, kde žije, bývá v noci velmi chladno. Jen v létě, kdy jsou noci teplejší, se vydá­vá za kořistí až po setmění. Loví hlavně drobné hlo­davce, ale příležitostně se zmocňuje i ptáčat v hníz­dech ptáků hnízdících na zemi, například strnadů. Mladé zmije se živí především malými ještěrkami. Samice je pochopitelně živorodá a rodí v létě kolem deseti mláďat. Zimní klid trvá neobyčejně dlouho, až plných sedm měsíců.

Ačkoliv zmije horská není útoč­ná a ke kousnutí dochází jen náhodně, je přece jen velmi nebezpečná a bylo zaznamenáno mnoho úmrtí. Podle zákonů bývalého SSSR byla zmije horská přís­ně chráněná a je vedená v červené knize, je dosti vzácná a zvláštní ochranu ji poskytuje Garninská re­zervace v Arménii.

Foto: www.serpenti-del-ticino.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.