Rejnok zrnitý
Raja fullonica
Rejnok zrnitý
Raja fullonica
- Výskyt: Severovýchodní Atlantik, Severní a Středozemní moře
- Délka těla: 1,2 m
- Potrava: Živočichové dna
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Třída: Chondrichthyes - paryby
- Podtřída: Elasmobranchii - příčnoústí
- Řád: Batoidei - rejnoci
- Čeleď: Rajidae - rejnokovití
- Rod: Raja - rejnok
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky: Široký kosočtverečný tělní disk (přední okraj jen slabě, u dospělých samců silněji vydutý). Rypec (u dospělých) protažený (3x delší než mezioční vzdálenost) a zašpičatělý. Oči jsou velké (průměr oka - mezioční vzdálenost). Boky velmi ostnité. Na ocasním násadci jsou 2 řady trnů (není střední řada trnů), táhnoucí se až na zadní polovinu disku. Skupiny trnů jsou na prsních ploutvích, po stranách hlavy a v blízkosti očí. Po 1 řadě krátkých trnů ve středu týlu a nad každým okem. Břišní strana je hladká s výjimkou předního okraje a ocasního násadce.
Ozubení: 58-68 špičatých zubů u obou pohlaví v každé čelisti. Mezi 2 malými, těsně za sebou ležícími hřbetními ploutvemi na konci dlouhého plochého ocasu nejsou trny. Ocasní ploutev je zakrnělá (nepatrný horní lalok), řitní ploutev chybí.
Zbarvení: Hřbetní strana v závislosti na prostředí žlutavá, zelenavá nebo hnědošedá (případně i jednotvárně hnědá) s drobnými černými skvrnami. Břišní strana mléčně bílá, neskvrnitá. Zadní okraj prsních ploutví a špička ocasu jsou černé.
Délka: Nejvýše 1,20 m.
Rozšíření: Severovýchodní Atlantik od severního Norska, Islandu a Faerských ostrovů po Madeiru, Skagerrak (jednotlivě), Kattegat (velmi vzácně), nevyskytuje se v jižní části Severního moře. Středozemní moře (v Jadranu vzácně), Suezský průplav. Na písčitém dně, někdy i na dně štěrkovitém v hloubce 20-500 m (obvykle 100 až 400 m). V severozápadní části Středozemního moře žije blizce příbuzný druh R. rondeleti, jenž byl, doposud zaměňován za R. fullonica, popsán jako nový druh až v r. 1959.
Způsob života: Každoročně se v Atlantiku stěhuje, v létě je při pobřeží. Vejcorodý (oviparní). Jantarově zbarvené vaječné schránky (8,8-8,9 x 4,6-4,7 cm velké u Faerských ostrovů, 7,5 x 4,5 cm v Biskajském zálivu) kladou v hlubších vodách.
Potrava: Živočichové dna, hlavně korýši a ryby.
Mohlo by vás také zajímat
Lýkohub zrnitý, Rejnok ostnatý, Polorejnok křídlatý, Parejnok elektrický, Parejnok okatý, Rejnok čtyřoký, Rejnok hvězdoskvrnný, Rejnok krátkoocasý, Rejnok světloskvrnný, Rejnok skvrnitý