Scink ohnivý

Scink ohnivý

Riopa fernandi

Výskyt: Centrální Afrika
Velikost: 38 cm
Počet vajec: 10 ks
Inkubační doba: 40-50 dnů
Krmivo: Cvrčky, šváby, žížaly
velikost písma:  A A A
31.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13805 zobrazení     2 komentáře

Scink ohnivý obývá ve volné přírodě západní a centrální Afriku. Tento druh dává přednost biotopům ve vlhkých a hustě zalesněných oblastech.

V dospělosti dorůstá tento druh délky těla maximálně 38 centimetrů. Hřbet je červeno- nebo žlutohnědý, s tmavě odsazenou hlavou. Boky těla jsou ohnivě červené, bílé a černé. Rohovité štítky na horním pysku mají až k ušnímu otvoru červené zbarvení. Končetiny jsou tmavě hnědé až černé. Samičky jsou nenápadněji zbarvené a menší. Tito soumrační, ale i denní ještěři se ukrývají pod kořeny a do různých dutin.

Pro jeden pár dospělých jedinců potřebujeme terárium o minimálních rozměrech 100 x 60 x 50 centimetrů. Poněvadž se s oblibou zahrabávají, musí být dno terária, složené ze směsi zeminy a mulčovací kůry, vysoké alespoň 10 centimetrů. Celou plochu dna chovného terária udržujeme mírně vlhkou. V teráriu nesmí scházet ani vhodné úkryty pro pocit bezpečí a místo k odpočinku, které připravíme z kořenů, kůry korkovníku a různých kamenů. Tato dekorace, která by neměla být příliš vysoká, bude sloužit i k lezení. Do terária umístíme i mělkou misku se stále čerstvou vodou.

Scink ohnivý bývá v zajetí nejčastěji krmen cvrčky, šváby, žížalami a nahožábrými plži.

Scink ohnivýNázvy ve světě

Anglicky: True Fire Skink, Německy: Prachtskink, Francouzsky: Scinque de feu, Holandsky: Fernands riopa, Polsky: Scynk ognisty, Rusky: Сцинк огненный, Slovensky: Scink ohnivý, Španělsky: Skink fuego

Foto: http://safaripetsupply.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

18.11.2019, 12:15
a ohrožení podle IUCN ?
17.02.2019, 23:43
Krmení nahožábrými plži??? :-)