Bojovnice tosa čibi - Kogata šamo

Gallus gallus f. domestica

Původ: Japonsko
Hmotnost: Do 750 g
Inkubační doba: 21 dnů
Krmivo: Obiloviny, zelené krmení, živočišná složka
velikost písma:  A A A
17.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7541 zobrazení     0 komentářů

Nejmenší a zároveň nejstarší variantou japonských zakrslých bojovnic typu šamo jsou bojovnice tosa čibi, někdy nazývané též kogata (v překladu „nejmenší“) šamo. Se svou tělesnou hmotností do 750 gramů jsou mnohem menší než bojovnice ko šamo nebo čibi. Pokud budeme pátrat po původu tohoto miniaturního plemene, dostaneme se do Indie. S největší pravděpodobností jde totiž původně o malou variantu asilek, o čemž svědčí méně vzpřímené držení těla, která byla někdy v 17. nebo 18. století importována do Japonska a zde dále prošlechtěna.

Bojovnice tosa čibi jsou svým typem něco mezi bojovnicemi ko šamo a čibi. Mají středně dlouhý krk a středně dlouhé běháky. Mohutná hlava je identická s hlavou bojovnic čibi. S oběma příbuznými sdílí mnoho dalších znaků - perlové oči, utváření ocasu, hranatý průřez běháků atd. Na rozdíl od bojovnic čibi a ko šamo mají poměrně dlouhé a jemné opeření.

V Japonsku byly bojovnice tosa čibi často kříženy s bojovnicemi ko šamo, takže přinesly více škody než užitku. Evropané, milující extrémy, je nikdy, co by mezitypové plemeno, nechovali a pokud se kdy do Evropy dostaly, byly většinou zaměňovány za jejich příbuzné a kříženy s nimi, takže vždy bohužel zanikly.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.