Burza Telč

Stále se rozrůstající burza

velikost písma:  A A A
09.10.2006, 20:19     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10924 zobrazení     3 komentáře

Pravidelně každou 2. neděli v měsíci se koná burza drobného zvířectva v Telči, a protože nemám toto historické město daleko, jsem poměrně častým návštěvníkem.Návštěvností nepatří tato burza k největším, nicméně pravdou je, že se neustále zvyšuje. Také rozmanitost zvířecích druhů vzrůstá. Nejpočetněji jsou zde zastoupeni papoušci a vůbec celkově, exotičtí ptáci. U běžnějších druhů papoušků je opravdu z čeho vybírat.

Po příjezdu na místo konání Vás často obklopí zvědaví výkupčí, nahlížející do přepravek. Následuje krátký průchod chodbou k pokladně. Vstupné činí symbolických 10 Kč pro dospělé a 5 Kč pro děti do 15 let. Po zaplacení můžete pokračovat dál na venkovní nádvoří s nově vybudovaným přístřeškem, pod kterým jsou dvě řady klecí. V těchto klecích bývají pravidelně holubi, králíci, morčata, bažanti, kachny a poměrně početně je zastoupena i drůbež. Právě ono prostorné nádvoří může znamenat růžovou budoucnost pro telčskou burzu.

Přístřešek na nádvoří Přístřešek na nádvoří Foto: Zbyněk Pokorný

Na venkovní areál navazuje hlavní část trhu – vnitřní hala. Po vstupu do ní je po pravé straně možnost občerstvení v menším bufetu. Úplně vlevo se potom nachází stůl, na kterém jsou nabízeny různé vitaminové přípravky, misky na krmení, napáječky, sépiové kosti, zvířecí literatura a samotné krmení pro exoty. Ve středu haly, mají chovatelé k dispozici dlouhé stoly. Zde je na místě také trochu kritiky, protože kdo přijede kolem půl 8, nemá často přepravky kam postavit. Přitom stačí málo - přidat další stůl, na který by v hale místo ještě bylo. Nejvyšší návštěvnost v minulém roce činila něco kolem 280 platících návštěvníků.

Vnitřní hala Telčské burzy Vnitřní hala Telčské burzy Foto: Zbyněk Pokorný

Po vzoru velkých burz jsou zde v posledních měsících nabízeny i věci nepřímo související s chovatelstvím jako např. košťata, včelí med, rostliny… Toto zde nezmiňuji z důvodu kritiky, jak by se mohlo někomu zdát. Právě naopak, i toto poukazuje na neustálý rozkvět této burzy.

Menší burzy, jako je telčská, mají také své kouzlo. Zpravidla probíhají v příjemné a přátelské atmosféře.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

23.05.2009, 21:12 zbynek
Není, je vždy každou druhou neděli v měsíci. Takže bude až druhou neděli v červnu.
23.05.2009, 11:39
a je ta burza v neděli 24.5 ? 2009 ? já to tu snad nenajdu v telči ? prosím vás odepište mi !
09.10.2006, 20:32
Pěkný článek, já se tam budu muset taky jednou podívat, jak to tam vypadá, i soused tam občas jezdí a chválí si to tam.