Zimování suchozemských želv II

Vlastní zimování

velikost písma:  A A A
15.10.2007, 18:27     Autor: Jiří Jetmar     6847 zobrazení     7 komentářů

Druhá část tohoto seriálu se bude věnovat vlastnímu zimování. Suchozemské želvy je potřeba umístit do klidných, málo frekventovaných prostorů, kde ani v největších mrazech neklesá teplota pod 2 °C a nepřekračuje ani za mírné zimy 10 °C. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat nad 80-ti %, jinak dochází k dehydrataci. Co by se stalo, kdyby teplota dlouhodoběji klesla pod 0 °C asi nemusím vysvětlovat.

Na druhou stranu, pokud teplota vystoupí dlouhodoběji nad 10 °C, suchozemské želvy se začínají probouzet a zbytěčně plýtvají svými energetickými rezervami, což by mohlo na sklonku zimy a zvláště pak při probouzení setsakra chybět. Ideálním místem pro takové zimování jsou staré "bramborové" nebo "jablkové" sklepy. Podmínky bývají vyzkoušené desetiletími úspěšného skladování úrody a naši předkové se kupodivu při stavbě takových sklepů nepletli. Pokud je želv víc, vyplatí se sklep přizpůsobit novému účelu. Je potřeba vybílit vápnem (likvidace ošklivých breberek jak z říše fauny tak flory) a případně vybavit policemi na pohodlné uložení želv.

Na následujících třech fotografiích vidíte jak může vypadat zcela vyhovující sklep pro hibernaci želv. 

Foto: Jiří Jetmar Foto: Jiří Jetmar Foto: Jiří Jetmar

Suchozemské želvy pro lepší kontrolu ukládám pouze do malé vrstvy cca 3 cm písku. V přepravkách zimující želvy pro lepší pocit obložím zmuchlanými novinami. Pokusy se slámou, hoblinami, lesní hrabankou, ovocným, bukovým, dubovým listím, rašelinou mám již za sebou. Vždy jsem u každého substrátu našel nějaké ale. Buď to byla vysoká prašnost, sklon k plesnivění v uzavřeném prostoru, nemožnost kontrolovat želvy během spánku bez vyrušení, atd. atd.. Hezky je tam narovnám jen tak a mám klid. Stejně, správně hibernující suchozemská želva spí jako dudek a nijak vaši snahu neocení. Kontroluji zdravotní stav tak jednou za tři týdny. POZOR je bezpodmínečně nutné zajistit sklep proti vniknutí myší, hrabošů a krys. Dokáží se spící a bezmocnou želvou opravdu divy.

Související články:

Zimování suchozemských želv I.

Jiří Jetmar Jiří Jetmar
Autorem od: 17.10.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

03.05.2015, 14:57
Paní Pavlo, nebudete to mít snadné. Bohužel co mám info, tak pak Jetmar má dost velké problémy s úřady. Prodal spoustě lidí želvy bez registrace CITES a slíbil, že jim je pošlepoštou a postižení lidé se ho teď nemohou dovolat protože p. Jetmar povolení ani nedostane, možná potřebujete pořešit právě toto. Pan Jetmar chov želv hodně omezil, slehla se po něm zem, nevím zda teď vůbec ještě nějaké chová.
29.04.2015, 21:04
Dobrý večer,
koupila jsem v roce 2010 dvě želvy od pana Jetmara a potřebovala bych s ním něco pořešit a nemohu se s ním nijak spojit, můžete mi někdo poradit jak ho seženu. Děkuji
09.11.2011, 22:34
Dobrý večer,
mám pár dotazů ohledně zimování želv.
"Zdědili" jsme želvu (prý řecká tříprstá), které je cca 25 let a která je zvyklá být od jara do podzimu na zahradě.
Želvu jsme nemohli najít a při úklidu shnilé trávy jsme ji objevili na dně hromady nejspíš už schovanou a připravenou na zimování.
Manžel zřejmě udělal tu chybu, že ji omyl studenou vodou a uložil do vaničky, kde každoročně do té doby zimovala. Od té doby je pořád v pohybu. Je v domě, kde je momentálně cca 10´C.
Želva prý každý rok zimovala ve sklepě v seně. Někde jsem ale četla, že potřebuje vlhko, které absorbuje krunýřem. Co je na tom pravdy?
A také se chystáme dům rekonstruovat, takže najít klidné místo bude asi problém.
Můžete mi poradit jak se teď zachovat?
Děkuji moc za odpověď. Alena
31.10.2009, 11:46
Dobrý den, chystáme se zimovat naší želvu (testudo graeca ibera). Jde o její první zimování tak bychom nechtěli nic zanedbat. Chci se tedy zeptat jestli je opravdu nejlepší na zimování (v bramborovém sklepě) písek a přikrytí novinami? A hlavně mě zajímá, jak probíhá kontrola zdraví želvy? A když usoudím, že jí mám přesunout do sklepa, mám jí prostě vzít, položit a odejít?
20.10.2009, 13:07
Mam 2 hermanky ve venkovnim vybehu (se zdenou boudou), ted uz asi 2 tydny nevylezly ven, mam je jiz umistit do sklepa? Prijde mi to jeste moc brzo. Jak dlouho je mozne nechat zelvy zimovat?
27.01.2008, 15:00 zbynek
Pokud někdo chová jednu nebo dvě želvy a neuvažuje o jejich rozmnožování, má ze zimování strach nebo k němu nemá potřebné podmínky, je určitě lepší želvu nezimovat, ikdyž zimní spánek je přirozenou součástí jejich života v přírodě. Každý želvař říká: než zimovat špatně je lepší nezimovat vůbec.
27.01.2008, 01:26
Omlouvám se, ale po přečtení těchto článků + 3. části na zelvy.wbs.cz. jsem byl docela vystřašený a říkám si, jestli než tohle všechno riskovat není lepší želvu nezimovat, zvláště jestli třeba máte jen jeden exemplář, o který nechcete přijít. Pořád bedlivě sledovat teplotu a doufat, že nepřijde............. mi přijde jako pořádnej nervák.