U Třebíče vzniká nová přehrada. Nestaví ji ovšem lidé, ale bobři

velikost písma:  A A A
29.01.2014, 17:31     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1468 zobrazení     0 komentářů

Na Vysočině opět řádí bobři. Kousek za Třebíčí, směrem na Vladislav, se bobři pokouší přehradit řeku Jihlavu. Pokáceli tam už čtyři desítky stromů. Pokud by se jim skutečně povedlo hráz postavit, hrozilo by rozlití vody do širokého okolí.

Problémy bobr evropský způsobuje mezi železničním mostem a táborským mlýnem, kousek za Třebíči. Podle všeho se tu usadila rovnou celá bobří kolonie. 

Bobr evropský se sem dostává z povodí řeky Moravy, přes Novomlýnské nádrže proti proudu řeky Jihlavy, řekl šéf třebíčského odboru životního prostředí Pavel Vosátka.

Všude kolem řeky jsou ohlodané pahýly silné jako paže dospělého muže, a dokonce si tady bobr evropský troufl i na kmeny o síle kolem 40 centimetrů. 

Původně to vypadalo kolem 25 stromů, nakonec to bylo kolem 40 stromů, přibližuje rozsah zkázy způsobené bobry Vosátka. 

Je obrovské štěstí, že povalené stromy vodohospodáři zavčas odhalili a pracovníci Povodí Moravy je stačili odklidit dřív, než z nich bobři postavili hráz napříč přes řeku Jihlavu.  

To by podle Pavla Vosátky bylo zvlášť teď v zimě hodně nepříjemné. O povalené stromy se totiž mohly zachytávat ledové kry, které by v řece vytvářely jakýsi nepropustný špunt. 

„Tím samozřejmě hrozí jednak vylití vody z břehů a následně i ohrožení a zaplavení okolních pozemků, včetně třeba případných nemovitostí,“ doplňuje šéf třebíčského odboru životního prostředí. 

Největší problémy s bobrem evropským jsou na Vysočině u Měřína. Kvůli hrázím, které tam staví, se voda vylévá ze břehů a zaplavuje nedalekou silnici.

Řeka Jihlava Řeka Jihlava

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.