Aktuálně: 4 424 inzerátů179 661 diskuzních příspěvků17 823 uživatelů

Důležitost zubní péče u psích mazlíčků

Důležitost zubní péče u psích mazlíčků
Ing. Zbyněk Pokorný 17.09.2023, 14:00
859 10 minut čtení

Psí majitelé tento výraz dobře znají – tlama psa je doširoka otevřená, pysky ohrnuté nahoru a dolní zuby vyceněné. Většina chovatelů to vnímá jako nezaměnitelný pokus o úsměv. Opravdu psi tento výraz používají jako signál k vyjádření své radosti a spokojenosti? Stejně jako se lidé věnují pravidelné dentální hygieně a péči o zuby, měli bychom věnovat pozornost psímu chrupu, abychom jej udrželi v dobré kondici co nejdéle. Správným přístupem a péčí můžeme předejít případným dentálním problémům a přispět tak k jejich celkovému zdraví a spokojenému životu.

Umí se psi doopravdy smát?

Odpověď lze nalézt ve 30 000leté historii chovu psů jako domestikovaných zvířat. Díky tomuto soužití si lidé a psi mezi sebou vytvořili jedinečné sociální pouto. Důležitý faktorem ve vztahu člověk-pes hraje oxytocin, hormon lásky a věrnosti, který napomáhá rozvíjet náklonnost a důvěru. Evoluční vývoj zapříčinil, že psi dokáží reagovat na oční kontakt s lidmi způsobem, jakým to umí jen málokteré jiné zvíře. Postupem času se psi naučili vnímat lidské chování, kterému dokážou porozumět a přizpůsobit se mu překvapivě odlišnými způsoby jako je například schopnost osvojit si verbální i neverbální komunikaci a lidská gesta.

Studie publikovaná vědeckým časopisem Current Biology si dala za cíl porovnat chování psů a vlků ve stejné situaci. Obě skupiny měly za úkol otevřít nádobu, ve které bylo maso. Zatímco vlčí smečka to vzdala, aniž by se snažila čelit překážce, psí účastníci experimentu se dlouze dívali na přítomné lidi, což naznačovalo, že tušili, že jim lidé můžou pomoct dokončit úlohu. Mnohé výzkumy a názory odborníků se shodují, že psi umějí svým způsobem vycítit, jak udělat své majitele a blízké osoby šťastnými. Pravděpodobně jste už zažili moment, kdy jste se cítili sklesle, a váš pes se k vám přitulil, nebo jste se naopak cítili šťastně a váš pes napodoboval vaše chování. Je ovšem nepravděpodobné, že by psi dokázali rozlišit nuance toho, čemu se můžete smát. Zda se psi opravdu umějí smát stále zanechává otazník, jasné ovšem je, že nás pojí speciální pouto a jejich veselý výraz těší. Jako zodpovědní majitelé bychom měli udělat maximum pro to, abychom jejich radostnou tvář udrželi.

Jak na zdravý psí úsměv?

Podle vědeckého centra pro péči o domácí zvířata Waltham Petcare Science Institute naprostá většina (až 80 %) psů starších 3 let trpí problémy se záněty v dutině ústní. Pro jejich organismus to představuje velkou zátěž – bakterie se při žvýkání mohou dostat do krve a usadit se v různých orgánech. Protože psi nedokáží verbálně bolest vyjádřit, často se stává, že dlouho a tiše trpí. Stejně jako bychom věnovali pozornost jejich vnějším poraněním, je nutné se věnovat znatelným projevům bolesti v tlamě. Jak zjistit, že je s pejskem něco v nepořádku? „Aby majitel mohl problém v dutině ústní zjistit, je nutné, aby psa přivykl na manipulaci v oblasti tlamy, bez které není možné provést vyšetření ani preventivní péči. Zjednodušeně: opravdu existují psi, kterým se ani majitel psa do tlamy nepodívá. Psa je proto nutno na manipulaci v tlamě přivykat již jako štěně, a to nejlépe formou hry,“ vysvětluje MVDr. Zbyněk Lonský, předseda České společnosti veterinárních stomatologů.

Důležitost zubní péče u psích mazlíčků Důležitost zubní péče u psích mazlíčků Důležitost zubní péče u psích mazlíčků

Příznaky onemocnění

Pokud je váš pejsek na manipulaci v oblasti tlamy zvyklý, prvním krokem, jak přijít na to, zda váš pes trpí onemocněním dásní, je dotknout se jeho tlamy nebo hlavy a pozorovat jeho reakci. Pokud dotyk odmítá, může to signalizovat, že trpí bolestí. Dalším výrazným projevem, že není něco v pořádku, je silný zápach z dutiny ústní. Zdravé dásně jsou růžové a zuby bez vrstvy povlaku či zubního kamene. Pokud je již zubní kámen vytvořen, bývá příčinou onemocnění dásní a v tom případě je nutná návštěva veterinárního stomatologa. „Záněty dásní a záněty parodontu, tedy závěsného aparátu zubu, jsou bezpochyby nejčastějším problémem ve stomatologii psů. Vyplývají z nedostatečné nebo žádné

preventivní péče. Ve své stomatologické praxi velmi často řeším též následky úrazů, zlomeniny zubů a následné komplikace,“ říká MVDr. Zbyněk Lonský.

Výzkumný ústav Waltham Petcare Science Institute zveřejnil přehled nejčastějších symptomů a známek bolesti v tlamě u našich čtyřnohých přátel. Jaké mezi ně patří?

 • Zápach z tlamy
 • Žvýkání na jedné straně úst
 • Problémy s příjmem potravy (zejména v případě, že krmivo z dutiny ústní vypadává)
 • Pes si tak často nehraje se svými oblíbenými hračkami
 • Vyhýbání se dotykům čenichu nebo hlavy
 • Kýchání nebo výtok z nosu
 • Krvavé sliny
 • Úbytek na váze
 • Bulky pod očima nebo v ústech
 • Ustupující dásně
 • Drží se v ústraní a je méně veselý než obvykle

Zdravá dutina ústní u psů má vliv na jejich spokojený život

Prevence je důležitá a může zvrátit závažnější průběh onemocnění dásní, pokud se léčí včas. Malá plemena jsou obvykle k rozvoji onemocnění dásní náchylnější, není to však podmínkou. V případě zanedbané péče se mohou onemocnění projevit u každého psa. 48 nejčastěji postižených plemen lze najít v žebříčku zveřejněném výzkumným ústavem Waltham, mezi nimi se objevují např. – toy pudl, jorkširský teriér, jezevčík, shetlandský ovčák, chrt nebo bišonek, obecně malá a trpasličí plemena psů.

Různé studie ukazují, že pravidelná stomatologická péče, spojená s odstraňováním zubního kamene, vede k delšímu a spokojenějšímu životu. Výzkumy také zjistily významné rozdíly mezi zvířaty, která chodí na pravidelné zubní prohlídky, a těmi, která na ně nechodí. A výsledky mluví jasně: psi, kteří chodí na pravidelné stomatologické prohlídky, žijí déle. I odborníci potvrzují, že pravidelná stomatologická péče spojená s odstraněním zubního kamene v anestezii vede k delšímu a spokojenějšímu životu. „K lékaři je vhodné jít vždy, když máte podezření, že v dutině ústní není něco v pořádku. Z preventivních důvodů je to vhodné alespoň jedenkrát ročně. Jedenkrát ročně je běžné opakované očkování a pokud veterinární lékař dutinu ústní nevyšetří, je při této příležitosti možné ho o to požádat,“ říká MVDr. Zbyněk Lonský. Rovněž upozorňuje, že zanedbaná zubní péče je u pejska náročná i finančně. „Čím více je péče o dutinu ústní zanedbána, tím vyšší budou náklady na ošetření. Běžné preventivní odstranění zubního kamene se pravděpodobně vejde do nižších tisícových částek, složitější zákroky, jako jsou chirurgické extrakce či ošetření zlomených zubů, mohou dosáhnout deseti tisíc i více,“ uvádí MVDr. Zbyněk Lonský.

Dentální pamlsky jako správný doplněk péče o chrup psa

Kromě pravidelných návštěv veterinární stomatologie bychom neměli zapomínat i na domácí péči. „Doporučuji důsledné provádění jak aktivní prevence (čištění zubů minimálně ob den, lépe denně), tak pasivní prevence (denní používání dentálních pamlsků),“ vysvětluje MVDr. Zbyněk Lonský. V této oblasti existuje řada pomůcek, které vám s péčí pomohou. Řadí se mezi ně speciální zubní kartáčky a pasty nebo žvýkací pamlsky (například Dentastix nebo Chewy Chunx od značky Pedigree). „Žvýkací pamlsky by se měly podávat denně. Principem jejich funkce je otírání zubního povlaku z povrchu zubu a tím bránění tvorbě zubního kamene. Dentální pamlsek správného tvaru, konzistence a velikosti, pokud se do něj pes zakousne, otře z povrchu zubu zubní povlak. Z toho vyplývá, na které zuby tyto pamlsky fungují. Jedná se o velké zadní předstoličky a stoličky, kterými pes většinou žvýká,“ vysvětluje MVDr. Zbyněk Lonský. Je však dobré mít na paměti, že žádný dentální pamlsek nedokáže udržet klinicky zdravé

dásně. Dentální pamlsky slouží jako užitečný doplněk ke snižování hromadění zubního plaku, nikoliv jako náhrada za čištění zubů a pravidelných kontrol.

Dali byste svému psovi rovnátka?

Průzkum odhalil zajímavá fakta o povědomí českých majitelů psů o zubní hygieně jejich mazlíčků. Poměrně alarmující je skutečnost, že téměř 47 % z nich neví, jak se o zuby svých psů starat a 45 % neví, jak poznat, zda jejich pes trpí na bolest zubů nebo zda je nemocný. Překvapivých 35 % respondentů se dokonce domnívá, že se o zuby svého psa nemusí starat vůbec. Další výsledky ukazují následující poznatky:

 • 44 % lidí si neuvědomuje, že by měli svým psům čistit zuby každý den
 • 29 % respondentů se domnívá, že čistit zuby svému zvířeti stačí jednou týdně nebo jednou měsíčně (10 %)
 • 5 % si dokonce myslí, že zuby psa je třeba vyčistit pouze v případě, že má špatný dech
 • 43 % majitelů psů neví, jaké přípravky mají používat k čištění zubů svého psa

Jak zjistit, zda můj pes potřebuje rovnátka?

Ortodontická péče není u psů úplně neobvyklá. Ani ne tak z estetických důvodů, ale spíše ze zdravotních. Ortodontické zásahy a případně ortodontické aparáty se požívají zvláště v období prořezávání a výměny dočasného chrupu za trvalý. U většiny psů jsou problémy diagnostikovány v raném věku, obvykle mezi 4-6 měsíci. To, zda váš pes potřebuje ortodontickou péči, je vždy třeba konzultovat s veterinárním stomatologem specialistou, který provede vyšetření a navrhne možné varianty léčby. „Pokud zuby z důvodu dědičných či vývojových vad nejsou umístěny ve skusu správně, mohou bolestivě zraňovat patro či dásně. Použití rovnátek může některé z těchto vad napravit,“ uzavírá MVDr. Zbyněk Lonský.

O Waltham Institutu

Centrum pro výživu domácích mazlíčků WALTHAM® je vědeckým centrem společnosti Mars Petcare, které slouží už více než 50 let jako přední inovativní vědecká autorita v posouvání hranic výzkumu v oblasti výživy a zdraví domácích zvířat. Od publikace prvního původního výzkumu v roce 1963 WALTHAM® učinil mnoho důležitých vědeckých objevů na poli výživy domácích mazlíčků a interakce lidí a zvířat. Dnes WALTHAM® pokračuje ve spolupráci s předními světovými vědeckými institucemi, skrze vizi Mars se snaží vytvářet lepší svět pro domácí mazlíčky a poskytuje vědecké a odborné znalosti tvořící základ hlavních značek společnosti Mars, jako jsou Perfect Fit®, PEDIGREE®, WHISKAS®, ROYAL CANIN®, Banfieldská nemocnice pro domácí mazlíčky a IAMS®, CESAR®, NUTRO®, SHEBA®, DREAMIES® a EUKANUBA®.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Podobné články

Může vás také zajímat