Slepice nesnášejí

Dobrý den, prosím o pomoc. Máme 12 slepiček a jednoho kouhota a dnes jsme zjistili, že jedna ze slepiček stále sedí na podkládku jako by chtěla vysedět vajíčka. To by nám nevadilo, ale problémem je, že nám přestali ostaní slepičky snášet.

Co máme udělat pro to aby začali zase snášet???

Je to zhruba 5 dní co slepičky nesnášejí a už nevíme co dělat =(

Děkuji za jakoukoliv odpověď, která nám pomůže.

neregistrovaný Andrea neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Andrea z 20.07.2015, 21:01:55

Pro Andrea:

 1. Pokud neplánujete přírozenou inkubaci vajec pod kvočnou, tak KOHOUTA NEPOTŘEBUJETE. Ten kohout Vám sežere minimálně tolik krmiva denně, jako jedna nosnice.
 2. Hlavním důvodem, proč Vám slepice v současné době přestaly snášet, jsou asi VELKÁ VEDRA. Pokuste se slípkám zastínit kurník i výběh, natřít kurník bílým vápnem včetně střechy, udělat druhou střechu, udělat více větracích otvorů pokrytých hustým pletivem, a ty větrací otvory nechávejte přes noc (přest tu síť) větrat tj. otevřené. Dávejte nosnicím víckrát denně do napáječky čerstvou STUDENOU PITNOU VODU. Přidávejte čerstvou strouhanou mrkev a čerstvý zelený salát.
 3. Zkrmujte POUZE " KOMPLETNÍ KRMNOU SMĚS PRO NOSNICE V DROBNOCHOVU ". Příčinou zastavení snášky může také být na živiny chudé a nevhodné krmivo např. máčený plesnivý chléb, nepasterizované zbytky z kuchyně, přemíra trávy ze sekačky, brambory s kukuřičným nebo ječným šrotem, levně koupená (protože možná mořená) stará osivová pšenice, levná zadina obsahující jedovatá semena plevelů. Zbytky z kuchyně a máčený chléb v horku kvasí a stává se tak pro slepice dieteticky přímo ZÁVADNÝ.
 4. Přivezte do výběhu pod kurník čistý křemičitý říční písek, který nosnice nutně potřebují mít v žaludku  pro správné trávení.
 5. Na vině mohou být i parazité vnější (čmelíci) i vnitřní (kokcidie). Pokud nosnice mají průjem, přeléčete je kokcidiostatikem a lékem proti salmonelóze.
 6. Domnívám se, že Vám slípky opět začnou nést až pominou velká letní vedra.
neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Andrea z 20.07.2015, 21:01:55

Ještě mám jednu v praxi vyzkoušenou drobnou "vychytávku":

Můžete ve velkých vedrech Vaše slípky trochu " osprchovat " studenou vodní MLHOU  z hadice. Musíte při tom regulaci koncového rozstřikovače hadice seškrtit na minimum, aby se vytvořila pouze vodní mlha.  (Proud NE !!!)

Také popelením se ve studeném písku ve stínu se slípky trochu ochladí; dopřejte jim to.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 21.07.2015, 07:18:28

Velice moc děkuji. Slepičky větrání mají a polovinu výběhu mají ve stínu. Sice tedy nemáme natřeno na bílo, ale budeme stavět nový kurník a tam už to plánujeme, tento je jen provizorní vytvořený z marigontky. Písek nás nenapadl tak ho půjdeme koupit ať se slepičky mají v čem rochnit a dobře se jim tráví. Chléb a ostatní pečivo dáváme jen minimálně, dáváme hodně zeleného - trháme ručně nebo srpem - sekačkou nikoliv. Kupujeme směs výhradně pro slepičky co snášejí N1. Pšenici jsme měli od známých a byla v pořádku.

Ještě jednou děkuji za vaše rady. Moc jste mi pomohl(a).

neregistrovaný Andrea neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Andrea z 21.07.2015, 13:58:17

Děkuji za odezvu, ráda jsem poradila.

Nevím, jak dlouho už máte nosnice. Krmná směs N1 je STARTOVNÍ, proto se krmí mladým kuřičkám po začátku snášky. Později (když už jsou nosnice roznešené, tj. typuji tak po 2 až 3 měsících od začátku snášky), tak později se už zkrmuje krmná směs N2 (dřívější označení) nebo jí podobná.

Uvádím různé příčiny zastavení snášky, protože jste toho ve své zprávě o chovu mnoho nenapsala. PŘÍLIŠ MNOHO ZELENÉHO NEDÁVEJTE ! Nosnice si tím "zeleným" přeplní zažívací ústrojí, takže pak už NEMAJÍ HLAD a sežerou pak nedostatečné množství výživově plněhodnotné krmné směsi. ( Obdoba u lidí: když lidé jedí hodně zeleniny, snědí v ní hodně na výživu chudobné vlákniny, a proto pak takoví striktní vegetariáni HUBNOU !!!) Nosnice nejsou býložravci !!! Po překrmení zeleným krmivem v důsledku nedostatku bílkovin, uhlohydrátů, minerálií aj. živin pak nosnice nemají "materiál" na tvorbu vajec, a přestávají nést.

Tedy jiná "dieta" smiley je vhodná pro korpulentní mladou paní, která chce zhubnout, a jiná skladba vhodné krmné směsi musí být pro nosnice, od kterých žádáme vysokou snášku vajec !!!  Je známé, že vejce obsahují převážně bílkoviny a minerální látky, ale také např. vitaminy. To všechno musí nosnice pro tvorbu vajec dostat a sežrat ve správně sestavené krmné směsi.

Chovu zdar !

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 20.07.2015, 22:35:27

Ještě P.S., dovysvětlení:

Samozřejmě, že kohout je potřeba v hejnu slepic vždy, když chcete z vajec od vlastních slepic líhnout kuřata, a to buď pod kvočnou nebo v umělé líhni. Kohout musí oplodnit vajíčka. Pokud chováte nosnice pouze pro produkci vajec, tak k tomu kohouta nepotřebujete.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 21.07.2015, 16:08:43

Velice děkuji za cené rady. V chovu jsem začátečník i když děda slepičky měl. Slepičky jsme pořídili z pojízdné prodejny na doporučení několika našich známích, kteří od nich berou a jsou spokojeni - též od nich bereme i krmnou směs. První 4 slepičky a kohoutka (na doporučení známých) jsme brali 10.března a měli mít 18 týdnů, ale počítali jsme s tím, že jsou asi mladší cca 16 týdnů, jelikož teprve 19.května začali snášet. 10.dubna jsme pořídili další 4 kuřice sussex, které byli staré 14 týdnů, ty nám ještě nesnášejí a poslední 4 kuřice zase červené, jelikož sussex nebyli jsme brali 15. května a též nám nesnášejí, ale u těch víme, že jsou ještě mladá na snášení a snášet by měli cca až koncem měsíce případně do půlky srpna.

První slepičky od 19. května snášeli bez problémů 4 vajíčka denně krom jedně slepičky která si v neděli dělala volno až do 19. června kdy nám přestali snášet na cca 4 dny, to bylo ale tím, že malé slepičky se jim nasáčkovali do snášedla a tak jsme snášedlo zvedli nahoru - z palety jsme udělali snášedlo a malé slepčiky tam přestali lézt. Snášedlo bylo rozděleno krabicí, ale vždy když jsme je večer šli zavřít byla krabice shozená a vajíčka od toho cca 23. června snášeli na jedno jediné místo. Po této změně začali zase snášet 4 vajíčka denně krom té jedné která si dělala pauzu, ale nemáme vyzjištěno která to je.

Od 10.červnece slepičky začali snášet méně, cca 2 vajíčka denně a 14.7. naposledy snesly všechny 4 takže jsme měli naposledy 4 vajíčka. Od 15.7. jsme měli jen 19.7. jedno vajíčko a dnes zase jedno vajíčko.

Zelené dávme jeden trs mlíčí dohromady se směsí. Směs pro kuřie jsme dávali do minulého měsíce a od toho měsíce jsme koupili N1. Pšenice nám došla - budeme od známých kupovat další. Vodu v těchto vedrech dostávají třeba i 4-5x denně. Prostor výběhu je velký cca 40m2, kurník je velký cca 3x3m, hřady máme 3x po 30 cm od sebe vzálené v délce 1,5m.Úkryt před sluncem jim zajišťuje plachta a zároveň dřevěná stříška o velikosti 4m2.

Ještě na rady máme ve snášedle podkladek. Snad jsem Vám náš chov popsala trošku lépe a velice si vážím jakékoliv vaší rady.

Děkuji Andrea

 

neregistrovaný Andrea neregistrovaný

Jo a ještě - kohoutka máme prý kvůli tomu aby slepičky snášeli více vajíček - hodně známých nám to tvrdí, ale co je natom pravdy nevíme

neregistrovaný Andrea neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Andrea z 21.07.2015, 16:36:25

Dobrý večer Andreo. Těší mne, že moje odpovědi čtete a reagujete na ně.

 1. Nevím přesně, co ve Vaší terminologii znamená slovo "snášedlo" ?. Na každé tři nosnice byste měli mít nejméně 1 hnízdo to znamená, že pro 12 nosnic byste měli mít nejméně 12 : 3 = 4 hnízda. Každé hnízdo by mělo mít rozměr 30 cm x 30 cm (= podlahová plocha) a do výšky může mít také těch 30 cm. Hnízda umístěte u stěny kurníku. K podlážce každého hnízda připevněte na hranu postavené prkénko asi 10 cm široké, aby z hnízda nevypadávala sláma. Ta musí být jemná, měkká, tedy ovesná nebo ječmenná.  Do každého hnízda můžete položit jeden podkladek.
 2. Pokud můžete, tak do kurníku nedávejte ŹÁDNÉ KRABICE ani KARTONY, protože se znečistí a později rozpadnou vlivem vlhkého trusu.
 3. Kohout jako "podněcovatel" vyšší snášky slepic, je lidová pověra. Ve velkochovech nosnic, určených pouze na snášku vajec, SE ŽÁDNÍ KOHOUTI NECHOVAJÍ !
 4. Jako vhodného hybrida pro poměrně vysokou snášku vajec doporučuji hybrid TETRA, Slepice mají převážně červenohnědou barvu peří, pouze ocasní pera jsou více bílá.
 5. Čistokrevná nosná plemena jsou např.: "Vlaška koroptví", "Leghornka bílá", "Česká zlatá kropenka" a černá "Minorka".
 6. Do výběhu slepic nevoďte žádné cizí návštěvy! I sami se raději do výběhu přezouvejte do svých pracovních bot, abyste si ke slepicím nezavlekli nějakou infekční nemoc.
 7. Na jednu nosnici má být teoreticky cca 30 cm délky hřadové tyče. Tedy pro 12 nosnic byste měli mít cca 12 x 30 cm = 360 cm hřadové tyče. Vy máte (pokud dobře rozumím) 3 x 150 cm = 450 cm hřadové tyče, což je dostatečné, tedy máte i rezervu. Doporučuji pod hřady umístit pozinkovanou mělkou širokou vaničku nebo starý velký plech na pečení. Každý den ráno pak snadno plech s trusem z kurníku vynesete a trus vysypete na kompost, nebo přímo zaryjete do budoucího zeleninového záhonu.
 8. Při nákupu pšenice dejte pozor, aby to nebyla stará osivová mořená pšenice. Taková je pro slepice nevhodná, protože je jedovatá. Doporučuji koupit a zkrmovat POUZE SHORA JMENOVANOU KRMNOU SMÉS. Kupovat a zkrmovat pšenici i zadinu z neznámých zdrojů je RISKANTNÍ.
neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 21.07.2015, 21:14:50

Velice moc děkuji za užitečné rady, jelikož se budeme stěhovat tak budeme vyrábět nový kurník a veškeré Vaše rady upotřebíme ;) Jen ještě takový dotaz jak asi má být velký kurník pro 12 slepiček a asi i kohouta, zatím ho asi necháme než ho pořádně nevykrmíme ;)

neregistrovaný Andrea neregistrovaný
neregistrovaný J.M. neregistrovaný
neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 22.07.2015, 21:31:40

Velice moc děkuji, určitě s manželem vybereme z vašich odkazů něco a vyrobíme kurník dle našich představ. Je tam hodně dobrých nápadů a zkušenností jak má kurník vypadat. Moc děkujeme.

neregistrovaný Andrea neregistrovaný

dobrý den, mám problém s vajíčky od 3 slepiček zn. Tetra, snašejí 1-2 vajíčka denně ale většinou je ihned v hnízdě rošlápnou a pak se všichni ostatní na toto vajíčko vrhnou a sežerou ho-mám i 3 slepičky bílé, u nich problém nemám snášejí pěkná vejce a nepoškozená, při záchytu vajíčka od červené slepičky jsem zjistil že mají skořábku jako by nedotaženou a slabou, takže proto je lehce rozšlápnou když vylézají z hnizda, krmím je, pšenici, kukuřičným šrotem, dávám jim dosti zeleného ,trávu ,dosti rozdrcených skořápek, 

neregistrovaný Ladislav neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Ladislav z 12.05.2019, 15:07:16

Dobrý den Ladislave. 

Příčina:  Kuřice (prý "Tetra") hnědé byly pravděpodobně odchované nevhodným krmivem, neobsahujícím dostatek minerálních látek, vitaminů, a jiných biologicky prospěšných látek.

Řešení:

 1. Ihned umístěte hnědé slípky do jiného kurníku a výběhu, než slípky bílé. Hnědé slípky můžete zlikvidovat, nebo jim pořiďte hnízdo s otvorem v podlážce, kterým snesené vejce propadne do prostoru pod podlážkou, odkud vejce slepice nemůže vejce sežrat.
 2. Ihned začněte krmit POUZE koupenou "Kompletní krmnou směsí pro nosnice N2", a to všechny své nosnice.  Vaše dosavadní krmná dávka je chudá na bílkoviny a chudá na minerální látky a další biologicky prospěšné látky.  Nepřekrmujte trávou ze sekačky, protože si nosnice trávou zaplní trávicí systém a pak už nemají pocit hladu a nesežerou dostatek výživově plnohodnotné krmné směsi !

Chovu zdar !

 

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 15 (celkem 15)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »