Křeček zlatý - syrský

Mesocricetus auratus

Výskyt: Suché stepi a pouště Blízkého východu
Délka: 18 cm
Hmotnost: 190 g
Březost: 15-17 dnů
Počet mláďat: 5-10 ks
Délka života: 2-3 roky
Krmivo: Směs zrnin, zelenina
velikost písma:  A A A
01.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14115 zobrazení     3 komentáře

Křeček zlatý (Mesocricetus auratus) je někdy nazývaný též křeček syrský nebo křeček medvědí. Jde o druh hlodavce z čeledi myšovitých.

Historie

Poprvé byl křeček zlatý popsán v roce 1839 přírodovědcem Waterhousem. Teprve až roku 1930 se podařilo zoologovi profesoru Aharonimu z Jeruzaléma v blízkosti Aleppa v Sýrii odchytit prvního živého křečka zlatého. V hluboké noře našel matku s mláďaty. Velmi brzy přišli na svět potomci těchto sourozenců. Z těchto sourozenců pochází všichni doma chovaní křečci zlatí.

Popis

Křeček zlatý je v dospělosti až 18 centimetrů dlouhý a 190 gramů vážící. Má různé typy srsti, stejně jako různé barvy srsti (dlouhá, krátká, saténová nebo dvojitě saténová). Na hlavě má křeček syrský malý růžový nosík, pak velice citlivé a ve stáří velmi důležité hmatové vousky, černá korálková očka přizpůsobená hlavně pro noční život, ouška a velké lícní torby, kam sbírá různá semena a zrní, ty mohou pojmout až polovinu hmotnosti dospělého jedince. V zajetí i v přírodě tráví křeček zlatý dlouhé hodiny ohlodáváním různých kousků dřeva a kůry, protože stejně jako všem hlodavcům tak i křečkům po celý život rostou přední zuby, které si musí brousit. Délka života se pohybuje mezi 2 a 3 roky.

Povaha

Povaha může být různá, od agresivní, přátelské až po ignorantní. Hodně záleží na prostředí. Pokud strávil křeček syrský delší dobu s více mláďaty, bude agresivnější v důsledku soubojů o potravu. Křeček zlatý je samotář, od dvou měsíců života se s více křečky nesnese. Samečci jsou většinou klidnější a spíše se nechají prohlédnout veterinárním lékařem. Samice jsou často svéhlavé, umíněné a bojovné (hlavně v období říje). Pokud je o křečky dobře pečováno, stávají se z nich velmi milá domácí zvířátka.

Křeček zlatý - syrskýNázvy ve světě

Anglicky: Golden Hamster, Rumunsky: Hamster sirian

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

03.01.2021, 22:33
Dobrý den, podestýlka Asan není složena z plastů. Je složena z vložek Jessa, také jsem párkrát objevila kousek s logem Jessa, ale to není plast.
30.04.2020, 10:12
Dobrý den,
Křečkům bych určitě nedávala kočičí podestýlku !!! Sice ji nesežerou ale je pro ně nevyhovující. Jestli teda chcete aby byl křeček šťastný.
Tak mu kupte např. BEZ prašné hobliny, Podestýlka z konopného pazdeří, NE ASAN protože se v něm našly kousky plastu!
Podívejte se na toto video: Mesocricetus auratus aneb jak na správný chov křečka syrského,
05.03.2020, 14:56
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli se mohou křečkům dávat podestýlky pro kočky jestli toto křečci nesežerou