Křeček zlatý - syrský

Mesocricetus auratus

Výskyt: Suché stepi a pouště Blízkého východu
Délka: 18 cm
Hmotnost: 190 g
Březost: 15-17 dnů
Počet mláďat: 5-10 ks
Délka života: 2-3 roky
Krmivo: Směs zrnin, zelenina
velikost písma:  A A A
01.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10136 zobrazení     1 komentář

Křeček zlatý (Mesocricetus auratus) je někdy nazývaný též křeček syrský nebo křeček medvědí. Jde o druh hlodavce z čeledi myšovitých.

Historie

Poprvé byl křeček zlatý popsán v roce 1839 přírodovědcem Waterhousem. Teprve až roku 1930 se podařilo zoologovi profesoru Aharonimu z Jeruzaléma v blízkosti Aleppa v Sýrii odchytit prvního živého křečka zlatého. V hluboké noře našel matku s mláďaty. Velmi brzy přišli na svět potomci těchto sourozenců. Z těchto sourozenců pochází všichni doma chovaní křečci zlatí.

Popis

Křeček zlatý je v dospělosti až 18 centimetrů dlouhý a 190 gramů vážící. Má různé typy srsti, stejně jako různé barvy srsti (dlouhá, krátká, saténová nebo dvojitě saténová). Na hlavě má křeček syrský malý růžový nosík, pak velice citlivé a ve stáří velmi důležité hmatové vousky, černá korálková očka přizpůsobená hlavně pro noční život, ouška a velké lícní torby, kam sbírá různá semena a zrní, ty mohou pojmout až polovinu hmotnosti dospělého jedince. V zajetí i v přírodě tráví křeček zlatý dlouhé hodiny ohlodáváním různých kousků dřeva a kůry, protože stejně jako všem hlodavcům tak i křečkům po celý život rostou přední zuby, které si musí brousit. Délka života se pohybuje mezi 2 a 3 roky.

Povaha

Povaha může být různá, od agresivní, přátelské až po ignorantní. Hodně záleží na prostředí. Pokud strávil křeček syrský delší dobu s více mláďaty, bude agresivnější v důsledku soubojů o potravu. Křeček zlatý je samotář, od dvou měsíců života se s více křečky nesnese. Samečci jsou většinou klidnější a spíše se nechají prohlédnout veterinárním lékařem. Samice jsou často svéhlavé, umíněné a bojovné (hlavně v období říje). Pokud je o křečky dobře pečováno, stávají se z nich velmi milá domácí zvířátka.

Křeček zlatý - syrskýNázvy ve světě

Anglicky: Golden Hamster, Rumunsky: Hamster sirian

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

05.03.2020, 14:56
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli se mohou křečkům dávat podestýlky pro kočky jestli toto křečci nesežerou