Rejsek malý

Sorex minutus

Výskyt: Evropa
Délka: 4-6,3 cm
Hmotnost: 2,5-5 g
Březost: 23 dnů
Počet mláďat: 2-9 ks
Délka života: Max 16. měsíců
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
02.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8556 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Rejsek malý je nejmenší středoevropský savec. Délka těla dosahuje u tohoto druhu 40-63 milimetrů, ocas tohoto rejska nepřesahuje délky 39-46 milimetrů a bývá porostlý hustší srstí. Zadní tlapka je dlouhá 10-11 milimetrů, hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje v rozmezí 2,5-5 gramů. Vzhledem podobný rejskovi obecnému, avšak délka zadní tlapky nepřesahuje 11 mm. Třetí jednovrcholový zoubek v horní čelisti je větší než druhý.

Rozšíření

Rejsek malý se vyskytuje po celém našem území. V České republice a na Slovensku je méně hojný než rejsek obecný. V zimě se často zdržuje v blízkosti lidských obydlí.

Způsob života

Obdobný jako rejsek obecný, ale potravu si opatřuje hlavně na povrchu země. Bez potravy hyne hlady již po 5–9 hodinách. Rejsek malý obývá zejména lesy s vysokou vrstvou stromové opadanky a humusu. Jeho domovinou jsou rovněž podmáčené louky a rašeliniště. Je velmi čilý, dobře šplhá a to až do výše 3 metry. Březost samice trvá 23 dnů, po uplynutí této doby rodí samice většinou dvě až devět mláďat. Březost se u samic opakuje zpravidla čtyřikrát do roka. Mladí rejsci často tvoří jakýsi přívěs za jejich matkou, kdy se každé mládě drží svými ústy ocas svého sourozence před sebou.

Rejsek malýNázvy ve světě

Anglicky: Pygmy Shrew, Německy: Zwergspitzmaus, Holandsky: Dwergspitsmuis, Maďarsky: Törpecickány, Rusky: Malaja burozubka, Slovensky: Piskor malý

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.