Malý hrubosrstý vendéeský baset

Malý hrubosrstý vendéeský baset

Petit Basset Griffon Vendéen

Oficiální zkratka v ČR: PBG
Výška v kohoutku: 39-44 cm
Hmotnost: 25 kg
Délka života: 12-14 let
FCI: VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena
Číslo standartu: 67
Využití: společník, služební
velikost písma:  A A A
09.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7324 zobrazení     0 komentářů

Ze středně velkého psa na krátkých končetinách šlechtil M. Dezamy cíleně malého a harmonického psa pro lov zajíců ve středně velkých honitbách.

Co se týče dnešního využití, je Malý hrubosrstý vendéeský baset specialista na zajíce, ale neujde mu ani žádná jiná zvěř. Běží hlasitě, vytrvale a cíleně po stopě a využívá svůj výborný čich. Pracuje individuálně nebo ve smečce.

Malý hrubosrstý vendéeský baset bývá charakterizován jako posedlý ďábel v krajině a miláček v rodině. Tak nějak charakterizuje tohoto psa standard. Je to smělý pes, který miluje trnité křoviny a neprostupné houštiny. V rodině je poměrně živý ale vždy laskavý a veselý.

K lidem i k cizím psům se chová Malý hrubosrstý vendéeský baset přátelsky. Je velmi samostatný, nezávislý a sebejistý. Nemíní se podřizovat.

Podle vzhledu, velikosti a chování je to rozkošný doprovodný pes, ale také náruživý a jen obtížné kontrolovatelný lovec. K jeho výchově je třeba přistoupit již v raném věku. Ovšem, jakmile jej vypustíme do volné přírody, ihned si vyhledává svůj lovecký cíl. Jako rodinný pes je vhodný pouze v případě, smíříme-li se s jeho povahou a rozhodneme se s tímto komplikovaným psem sžít. Není to pes vhodný do městského a bytového prostředí. Jeho hrubá srst vyžaduje po chovateli péči.

Malý hrubosrstý vendéeský basetNázvy ve světě

Anglicky: Petit Basset Griffon Vendeen, Francouzsky: Petit Basset griffon vendéen

Foto: http://www.dognation.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.