Znaky
Délka předního křídla 2,2-2,7 cm. Svrchní strana křídel je lesklá, tmavé hnědá, s velkými bílými a žlutými skvrnami. Líc zadních křídel je červený, vzácně žlutý, s černými, dosti proměnlivými skvrnami. Přástevník hluchavkový má dobře vyvinutý sosák k sání nektaru. Tak se liší od většiny přástevníků, kteří mají sosák zakrnělý.
Stanoviště
Přástevník hluchavkový obývá vlhčí biotopy, např. úzká údolí potoků, vlhké lesy se světlinami, zarůstajícími maliníkem a kopřivami.
Rozšíření
V celé Evropě ostrůvkovitě rozšířený, na sever zasahuje až do středního Švédská a již. Finska.
Výskyt
V mnoha oblastech Evropy je poměrné hojný, ale místy jeho početnost značné kolísá.
Motýl
Polovina června až červenec, jedna generace.
Housenka
Od srpna do konce května. Přezimuje.
Hostitelské rostliny
Housenka žije na různých bylinách, např. pomněnce (Myosotis), kopřivě (Urtica), hluchavce (Lamium), pryskyřníku (Ranunculus), a také na maliníku (Rubus) a zimolezu (Lonicera).
Poznámka
Motýl se vyskytuje ve dvou formách: obvyklá a velice hojná je forma s červenými zadními křídly, naopak jako mimořádná vzácnost se může na kterékoliv lokalitě objevit jedinec se zadními křídly žlutými (forma Flava). Vzdálené příbuzný a velice vzácný, v mnoha oblastech Evropy už vyhynulý, patrné též na území České republiky, je přástevník pryšcový Ammobiota festiva. Je nápadný černobílými širokými pruhy na předních křídlech a silným tělem.
Komentáře ke zvířeti