Osenice pšeničná

Euxoa tritici

Výskyt: Téměř celá Evropa
Délka před. křídla: 1,2-1,5 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Polyfág
velikost písma:  A A A
30.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2188 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 1,2-1,5 cm. Celkovým vzhledem a kresbou předního křídla poněkud připomíná osenici stepní, převažují však šedé nebo šedočerné odstíny, přední křídla jsou obvykle pestřejší, vyskytují se ale také motýli s velmi nevýraznou kresbou. Druh je značně proměnlivý, tykadla mají kratičké hřebínky. Velmi se podobá osenici obilné (Euxoa aquilina D. & S.), která je zpravidla o trochu větší, zadní křídla samců jsou bělejší, se zřetelněji ohraničeným šedým okrajem a na tykadlech samců jsou delší hřebínky.

Stanoviště

V otevřené krajině na přirozených travnatých biotopech, stepích, ale druhotně a hojně též v zemědělských oblastech na polních kulturách, zvláště obilovin, také řepy a brambor.

Rozšíření

Téměř celá Evropa, ve Skandinávii až k 60° severní šířky, dále na východ v mírném pásu až do střední Asie.

Výskyt

Hojný, i když početnost někdy kolísá, v zemědělských oblastech škodí na mladém osení a na cukrovce, případně i na dalších plodinách.

Motýl

Konec června až září. Létá v noci a často přilétá ke světlu. 2 klade vajíčka do trsů trav nebo na jiné byliny těsně nad zemí.

Housenka

Září až květen. Přezimuje na zemi. Je světlá, žlutavá nebo okrová, se světlou hřbetní linií a tmavými proužky po stranách těla. Někdy dokončuje vývoj už na podzim a kukla přezimuje.

Hostitelské rostliny

Housenka je polyfágní, živí se kořeny a částmi rostlin těsně nad zemí, a to zejména trav, ale i mnoha dalších bylin. Někdy významně škodí na obilninách.

Poznámka

Spolehlivé rozlišení osenice pšeničné a osenice obilné (zvláště samic) je při značné proměnlivosti obou druhů mimořádně obtížné. Ekologické nároky mají podobné a oba druhy zastihneme často společně na tomtéž stanovišti.

Osenice pšeničnáNázvy ve světě

Anglicky: White-line Dart, Finsky: Vehnämaayökkönen, Holandsky: Graanworteluil, Chorvatsky: Pšenična sovica, Německy: Weizeneule, Rusky: Совка пшеничная, Slovensky: Siatica pšeničná, Švédsky: Vetejordfly

Foto: http://www.norfolkmoths.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.