Lýkohub sosnový

Tomicus piniperda

Výskyt: Evropa
Délka těla: 3,5-4,8 mm
Potrava: Stromy rodu Pinus
velikost písma:  A A A
11.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4019 zobrazení     0 komentářů

Vajíčko má lýkohub sosnový drobné, oválné a skelně bělavé. Larva je bělavá, rohlíčkovitě zahnutá, beznohá, hrudní články jsou ztloustlé, zadečkové články dozadu se zmenšující; hlavová kapsule je žlutavě hnědá. V posledním instaru dorůstají larvy do délky 5-6 mm. Kukla je volná, bílá.

Dospělec je 3,5-4,8 milimetru dlouhý, lesklý, válcovitý. Hlava a štít jsou černé, krovky tmavě rezavě hnědé až černé; stehna a holeně tmavě hnědé, chodidla a tykadla žlutavě hnědé, tykadlová palička je poněkud tmavší. Čelo je lysé a lesklé, vyklenuté, poněkud řídce tečkované hlubokými tečkami, ve spodní části ozdobené podélným kýlem. Oči jsou ledvinovitě vykrojené. Štít je lesklý, svrchu jemně, po stranách hustě a hrubě tečkovaný, v přední třetině zaškrcený, nejširší je při své bázi. Štítek je patrný, nevelký.

Tento druh žije monogamicky. Vzhledem k širšímu spektru živných rostlin v rámci rodu Pinus se řadí lýkohub sosnový mezi druhy oligofágní. Jeho hospodářská významnost je u nás patrná především na borovici lesní, v porostech borovice černé a z ochranářského hlediska je tento druh význačný na borovici blatce.

První dospělce nalétávající na stromy za účelem rozplozovacího žíru je možné pozorovat již koncem února a v březnu. Počátek tohoto jarního rojení je odvislý od nadmořské výšky a počasí, při slunečných dnech probíhá v poledních a odpoledních hodinách (létající brouci byli pozorováni i při teplotě 9°C.

Lýkohub sosnovýNázvy ve světě

Anglicky: Common Pine Shoot Beetle, Chorvatsky: Veliki borov srčikar, Německy: Großer Waldgärtner, Slovensky: Lykokaz borovicový

Foto: http://www.kerbtier.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.