Cvrček domácí

Acheta domestica

Výskyt: jižní Evropa, Asie a severní Afrika
Délka těla: 16-20 mm
Vývoj: 2 měsíce
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14738 zobrazení     0 komentářů

Cvrček domácí je středně velký, široce rozšířený cvrček. Je hojným nevítaným obyvatelem ústředně vytápěných budov po celém světě, kde požírá uskladněné potraviny a v noci obtěžuje hlasitým cvrkáním, které vydávají pouze samečci třením křídel o sebe ve vzpřímené poloze, na kterých u kořene mají silné žilkování. Křídla samiček jsou hladká. Dorůstá délky 16–20 mm. Má poměrně štíhlé, běložluté tělo s hnědou kresbou na hlavě a hrudi, dvěma dlouhými štěty na zadečku a poměrně dlouhými tykadly. Samice má na rozdíl od samce na zadečku navíc kladélko.

Pro svůj život preferuje místa s teplotou nad 28 °C a vysokou vlhkostí vzduchu. Proto bývá velice hojný v pekárnách, lázních nebo v teplých sklepech domů. Nejraději přebývá v místnosti s potravinami. Tento cvrček může infikovat svoji potravu, tím přenáší choroby například: salmonelu, roztoče a bakterie. Cvrček je plachý živočich, který bývá většinou dobře ukryt na nějakém nedostupném místě. Jde o typického všežravce, který dokáže pozřít téměř vše stravitelné

Chov v zajetí není náročný. Chováme je dostatečném prostoru (např. ve starém akváriu nebo boxu z umělé hmoty vyplněných vlnitým papírem nebo plochými kousky kůry), nejlépe při teplotě 27-30°C a naprostém suchu. Slouží jako potrava pro mnoho terarijních zvířat a bez tohoto drobného živočicha by chov mnohých druhů v zajetí nebyl možný. Odchov v zajetí je jednoduchý.

Cvrček domácíNázvy ve světě

Anglicky: House Cricket, Chorvatsky: Kućni šturak, Německy: Heimchen, Polsky: świerszcz domowy

Foto: http://www.aquaportail.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.